Genel

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpek sahiplerinin en sık yaşadığı sorunlardan bir tanesi köpeklerin ideal kiloda olmamasıdır. Köpekler için hem zayıflık hem de aşırı kilo büyük sorunlara yol açmaktadır. Özellikle de fazla kilolu olan köpeklerin yaşam kalitesi büyük oranda düşer ve buna bağlı olarak sağlık sorunları yaşanabilir.

Köpeklerin beslenmesi için uygun bir program hazırlanmalı ve buna bağlı olarak mama seçimi yapılmalıdır. Aynı zamanda köpeklerin formunu koruması için egzersiz yapmaları da önemlidir. Eğer kilolu bir köpeğiniz varsa, zayıflaması için uygulamanız gereken adımları bu makalemizde bulabilirsiniz.

Köpeklerde Aşırı Kilo – Obezite

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpeklerin aşırı kilolu olmasının yaşam standartlarını aşağıya çektiğini ifade ettik, ancak bazı durumlarda köpeklerin kilo alması engellenemez ve buna bağlı olarak obezite ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bazı köpek ırkları kilo almaya yatkın oldukları için düzenli olarak beslenme programına tabi tutulmalı ve egzersiz yaptırılmalıdır.

Köpeklerde Obeziteye Yol Açan Durumlar

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpeklerde obeziteye sebep olan olan durumlar farklılık gösterebilir. Genelde günlük alınan enerji miktarıyla, tüketilen enerji miktarının birbirini karşılamamasından kaynaklanmaktadır. Eğer köpeğiniz harcadığı enerjiden fazlasını tüketiyorsa kilo alması oldukça normaldir.

Köpeklerde obeziteye yol açan durumlardan bir tanesi de köpeğin yaşının fazla olmasıdır. Çünkü yaşlı köpeklerde bazı hastalıklar baş gösterebilir, ayrıca yaşlı köpeklerin günlük hareketleri yetişkin köpeklere oranla daha kısıtlıdır.

Köpeklerde obezitenin en temel sebeplerinden bir tanesi de beslenme şeklidir. Aşırı kalorili, fazla ödül maması ve sürekli olarak beslenme programının değişmesi köpeklerde obeziteye yol açabilir.

Köpeklerde Obezite Nasıl Anlaşılır?

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpeklerin, kilosunu anlamak için kilo ve yağ oranının ölçülmesi gerekir. Bunun için veteriner kontrolünde yapılan ölçümlerle kesin sonuç alınabilir. Ayrıca el ile tespit etmek de mümkündür. Köpeğin kaburgalarını, kuyruğu ve başını eliniz ile kontrol ederek fazla bastırmadan hissetmeniz gerekir. Köpeğin kaburgaları gözle görülmemeli, ancak elinizle dokunduğunuzda kolay bir şekilde hissediliyor olmalıdır.

Köpeğin olması gereken kilodan %10-15 kadar fazlalığa sahip olması obezitenin başlangıcı demektir. Eğer köpeğinizin normalden daha fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, veterinere başvurarak tedavi sürecine başlamanız gereklidir

Köpeklere Nasıl Kilo Verdirilir? 

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Eğer, köpeğiniz normalden fazla kiloluysa kilo vermesi için çalışmalara başlamanız gereklidir. Bunun için temel iki unsur vardır. Birincisi egzersiz, ikincisi ise beslenmedir. Düzenli bir program uygulandığı taktirde köpeklerin kilo vermesi mümkündür.

Köpeklerin Zayıflaması İçin Egzersizin Önemi

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpeklerin gün içerisinde hareketsiz kalması, sürekli uyuması, tembellik yapması kilo almanın en temel sebeplerinden bir tanesidir. Özellikle bazı köpekler tembelliğe yatkın oldukları için mümkün olduğunca hareket etmeleri gerekir.

Köpeklerin günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması için yürüyüş yapmak, koşmasına imkan sağlamak ve beraber oyun oynamak önemlidir. Ayrıca çoban köpekleri, av köpekleri gibi ırkların egzersiz yapmasına imkan sağlamak çok önemlidir. Çünkü bu ırklar yapıları gereği oldukça hareketli yapıya sahiplerdir. Eğer egzersiz imkanı tanınmazsa, hem mental olarak hem de fiziksel olarak gerileyecektir.

Köpeğinizi günlük olarak bir saat kadar yürüyüşe çıkartmak, normal bir köpek için yeterlidir. Eğer aşırı kilolu ise ek programlar da uygulamanız gerekir. Bunlar için koşmasını sağlamak iyi bir çözümdür, köpeğinizle yakala – getir gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Aynı zamanda köpeğinizin siz yokken egzersiz yapmasını sağlamak için de sevdiği oyuncaklar almanız gereklidir. Böylece kendi kendine oyun oynayarak egzersiz ihtiyacının bir kısmını karşılayacaktır.

Köpeklerin Zayıflaması İçin Beslenme Programı

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Eğer köpeğiniz olması gerekenden daha fazla kiloya sahipse köpek diyet maması tercih etmeniz gereklidir. Aynı zamanda köpeğiniz aşırı kilolu değilse ama kilo almaya başlamışsa diyet mamaları kullanılabilir. Bu dönem içerisinde köpeğin beslenme programı ihmal edilirse ilerde obeziteye yol açabilir.

Köpekler İçin Diyet Mama Nasıl Seçilir?

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Diyet köpek maması seçerken dikkate almanız gereken bazı durumlar vardır.

  • Kalori Değeri: Köpeğiniz aşırı kiloluysa bir öğünlük mama kabının 250 – 400 kalori içeriyor olması gerekir. Düşük kalorili mamalar tercih edilmesi, aşırı kilolu köpeklerin zayıflama sürecine katkı sağlayacaktır. Eğer köpeğiniz çok kilolu değilse ve önceden önlem almak istiyorsanız kalori oranını biraz daha arttırabilirsiniz. Sağlıklı bir köpeğin günlük alması gereken kalori miktarını hesaplamak için köpeğin kilosu x 30 + 70 kalori formülü kullanılabilir. Tabii ki bu kaba bir ölçümdür. Köpeğin ırkına göre farklılık gösterebilir.
  • Mamanın İçeriği: Köpeğin tükettiği mama miktarının yanı sıra mamanın içindekilerin kaliteli olması da önemlidir. İçeriği net olarak belirtilmemiş olan mamalar tercih edilmemelidir. Mamanın içeriğindeki et, tam tahıllar, sağlıklı karbonhidratlar, meyveler, sebzeler,vitaminler ve mineraller açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Yapay Katkı Malzemeleri: Bazı mama üreticileri mamanın koruyucu içerikli ve mamanın daha lezzetli olması için yapay katkı malzemeleri kullanmaktadır. Bu maddeler köpeğin sağlığını doğrudan etkileyebilir. Dolayısıyla mama seçerken bu tür ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.
  • Köpeğin Yaşı: Bir diğer önemli faktör de köpeğin yaşıdır. Özellikle yaşlı köpeklerin ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanmış diyet mamaları bulunmaktadır, ancak eğer yetişkin bir köpeğiniz varsa bu mamaları kullanmamanız gerekir.
    Eğer yavru köpekler için diyet maması kullanmayı düşünüyorsanız, bu fikrinizi biraz erteleyin. Çünkü yavruların sağlıklı büyümesi için bol miktarda kaloriye, proteine ve besine ihtiyacı vardır. Yavru köpeklerin beslenmesi için, az yağlı ve düşük kalorili mamalar kullanılmamalıdır.

Köpeklere özel üretilmiş en iyi diyet köpek mamaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Köpeklerin Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde Obezite Sorununa Karşı Tavsiyeler

Köpekler her ne kadar et ağırlıklı beslenen canlılar olsalar da bazı bitkileri de tüketirler, ancak tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekir. Eğer köpekler için yanlış bir beslenme programı uygulanırsa, sağlığı tehlikeye girebilir. Bunun için en ideal yöntem özel olarak hazırlanmış köpek mamalarını tercih etmektir. Bu mamaların içerisinde hem meyve hem sebze hem de et ürünleri bulunmaktadır.

Köpeklerin zayıflaması için ödüller minimum da tutulmalıdır. Ödül mamaları yerine çiğ havuç veya küçük elma parçaları verilebilir, ancak insanların tükettiği her şey köpekler için uygun değildir. Bunun için köpeklere gelişi güzel besinler vermek yanlıştır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu