Genel

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı – Kyüshü Hakkında Her Şey

Kyüshü Köpeği Kökeni

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

Japonya’da yaygın olarak görülen bir köpek cinsidir. Yaklaşık olarak 3000 yıl olarak bilinen bir  geçmişe dayanmaktadır. Türkiye’ de pek fazla bu cins köpek olmayıp bölgeler arasında bu köpeğin ismi genel olarak değişir. Kyüshü, kishu ve ken gibi  genel olarak bu köpek cinsinin en çok olarak olan isimleridir. Bu Kyüshü köpek cinsinin geçmiş yıllar fiziksel olarak çok kuvvetli ve güçlü olması, avcılık yeteneği ile daha çok domuz ve  geyik  avlarında çok yaygın olarak kullanılır. Ama günümüz yıllarında eskiden olan avlanmalar değilde genel olarak bu köpeği evlerde beslemek için kullanıldığı görülmüştür.

Kyüshü köpeği cinsi yıllar boyunca avcılar için oldukça faydalı olmuş. 600-700 yıllar öncesinde bu köpeği domuz avlarında kullanıldığını gösteren birçok resimlere ulaşılmıştır.

Kyüshü Özellikleri

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

Kyüshü köpeği cinsi beyaz renkle kürk sayesinde oldukça fazla dikkat çekmektedir. Ama gri renk kyüshü köpeği cinsi görülse bile genel olarak bu köpeğin rengi beyazdır. Kyüskü köpeğinin orta boylu bir av köpeği olarak söylenir.

Kulakları dik bir şekildedir. Kuyruk olarak sırtına uzanan kıvrılmış bir yapıya sahiptir. Burnu siyah renge sahiptir ayrıca pembe veya kahverengi rengine sahip olduğu da görülmüştür. Kemikleri oldukça sağlam ve güçlüdür. Oldukça kaslı yapısı vardır. Bu köpek Japonya’da olan köpeklerin arasında genel olarak en güçlü bir köpektir. 2 katlı tüyü ve yine 2 katlı bir derisi vardır. Tüyü ve derisi sayesinde soğuğa karşı oldukça sağlamlardır.

Kyüshü Karakteri

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

  • Kyüshü köpeği Dünya’ da en zeki olan 4 köpeğin arasında yer alır.
  • Kyüshü köpek cinsi görevi av köpeği olmasıdır. Ama güzel olmasından dolayı genel olarak bu köpeği sosyalleşmek ve ev köpeği olarak kullanılır.
  • Eğitimi oldukça kolaydır. Hemen kapabilen bir köpektir ve eğitim vermek zor olmaz.
  • Uysal ve sakin bir mizacı vardır.
  • Aynı zamanda oldukça temiz bir köpektir.
  • Sevecen bir yapıya sahiptir.
  • Aynı zamanda oldukça enerjik bir köpektir.
  • İtaat seviyesi çok yüksektir.
  • Bekçilik konusunda iyi işler çıkartabilir ancak koruma içgüdüleri gelişmemiştir.

Kyüshü Bakımı

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

Bu köpekler apartman dairesinde yaşamlarını sürdürebilir, ancak sıcak iklimlerde tercih edilmemelidir. Aynı zamanda yalnız bırakılmamalıdır, sahibiyle zaman geçirmek onun için çok değerlidir. Zaman geçirmek için egzersiz ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Kyüshü köpek cinsi çok fazla uzun tüylü bir yapıya sahip olmadığından dolayı 4-5 günde 1 defa tüylerini tarayarak ve bu sayede bakımını yapmış olacaksınız. Tüy dökme konusuna gelince mevsim aralarında tüylerinin döküldüğü görülmüştür. Bu mevsimlerden başka tüylerinin döküldüğü görüldüğü söylenemez. Ayrıca tüyleri parlak ve canlı olmasından dolayı renginin matlaşması sonucu yıkayabilir ve temizliğini yapabilirsiniz.

Kyüshü Sağlığı

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

Kyüshü köpekleri genel olarak sağlıklı olarak bilinir. Bu köpeklerin en büyük sorunu çevresel ve gıda zehirlenmelerinin görülmesidir. Bunun yanı sıra alerjilere, dermatolojik hastalıklara, kulak enfeksiyonlarına yatkın olabilir.

Doğru bir şekilde beslendiğinde ve egzersiz yaptırıldığında sorunsuz bir köpek olacaktır. Bunun yanı sıra nadiren de olsa otoimmün cilt hastalığı, addison hastalığı ve hipotiroidizm hastalıkları görülebilir.

Kyüshü Çocuklarla İlişkisi

Kyüshü Köpeği Özellikleri ve Bakımı - Kyüshü Hakkında Her Şey

Bu köpekler zeki olmasının yanı sıra oldukça sosyal ve sevecendir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlarla vakit geçirmekten keyif alır. Aynı şekilde yabancılara karşı da sevecen bir köpektir.

Bu köpekler diğer hayvanlarla ve diğer köpeklerle de oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak saldırgan ve agresif bir tavır sergilemezler.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu