Genel

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı Köpek Maması

Köpeklerin farklı dönemler içerisinde, farklı beslenme ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu yüzden köpekler yaşlandıklarında beslenme şekilleri de değişmelidir. Bu dönem içerisinde köpek sahiplerin aklında, yaşlı köpek maması gerekli mi? En iyi yaşlı köpek maması hangisi? gibi sorular akıllara gelmektedir.

Bu sorulara cevap olması için aşağıdaki rehberimizi okuyabilirsiniz. Aynı zamanda köpek maması seçerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Köpeklerin Yaşlı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Köpeklerin yaşlı olduğunu belirlemek için köpeklerin ırkları önemlidir. Genel olarak büyük ırkların gelişim süreci daha hızlı olduğu için 5-6 yaşlarında yaşlanma işaretleri gösterebilir. Büyük köpeklerin ömürleri genel olarak küçük köpek ırklarına göre daha kısadır. Küçük köpek ırklarının yaşlanma süresi ise 8-9 yaşlarında başlamaktadır.

Köpekler yaşlılık dönemine girdiklerine oldukça sağlıklı bir görünüme sahiptir. Bu yüzden, yaşlanma belirtilerini gözlemlemek oldukça zor olacaktır.

Köpeklerde Yaşlanma Belirtileri

Köpeklerde yaşlanma belirtileri başlıca;

 • Görüş problemleri,
 • Tüy ve cilt sorunları,
 • Kilo kaybı veya aşırı kilo alımı
 • Ağız kokusu
 • Deride sarkma

olarak sıralanabilir. Yaşlanmanın başlangıcında yukarıdaki belirtilerin görülmesi oldukça doğaldır. Yaşlılığın ilerleyen dönemlerinde daha şiddetli belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler;

 • Kas kütlesi kaybı,
 • Artan idrara çıkma (böbrek hastalığını gösterebilir) veya idrar kaçırma,
 • Kireçlenme,
 • Zor hareket etme,
 • Hafıza kaybı
 • Değişen davranışlar (karışıklık, sinirlilik veya diğer kişilik değişiklikleri),
 • Normal uyku düzenini takip eden zorluklar

olarak bilinmektedir. Köpeklerin yaşlanma sürecinde daha sık veteriner kontrolüne gidilmesi gerekir. En azından senede 3 kere veteriner kontrolüne gidilmelidir. Bu kontrollerde yapılan tetkikler sonucunda köpeğin diyetinde değişiklik yapılabilir.

Yaşlı Köpek Maması ile Yetişkin Köpek Maması Arasındaki Farklar

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı köpek mamaları, yetişkin köpek mamaları gibi farklı mama çeşitleri bulunabilir. Bu mamaların içeriğinde farklılıklar olabileceği gibi tamamen pazarlama stratejisi olarak da sunulabilir. Bu yüzden yaşlı köpek maması seçerken içeriğine dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda köpeklerin yaşlandıkça diyetlerinin düzenlenmesi gerekir. Sağlıklı bir yetişkin köpeğe göre farklı beslenme programı uygulanmalıdır. Bunun için şunlara dikkat edilmelidir:

 • Besin miktarı
 • Sinirimi kolay
 • Diş hastalıklarına karşı daha yumuşak doku ve / veya formüle edilmiş
 • Eklenen eklem takviyeleri
 • MCT’ler, omega-3’ler ve antioksidanlar

Mama semi yaparken bunları göz önünde bulundurmak daha sağlıklı olacaktır.

Yaşlı Köpek Maması Seçerken 5 Tavsiye

Yaşlı köpek maması seçerken yukarıdaki maddelere önem verilmelidir. Dolayısıyla bu maddeleri kısaca açıklamak gerekir.

1- Besin Miktarı

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Bazı yaşlı köpeklerin tükettikleri mamaların içerisinde değişiklik yapılması gerekmez, ancak köpeğin aktivite miktarı, sağlık sorunları gibi durumlar beslenme alışkanlıklarının değişmesi için önemlidir.

Yaşlı köpekler için protein miktarı: Yaşlı köpeklerin protein depoları daha hızlı tüketilir ve buna bağlı olarak, kas kütlesinde kayıplar meydana gelebilir. Dolayısıyla yaşlı köpeklerin protein miktarı arttırılmalıdır. İdeal olarak 1000 kalori başına en az 75 gr protein gereklidir.
Mamanın içeriğindeki protein miktarının yükselmesiyle beraber fosfor oranı da artmaktadır. Eğer böbrek hastalığı olan bir köpeğiniz varsa bu durum sakıncalı olabilir.

Yağ Miktarı: Köpeklerin kütlelerine göre mama seçimi yapılmalıdır. Bazı yaşlı köpekler zayıflarken bazıları şişmanlayabilir. Bu duruma bağlı olarak veterineriniz tarafından daha düşük/yüksek yağ içerikli bir mama önerebilir.

Lif: Lif içerikli mamalar köpeklerin sindirim sistemini destekleyici özelliğe sahiptir. Özellikle kabızlık gibi sindirim sorunları yaşayan köpeklerin lif içerikli köpek mamaları tercih etmesi gerekir. Yaşlı köpeklerde en sık yaşanan sorunların başında sindirim problemleri gelmektedir.

Kalori: Yine köpeklerin kiloları ile doğru orantılı olarak değişebilecek bir unsurdur. Köpeklerin kilo alması için 1000 kalori başına 50 gramdan fazla yağ içeriyor olması gerekir. Kilo vermesi için de kabaca bir fincan kadar mamanın 350 kalori veya daha az içeriyor olması gerekir. Yaşlı köpeklerde kilo sorunu farklılık göstereceği için, farklı durumlar için mamalar üretilmiştir.

2- Sindirilebilirlik

Köpekler yaşlandıkça bağırsaklarında değişimler meydana gelir. Yapılan araştırmalara göre bu değişimlerin, temel sebebi yaşlanma değildir, ancak zaman içerisinde yaşanan bağırsak sorunları, kolit gibi durumlar yaşlılıkta ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla köpeklerin yaşlılık sürecinde sindirilmesi yüksek mamalar tüketmesi gerekir.

Sindirim sorunu yaşayan bir köpeğiniz varsa, lif içerikli köpek mamaları tercih edilebilir. Aynı zamanda mamanın sindirilebilirliğinin yüksek olması için içeriğinde yer alan yağ miktarı normale oranla biraz daha yoğun olabilir. Eğer köpeğin sindiriminde bir sorun yoksa mamanın değiştirilmesine gerek yoktur.

3- Diş Hastalıkları

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı insanlar gibi, yaşlı köpeklerin dişlerinde de sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle gençlik döneminde düzenli olarak diş ve ağız bakımı yapılmamışsa ilerleyen yaşlarında diş kaybı yaşanma ihtimali yüksektir. Dolayısıyla yaşlı köpek maması seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de mamanın yumuşak olmasıdır. Bunun için yaş mamalar seçebileceğiniz gibi taze ve çiğ ürünler de sunabilirsiniz. 

Yaşlı köpek mamaları için hazırlanmış olan mamaların diş hassasiyeti için düzenlenmiş olması, sadece mamanın içeriğindeki nem oranının arttırılmasına bağlıdır. Bazılarında ise ağız problemleriyle mücadele etmek için özel içerikler bulunmaktadır. Bunlar, mamanın içeriğinde yer alan yararlı bakterilerle ve minerallerin birbirine yapışmasını önlemek için eklenen katkılardan oluşmaktadır.

4- Ek Takviyeler

Yaşlı köpeklerde kilo kontrolü çok önemlidir. Artan kiloyla beraber köpeklerde eklem sorunları oluşması oldukça muhtemeldir. Bu durumun önüne geçmek için ek gıda olarak glukozamin, kondroitin, EPA ve DHA takviyesi yapılabilir. Bu takviye sayesinde eklem sorunları azalabilir. Ayrıca Omega-3 yağ asidi de eklem ağrılarının azalması için önemlidir.

Pek çok köpek maması içerisinde glukozamin, kondroitin, EPA ve DHA maddeleri mamaların içeriğinde bulunmadığı için ek olarak alınabilir. Bunun için köpek vitaminleri kullanabilirsiniz. Etkili bir sonuç için veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

5- MCT, DHA ve Antioksidanların Önemi

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı köpeklerde görülen problemlerden bir tanesi de hafıza problemleridir. Yaşlılık dönemindeki köpekler öğrenme yeteneğininde gerileme görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için bazı köpek mamalarının içeriğinde ek gıdalar bulunur.

MCT’ler: Bir tür yağdır. Bu takviye için köpek mamasının içindekiler kısmında olarak hindistan cevizi yağı veya hurma yağı arayın.

Beta-karoten: Beta-karoten bitkisel kaynaklı besindir. Bu içerik bazı meyve ve sebzelerin içeriğinde bulunabilir. Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin doğru beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

DHA: Balık ve yosun yağında yüksek konsantrasyonda bulunan Omega-3 yağ asidi veya MCT’lerde olduğu gibi, DHA’da köpeğin diyetine eklenebilir. Mamanın içeriğinde her 1000 kalori için 0.5 gram DHA içermesi gerekmektedir.

En İyi Yaşlı Köpek Maması

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı köpek mamalarının köpeklerin ırklarına göre farklılık göstereceğinden bahsetmiştik. Bunun için bu köpek mamalarını ikiye ayırabiliriz.

Küçük Irklar İçin En İyi Yaşlı Köpek Maması

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Yaşlı köpekler için mama seçimi yaparken, kabaca şunlara bakılabilir.

 • Genel olarak küçük köpek ırklarının yaşam süreleri diğer ırklara göre daha uzundur. Bu yüzden uzmanlar, serbest radikal hasarlarını azaltmak için antioksidan bakımından zengin bir beslenme programı önermektedir.
 • Küçük köpek ırkları gelişigüzel beslendiklerinde daha kilolu olmaları muhtemeldir. Çünkü küçük köpek ırkları diğer ırklara göre kilo almaya daha yatkındır. Bu yüzden, köpeğinizin tüketeceği mama miktarını ayarlamanız gerekir. Bunun için mama paketinin üzerindeki beslenme tavsiyelerine uyabilirsiniz.
 • Küçük köpek ırklarında yaşanan sağlık durumlarına karşı önlem almak için özel olarak formüle edilmiş mamalar bulunmaktadır. Bunun için veterinerinize danışabilirsiniz.

En iyi küçük ırk yaşlı köpek mamaları için buraya tıklayın!

Büyük Irklar İçin En İyi Yaşlı Köpek Maması

Kaliteli Yaşlı Köpek Maması Almak İsteyenler İçin 5 Tavsiye

Büyük cins yavru veya yaşlı köpekler genel olarak kalsiyuma ihtiyacı vardır. Fazla kalsiyum, sadece kemikler gelişimini tamamladığında sorun yaratabilir. Büyük ırklar için en iyi yaşlı köpek mamasını tercih etmeniz yukarıdakilere ek olarak şunlara da uyabilirsiniz:

 • Büyük ırkların sindirim sistemleri küçük köpek ırklarına oranla daha kötü çalışır. Bu yüzden yaşlı köpek maması mamasının içeriğinde daha fazla lif oranı olması gerekir.
 • Yaşlı köpek mamalarında eklem sorunları daha fazla görüldüğü için Mamanın içeriğinde EPA ve DHA olması faydalı olacaktır. Bunun için ortalama 1000 kalori başına en az 1 gram olması gerekir.

En iyi büyük ırk yaşlı köpek mamaları için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu