Genel

Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Her köpek günlük belirli bir miktar su tüketmelidir. Örneğin bir köpeğin beslenme programını, mamasını değiştirebilir veya öğünlerini azaltabilirsiniz, ancak yeteri kadar su sağlanması gerekir. Dolayısıyla gün boyunca köpeğiniz su kabına hiç dokunmadıysa bu büyük bir probleme işaret olabilir.

Köpekler içgüdüsel olarak su içmek isteyecektir, ancak su içmiyorsa bir takım sorunlar olabilir. Bunlar, çevresel faktörler olabileceği gibi köpeğin hasta olduğuna da işaret edebilir. Bunun için ilk olarak köpeğin durumu ve neden su içmediği tespit edilmelidir. Daha sonra köpeğinizi daha fazla su içmeye teşvik etmeniz en doğru adım olacaktır.

Köpekler Neden Su İçmez?

Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Köpekler sanıldığı kadar kolay canlılar değildir. Bazı dönemlerde ihtiyaçları ve alışkanlıkları değişkenlik gösterebilir. Bu değişiklikleri gözlemlemek ve buna göre sonuç çıkartmak ise tamamen sizin görevinizdir. Köpeklerin genel olarak su içmeme nedenleri ise şunlardır:

1- Hastalıklar

Köpeklerde görülen sağlık sorunları sonucunda su içmesi azalabilir. Eğer sorun herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa köpeğiniz aniden su içmeyi bırakacaktır. Genellikle yaşanan hastalıklar ise idrar yolu enfeksiyonları, diyabet ve böbrek hastalıklarıdır. Aynı zamanda köpeğinizin iştahsız olmasına da yol açabilir.

Bunun yanı sıra geçici hastalıklar da su içmeme sorununa yol açabilir. Örneğin, köpeğiniz sindirim sorunu yaşıyorsa, bir süreliğine yeme – içme faaliyetlerini durdurabilir. Bu durum nispeten daha iyimser olsa da her iki durum için de kısa süre içerisinde veterinere başvurulmalıdır.

Eğer köpeğiniz bir gün boyunca su içmediyse bir veterinere danışmanız gerekmektedir. Durumun erken teşhis edilmesi, önceden önlem alınması için önemlidir. Yapılan testler sonucunda köpeğinizin durumu anlaşılacak ve eğer gerekirse buna göre bir tedavi uygulanacaktır.

2- Çevresel Faktörler

Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Yapılması Gereken 5 Şey

En önemli etkenlerden bir tanesi yaşlılık sürecidir. Bu dönem içerisinde, köpeklerin ağrıları artar ve eklem ağrıları gibi sorunlarla baş etmeleri gerekir. Dolayısıyla köpeğiniz su almak için çekinebilir. Bunun için yaşlı köpeklerin birden fazla mama ve su kabı bulunmalıdır. Bu sayede suyuna kolaylıkla erişebilir.

Bunun yanı sıra eğer köpeğinizin su kabı kirliyse ve köpeğiniz suyu beğenmiyorsa içmek istemeyebilir. Bunun için düzenli olarak su kapları yıkanmalıdır.

Köpeklerin Su İçmesini Sağlamak İçin En Etkili 5 Yol

Eğer sorunun kaynağını öğrendiyseniz ve köpeğinizin daha fazla su içmesi gerektiğini düşünüyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimizi incelemenizi öneririz.

#1 Taze Su Vermek

Köpekler için kir ve bakterilerle dolu ılık su içmekten daha kötü bir şey yoktur. Bunun için köpeğinizin suyunu günlük olarak değiştirmeniz gerekir. Durgun su, bakteri ve böceklerin üreme alanı haline gelebilir. Bunun sonucunda köpeğinizde ciddi sağlık sorunları da oluşabilir. Aynı zamanda yaz ayları için köpeğinize biraz daha soğuk su verebilirsiniz.

#2 Su Kabını Temizleyin

Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Genellikle köpek sahipleri, su ve mama kaplarını temizlemeyi sürekli ertelerler, ancak bu durum daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. En önemlisi hem mama hem de su kabında bakteriler oluşabilir. Bununla beraber eğer plastik malzeme kullanıyorsanız plastik içerisinde bulunan kimyasallar zamanla suyun içerisine işleyebilir.

Köpeğiniz için kase seçerken temizlenebilir olmasına dikkat etmek çok önemlidir. Mama ve su kaplarından bahsettiğimiz; Köpeğinizin Mama Yemesini Kolaylaştıracak En İyi 5 Mama ve Su Kabı isimli yazımızı okumanızı öneririz.

#3 Otomatik Su Kabı Kullanmak

İşte en iyi seçeneklerden bir tanesi sizlerle… Köpeklerin düzenli olarak su içmesini sağlamak için otomatik su kabı kullanmak oldukça pratiktir. Otomatik su kaplarının içerisinde özel filtre bulunur ve sürekli olarak devir daim olan su temizlenir. Bununla beraber su sürekli aktığı için oksijen bakımından zenginleşir. Bu sayede köpeklerin en sevdiği su haline gelecektir.

Köpekler İçin En İyi 5 Otomatik Mama ve Su Kabı isimli yazımızı okuyarak otomatik su kapları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

#4 Mamasına Su Eklemek – Yaş Mama Kullanmak

Köpeklerin Yeteri Kadar Su İçmesi İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Özellikle su tüketmeyen köpeklerin su ihtiyacını karşılamak için mamalarını bir miktar su ile ıslatmak iyi bir fikir olabilir. Islatılmış mamalar kısa süre içerisinde bakterilerin oluşumu için uygun bir ortam olacağı için sadece bir öğün için mama ıslatılmalı ve hemen tüketilmelidir.

Eğer köpeğiniz ıslatılmış mamayı tercih etmiyorsa yaş mama kullanmayı deneyebilirsiniz. Neredeyse tüm köpekler yaş köpek mamalarının tadını sever ve buna bağlı olarak yaş mamaları daha hızlı bir şekilde tüketirler. Yaş mamaların içeriğindeki nem oranı yüksek olduğu için köpeğiniz su içmese bile sıvı ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacaktır. Bu konu hakkında bilgi için Köpeklerin Yaş Mama Tüketmesi Gerekir Mi? En İyi Yaş Köpek Mamaları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

#5 Egzersiz Yaptırmak

Bazı durumlarda en kolay çözüm köpeğinizin egzersiz yapmasını sağlamaktır. Köpeğiniz yeteri kadar fiziksel aktiviteye maruz kaldığı zaman vücudu ısınacaktır. Bunun için su içmek isterler. Çünkü köpeklerin ter bezleri sadece patilerinde bulunur ve vücut sıcaklıklarını düzenlemek için hızlı hızlı nefes alıp verirler ve su içerler. Ayrıca beraber çıkacağınız yürüyüşler için yanınızda temiz su bulundurmayı unutmayın.

Köpeklere su içme alışkanlığı kazandırmak için önerebileceğimiz tavsiyeler bu kadar. Eğer sizinde uyguladığınız farklı yöntemler varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Başka bir rehberimizde görüşmek üzere…

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu