Süs Köpekleri

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Teacup Pomeranian Kökeni

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Teacup pomeranian köpekleri Prusya bölgesinde geliştirilmiştir. Sürü güdümünde kullanılan bu köpekler, bu amaç doğrultusunda Avrupa’ya götürülmüştür. Aslında ilk pomeranianlar 15 kg kadardı ve kısmen büyüktü. Daha sonra Kraliçe Victoria pomeranian meraklısı oldu ve bunun sonucunda özeli bir yetiştirme programı oluşturuldu. Kraliçe Victoria’nın isteği doğrultusunda daha küçük boyutlu pomernianlar ortaya çıktı. Günümüzdeki pomernianlar ise 1 – 3 kg arasında değişmektedir.

Teacup Pomeranian Özellikleri 

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Günümüzün en çok tercih edilen evcil süs köpek türleri arasında yer alan Teacup pomeranian köpek cinsleri ve küçücük yapıları sayesinde özellikle de çocukların hoşça zaman geçirmesi açısından birçok aileler tarafından ev ve apartmanda beslenilmektedir.

Bu sevimli köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri farklı yüz hatlarına sahip olmalarıdır. Dolaysıyla yüz kısımlarının bir kısmı tilkiyi andırırken diğer kısmı ise daha çok oyuncak bir bebeğin yüz ifadesini andırmaktadır.

Bu sevimli ve minik köpek cinslerinin başlıca özelliklerinden biri de burunlarının ve vücut tüylerinin siyah renk tonuna sahip olmasıdır. Bu sayede oldukça sevimli bir dış görünüm sergilemektedirler. Ayrıca sırt bölgesinde öne doğru kıvrak yapıya sahip olan kuyruğa sahiptirler.

Bu sevimli köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri de, vücut kürklerinin yalnızca tek bir renk tonundan oluşmasıdır. Daha çok kahve rengi, siyah, turuncu ve beyaz renk tonuna sahiptirler.

Ağırlık: Erkeklerde 1 – 3 kg / Dişilerde 1 – 3 kg
Boy: Erkeklerde 18 – 30 cm / Dişilerde 18 – 30 cm
Yaşam Süresi: 15 yıl

Teacup Pomeranian Karakteri

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

 • Teacup pomeranian köpek cinsleri oldukça sadıktırlar, özellikle iyi bir eğitimden geçirilmeleri durumunda sahiplerine karşı son derece itaatkar olabilmektedirler.
 • Hayat ve neşe dolu olmaları sayesinde kolayca eğitilebilmektedirler.
 • Yumuşak huylu olmaları sayesinde insanlar ile muhteşem dostluklar kurabilmektedirler.
 • Oldukça hareketli bir yapıya sahiptirler.
 • Yaşam süresi ortalama olarak 15 yıla kadar sürebilmektedir.
 • Bu sevimli köpek cinslerinde yükseklik erkeklerde 18 ila 30 santimetre aralığında ve dişilerde de bu oran aralığında olmaktadır. Kilo bakımından ise, erkeklerde ve dişilerde 1 ila 3 kilogram aralığında olabilmektedirler.

Teacup Pomeranian Bakımı

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Sıklıkla fırçalanması gereken Teacup pomeranian köpek cinsleri yıllık bazda yoğun olarak tüy dökebildiklerinden özenle bakımı yapılması gerekmekte ve ayrıca gerektiği durumlarda da, özel köpek şampuanı ile banyo yaptırılmalıdır. Göz ve kulak kenarları düzenli olarak yıkanmalı ve temizlenmelidir. Ayrıca, bu sevimli köpek cinslerinin günlük olarak diş bakımları da mutlak olarak yapılmalıdır.

Teacup pomeranian köpek cinsleri satın almaya karar verdiğinizde internet dünyası üzerinden evcil köpek satışı yapan firmalar ile iletişime geçebilir veya tercihiniz doğrultusunda kaliteli ve güvenilir köpek eğitim merkezleri üzerinden uygun fiyat tarifeleri üzerinden teacup pomeranian köpek cinsleri satın alabilmektesiniz. Ayrıca, bu sevimli köpek türlerinden satın aldığınızda ödemenizi tercihiniz doğrultusunda nakit veya kredi kartınız üzerinden yapabilmektesiniz.

Ev ve apartman yaşamına son derece uygun olan Teacup pomeranian köpek cinsleri, ayrıca geçmiş dönemlere kıyasla daha düşük fiyat tarifesi üzerinden satışa sunulması sayesinde sizlere düşük bir maliyet sunabilmektedir. Ev veya apartmanınızda beslemek açısında sizlere Teacup pomeranian köpek cinsleri tavsiye edebilmekteyiz.

Teacup Pomeranian Sağlığı

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşantıya sahip olabilir ancak bir takım yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; diz kapağı çıkığı, kalp hastalıkları, deri hastalıkları, göz enfeksiyonları, erken yaşta diş kaybı olarak sıralanabilir. Bunların haricinde bilinen bir hastalığı yoktur.

Teacup Pomeranian Çocuklarla İlişkisi

Teacup Pomeranian Özellikleri ve Bakımı

Çocuklar ile iyi iletişim kurmalarına karşın çok küçük yaşlardaki çocuklar ile beklenilen düzeyde iletişim kuramayabilmektedirler. Isırma eğilimine sahip olmaları nedeniyle, küçük çocuklar ile yalnız bırakılmamalıdırlar. Yabancılara karşı mesafeli olsa da genel olarak hoşgörüyle karşılarlar.

Bu köpekler diğer köpeklerle hiç anlaşamazken diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Başka bir köpek ırkıyla beraber beslenmemelidir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.2

Summary

Genel olarak baskın, sadık ve inatçı bir köpektir. Genelde ev köpeği olarak tercih edilen teacup pomernianlar hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu