Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Avustralya Çoban Köpeği çoğunluklukla Border Collie cinsinle karıştırılan bir cinstir tüy açısından ve görünüş açısından birbirine çok benzerler.

Avustralya Çoban Köpeği nasıl bir köpektir? çok çalışakn ve çok güçlü bir köpektir.Yüksekliğinden az fazlaca uzun bir yapısı vardır.Önden bakıldığı zaman bu köpeğe ön bacaklarının gayet güzel durduğu gözükmektedir.Kafası büyük bir şekildedir.Her türlü hava durumuna dayanıklı güzel tüyleri vardır.Birçok rengi vardır.Kızıl renginde, Kahverengi, Mavi tonlarıyla karışık Beyaz ve krem renkleri.

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri

Bu ırk arka bahçeye bırakılıp sürekli orada durucak bir ırk değildir.Akıllı köpek ırklarında ilk 10 sırada bu ırk yer almaktadır.Sıkılma eğilimi fazla olduğu için yalnız çok fazla bırakılması davranış problemlerine neden olmaktadır.Hareketli her olayda bu köpeklerde hareket etmek ister.Koruma içgüdüsü fazladırlar.İtaakatkar ayrıca sürü gütme işleminde başarıyla görev almaktadır.Yavruyken iyi bir eğitimden geçmesi gerekir ve süper bir köpek olmaktadır.Bir kişiyi sahip olarak kabül etmektedirler.Yavruyken tanıdıkları çocuklara karşı iyidirler fakat tanımadıkları çocuklara karşı arası iyi değildirler.Çok kolay eğitime elverişli bir ırktır Avustralya Çoban Köpeği.Havlama sorunu en az olan ırklardan biridir.Yavru köpekken beyazdır ama sonra anne babalarının rengini almaktadırlar.Bakımı nasıldır? Yabancılara karşı oldukça kuşkucudur ve problem yaratabilir.

Nerelerde yaşayabilir?Yaşam alanları olarak Büyük bahçeler gereklidir.Apartman hayatında bu köpek uygun değildir.Egzersiz sürekli ihtiyacı olan bir köpektir.Onlarla ilgilenmeniz ve sürekli bir hareketlilik halinde olmanız onların çok hoşuna gider.Hareket ettirmesseniz sürekli canları sıkılabilir.Sıcak iklimleri daha çok sevsede her iklimde rahatlıkla yaşayabilmektedir yeterki geniş alanlar olsun bahçesi geniş olsun.

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Tüyleri çok az bakım istemektedir ve taranması oldukça basittir.Sıkı bir fırça ile taranması gerekir.

Yükseklik Erkekde 43 – 51 cm kadar.
Yükseklik Dişide 43 – 48 cm
Kilo Erkekde 15 – 16 Kg
Kilo Dişide 14 – 16 Kg kadardır.

Ortalama 12-15 yıl kadar yaşayabilmektedirler.

Bu ırk korumacı olması nedeniyle tercih edilebilen ırkların başında gelmektedir fakat Ülkemizde Çiftliklerde pek fazla üretilen köpek değildir iyi bir araştırma neticesinde bu köpeği alabilirsiniz.Bizlerin araştırmalarına göre çok popüler bir ırk olmakla beraber sevenide çoktur.

Bu Köpeğin kökeni 19. yüzyılda ortaya çıkmış bir köpek olarak benimsenmiştir.Avustralya Çoban Köpeği, İskoçya’dan gelen blue Merle Collie ile vahşi Avustralya Dingolarının bir karışımından meydana gelmiştir. Avustralya Kelpie, Dalmaçyalı ve Bull Terrier de bu karışıma eklenmiştir. Bu karışımların sonuclarında ortaya çok güzel eşine az rastlanan, tüm gücüyle güden, sığırları zor, kuru ve sıcak iklim şartlarında uzun mesafeler boyunca gütmeye çok istekli, mükemmel bir çoban köpeği ortaya çıkmıştır.Korumaları çok iyidir.Akc Tarafından 1980 yılında tanınmıştır.

Besleyen arkadaşlar detaylı bilgileri verirse bizlerde daha detaylı bilgiler vererek konumuzu güncelleyebiliriz.

Avustralya Çoban Köpeği Resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın