Dalmaçyalı Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir Çok Havlar mı?

Dalmaçyalı Köpekler bir zaman oldukça popüler olarak beslenmiş bir köpek cinsidir.Hatta birçok Filme konu olması nedeniyle insanların daha cok bu köpeklere bakış açısı artmıştır.Dalmaçyalı Özellikleri ve bakımı nasıldır?

Dalmaçyalı ırkı oldukça fazla dayanıklılığa sahip olmasınla ünlü orta büyüklük olarak tabir ettiğimiz boyutta olan bir köpek cinsidir.Pointere çok benzeyen özelliklere sahiptir.Kürkünde siyah veya kahverengi renkte benekler mevcuttur.Benekler birbirinden tamamen ayrı şekildedir leke tarzında olmamalıdır.Beneklerin renk durumuna göre burun rengide farklılık gösterebilmektedir.Güzel gözleri vardır siyah veya kahverengi renktedir.Benekleri cok belirgin şekilde oldukça değeride artan bir köpektir.Yavrularının rengi beyaz renktedir daha sonra benekleri ortaya çıkmaktadır.

Dalmaçyalı Özellikleri

Çok oyuncu ve neşeli bir köpektir.Oldukcada duyarlı sahibinede çok sadıktır.Bu köpek sürekli insanlarla beraber olmak ister tek başına durmaya tahammülü yoktur depresyon bu köpeklerde en çok karşılaşılan durumlardandır.Dalmaçyalı Evde Beslenir mi? Evet bu ırk ev için çok uygundur.Bahçede beslenmeye uygun olsada kışın içeri alınması gerekir çünkü bahçede üşüyebilir.Ona yapılan kötü bir davranışı asla unutmayan bir hafızaya sahiptir bu köpek.Hiçbir zaman unutmazlar.Diğer hayvanlarla arası iyi olsada diğer köpeklerle arası hiç iyi değildir.Kızdırılmak bu köpekleri rahatsız eder o nedenle tepkileri sert olabilir.Sosyalleşmesi birçok köpek gibi bunun içinde çok gereklidir.İnatçı olması nedeniyle eğitim konusunda sabır ve öz verili davranmak asla sert bir üslub kullanmamak gereklidir.İyi yetişmediği takdirde saldırganlık eğilimleri oluşabilir.Bu köpekler ortalama 14-15 kadar yavru dünyaya getirirler.Dalmaçyalı köpeklerin Koruma ve Bekçilik konusunda eğitim almaları mümkündür.Dalmaçyalı çok havlar mı? Av köpeği olması nedeniyle havlamaya eğilimleri daha fazladır.Dalmaçyalı yavru köpek bakımı tamamen size bağlıdır.

Dalmaçyalı Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir Çok Havlar mı?

Günde birkaç kez hareket edip onun koşması sağlandıktan sonra apartman içinde uygun bir ırktır.Ev içersinde sürekli aktif halde bulunurlar bu nedenle beslemeye uygun olsada kış hariç diğer zamanlar bahçede bulunması daha faydalı olabilir.Kışın muhakkak içeri alınmalıdırlar.

Dalmaçyalı Özellikleri arasında Koşmak onlar için vazgeçilmezdir.Egzersizi yaptırmayanlar köpeğin eşyalarına zarar vermesine engel olamazlar bu yüzden egzersiz şarttır.Dalmaçyalı Tüy Döker mi? yılda 2 defa yoğun olmak üzere tüy dökmektedir.Günlük taranma ihtiyacı vardır.Titiz insanlar için tercih edilebilen bir ırktır.Bu köpeğin köpeklere özel kokusu yoktur.Çok gerekmedikçe yıkanmasınada gerek yok.

Boyutları ve kilosu şu şekildedir:
Yükseklik Erkekde 50 – 60 cm
Yükseklik Dişide 50 – 55 cm
Kilo Erkekde Ortalama 25 Kg
Kilo Dişide Ortalama 25 Kg

Ömürleri 10-12 yıl arasında değişebilmektedir.

Dalmaçyalı kökeni hakkında çok fazla görüş ayrılıkları vardır.Bu köpeğin resimlerine cok eskilerden rastlanması nedeniyle çok eskiden beri üretilen bir ırk olduğunu gösterir.Bu Köpek Yugoslavya kökenli bir köpek olarak ortaya gelmiş bir ırk olarak düşünülmektedir.Orta çağ zamanında av köpeği olarak kullanılmakta olan bu köpek daha sonra at arabası köpeği olarak kullanılmaktaydı.Hatta at arabalarını bile koruyabilirlerdi.Bu köpek birçok alanda kullanılabiliyor av köpeği, çoban köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılıyor.Şuanda ise Av köpeği olarak kullanılıyor.

Dalmaçyalı Resimleri

Dalmaçyalı Özellikleri ile ilgili detaylı bilgiler verip karakteri hakkında bilgiler verdik.Sizde evde besliyorsanız bu ırktan bakımı hakkında bilgi verebilirsiniz.

2 Yorum var

  1. Mirza 29 Temmuz 2018
  2. ahmet dibokurt 3 Eylül 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın