Av Köpekleri

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Belçika Laekenois Kökeni

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Belçika Laekenois veya Belgian Leakenois, Belçika’da tanınan dört çoban köpeği cinsinin en nadir görülenidir. 1959 Yılına kadar resmi kayıtlara göre Belçika çoban köpeklerinin tümü bir sayılmış ancak daha sonradan bu köpekler Groenendael, Tervuren ve Malinois olarak ayrı köpek cinsleri olarak kabul edilmiştir. Bahtsız Belçika Laekenois ise geçmişte en çok beslenen köpek ırklarından biri olmasına karşın ne yazık ki resmi ırk kabulünün dışında kalmıştır. Günümüzde hem popülaritesi düşük hem de nadir bulunan bir ırk olması nedeniyle Belçika Laekenois’in yetiştiricileri oldukça nadirdir. Hatta muhtemelen bu sayfayı okuyorsanız, Türkiye’de Belçika Laekenois için hazırlanmış olan tek en kapsamlı rehberi okuyorsunuz demektir.

Belçika Laekenois Özellikleri

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Belçika Laekenois, Belçika içerisinde uzun yıllar boyunca kullanılan ve yetiştirilen bir köpek cinsi olmuştur. Kıvırcık ve kabarık tüy yapısına sahip olan bu köpeklerin renkleri sarı ile kızıl renk tonlarının arasında gitmekte ve vücudunu sıkı bir şekilde sarmalamaktadır. Orantılı bir fiziki vücut yapısına sahip olan Belçika Laekenois köpeklerin bugün popüler olarak beslenen ırklar arasında yer almıyor olmasının önemli nedenlerinden bir tanesi de dış görünüşüdür. Bir çok kişi tarafından her ne kadar beğeniliyor olsa da düzensiz ve bakımsızmış gibi görünen tüy yapısı nedeniyle Belçika Laekenois popüler olma yoluna bir sıfır yenik çıkan köpek ırklarından biridir.

Ağırlık: Erkeklerde 24 – 29 kg / Dişilerde 24 – 29 kg
Boy: Erkeklerde 61 – 66 cm / Dişilerde 56 – 61 cm
Yaşam Süresi: 12 – 14 yıl

Belçika Laekenois Karakteri

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

 • Belçika Laekenois’leri son derece güçlü ve sevecen karaktere sahip olan, bu özelliklerinin yanı sıra sosyalliği de karakterinde barındıran nadir sevecen köpek ırklarından biridir.
 • Karakter özellikleri olarak Belçika Laekenois’in nasıl bir köpek olacağını belirlemek tamamen yetiştiricisinin ve yetiştiricisinin vermiş olduğu eğitimle doğru orantılıdır.
 • Sevecen ve sosyal bir köpek olarak yetiştirdiğiniz taktirde son derece atik ve iyi huylu bir köpek olabilir.
 • Koruyucu özelliklerini ve bekçi köpeği özelliklerini tamamen üzerinde taşıyan bir köpek cinsidir.
 • Belçika Laekenois’ler zaman zaman polis teşkilatları ve özellikle kimyasal ile savaş bürolarında da kullanılmıştır.
 • Çocuklara karşı nazik ve hatalarına hoş görülü olabilecek bir köpek olan bu ırkı küçüklükten yetiştirmeniz ve etrafındaki çevreye adapte etmeniz oldukça önemlidir.

Belçika Laekenois Bakımı

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Tüm iklim türlerine uyum sağlayabilecek bir köpektir fakat çoğunlukla ılıman iklimlerde bu köpek cinsi daha çok mutlu olacaktır. Apartman içerisinde beslenmeye boyut itibariyle tam olarak uygun olmasa da yavru köpek dönemi içerisinde apartmanda beslenebilir. Şayet günlük olarak egzersiz ihtiyaçları karşılanabilecek ve bakımı aksatılmadan yapılabilecekse bu köpekleri apartman dairesinde de beslemenizde bir sakınca yoktur.

Dış görünüşü sizi aldatmasın ancak Belçika Laekenois en az tüy dökme sorunu olan köpek cinslerinden biridir. Kıvırcık yapılı tüylerinin düzenli olarak aylık zaman aralıklarıyla taranması idealdir. Tüylerin taranmasında kalın dişli bir tarak kullanmanız hem kürkün kolayca şekle girmesine hem de kolayca tarama bakımını yapmanıza yardımcı olacaktır.

Belçika Laekenois’ler banyoyu sevmeyen ve banyo kürküne yaramayan köpeklerdir. Bu nedenle sudan uzak tutulması gerekmektedir. Tüylerinin büyümesi Belçika Laekenois’a sıkıntı yaratacağı için en azından senede bir kere ideal olarak senede iki kere tüylerinin tıraş edilmesi gerekmektedir. Çok daha iyi bir görünüm elde etmek ve sürekli tıraş derdini ortadan kaldırmak mantığıyla kesinlikle tüyleri çok kısaltılmamalı ve kürkü kabarık yapısı muhafaza edilmelidir.

Belçika Laekenois Sağlığı

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler ortalama bir köpekten daha uzun bir yaşama sahip olabilir. Tahmin edeceğiniz üzere genetik olarak yatkın olduğu bir takım hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; epilepsi, göz problemleri, kalça displazisi, bilek displazisi, allerji, obesite olarak sıralanabilir.

Belçika Laekenois Çocuklarla İlişkisi

Belçika Laekenois Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çocukları tolere edebilen bir köpektir. Ancak yine de çocuklarla baş başa bırakılmaması gerekir. Genellikle saldırgan tavırlar sergilemez. Ancak yabancılara karşı oldukça agresiftir.

Belçika Laekenois, diğer köpek ırklarıyla anlaşabilmektedir. Genelde köpeklere saldırmayı tercih etmeyen bu köpekler diğer hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.6

Summary

Belçika Laekenois, eskiden bu yana çoban köpeği olarak tercih edilmektedir. Oldukça zeki olan bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu