Av Köpekleri

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Viktoryen Bulldog Kökeni

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

1985 yıllarında Bulldoglar’ın sağlıksız olması nedeniyle büyük bir üzüntüye kapılan Mollet, sağlık Bulldoglar elde etmek için yeni bir üretim programı başlattı. Amaç tabii ki sağlıklı bir köpek ırkının devamını sağlamaktı. Bunun için dönemin en güçlü ve sağlık açısından en elverişli köpekleri seçildi. (Bullmastiff, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier) Bu köpekler sadece İngiliz Köpek Kulübüne kayıtlı olan Bulllar ile birlikte çaprazlanarak, modern Bulldog üretiminde kullanıldı.

Mollet yaptığı işi ciddiye alıyor ve bir o kadar dikkatli çalışıyordu. Geçmişe dayalı resimler, heykeller ve yazılı birçok metin üzerinde çalışarak Viktorya döneminin en eski olarak kabul edilen Bulldoglar’ını en baştan yarattı. Bu sebeple isimleri Viktoryen Bulldog olarak adlandırıldı. Mollet’in çalışmaları çok iyi sonuç verdi ve günümüzde bu ırk safkan yavrular verir hale geldi.

Viktoryen Bulldog Özellikleri

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Viktoryen Bulldog oldukça iri kemik yapısına sahip bir köpektir. Suratında ciddi bir ifade taşır. Kafatası da iri olan bu köpeğin, kafa yapısı gayet ilgi çekicidir. Hemen kafasının yanlarında bulunan kulakları geriye yatık konumda ve uçları kıvrıktır. Alın kısmı orta genişlikte olup, gözleri birbirinden ayrık bir yerleşke içindedir. Gözleri ne içe çökük ne de dışarı doğru çıkık vaziyettedir. Burnu kafasına göre orta büyüklüktedir ve burun delikleri geniştir.

Yanak kısımları yuvarlak şekilde gözlerin arka kısmına doğru genişlik kazanmaktadır. Çenesi de oldukça geniş yapıda olan ırkın dişleri de dikkat çeker. Alt çene dişleri üst çene dişlerinin üstüne kapanır. Boynu kavisli bir yapıda olup ırkın gücünü ve asilliğini temsil eder. Tıpkı boynu gibi omuzları da geniş ve derindir. Göğüs yapısını ele aldığımızda sırtına doğru daralır ve çok naif bir zarifliği vardır. Ön ve arka bacaklar kaslıdır ve düz şekilde yere basar. Kürküyse kısa ve düz olarak bilinir.

Ağırlık: Erkeklerde 32 – 34 kg / Dişilerde 25 – 30 kg
Boy: Erkeklerde 43 – 48 cm / Dişilerde 43 – 48 cm
Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl

Viktoryen Bulldog Karakteri

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Viktoryen Bulldog görüntü açısından çok tehditkâr olsa da köpek ırkları içerisinde bilinen en kibar ırktır.
 • Ailesine karşı sadık ve güvenilir bir köpektir.
 • Çocuklarla çok iyi anlaşmasının yanı sıra aileyi ve bilhassa çocukları fazla sahiplenir ve onları korur.
 • Davetsiz misafirlere karşı tepkili bir yapısı vardır.
 • Viktoryen Bulldog tam bir insan köpeğidir, mutlu olabilmesi için insan sevgisine ihtiyaç duyar.
 • Aynı zamanda çok uyumlu bir köpektir, diğer petlerle iyi anlaşır fakat tanımadığı köpeklerle arasını iyi tutmak pek mümkün değildir.
 • Uyurken şiddetli horlamalar olabilir, salya akıtabilir.

Viktoryen Bulldog Bakımı

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın tüyleri kısa olduğu için bakımı oldukça kolaydır. Düzenli fırçalama ve bakım yeterli olacaktır. Sadece deri bolluğundan kaynaklı boynunun altında sarkan ve kırışık bir görüntü oluşturan etler vardır. O kısımlar ıslak bezle düzenli olarak silinmelidir. Mevsim geçişinde orta düzeyde tüy döker.

Viktoryen Bulldog güçlü bir köpektir. Düzenli olarak egzersiz yapması kas yapısı için faydalı olacaktır. Kilometreler süren bir yürüyüşte size rahatlıkla eşlik edebilir. Bunun dışında düzenli egzersiz programları ister.

Viktoryen Bulldog apartmanda hayatı için uygun bir köpektir. Şayet evde bakmak istiyorsanız sıkıntı çekmezsiniz. Ev içinde fazla hareketli değildir ve eşyalara zarar vermez fakat yine de küçük bir bahçe onun için ideal olabilir. Bu ırk ılık iklim köpeği olduğu için çok sıcak havalarda serinletilmek ister.

Viktoryen Bulldog Sağlığı

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler oldukça sağlıklı olarak bilinir. Diğer köpeklere oranla daha uzun bir yaşam süresine sahip olabilir. Bilinen bir yatkın hastalığı yoktur ancak sıcak havalarda solunum problemleri görülebilir. Dolayısıyla sıcak iklime sahip olan bölgelerden uzak tutulmalıdır.

Viktoryen Bulldog Çocuklarla İlişkisi

Viktoryen Bulldog Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler özellikle çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Onlara karşı sevecen bir tavır takınır ve beraber vakit geçirmekten hoşlanır. Bunun yanında yabancılara karşı da iyi davranmaktadır.

Bu köpekler genel olarak sosyal bir mizaca sahiptir. Bu özelliğiyle beraber diğer hayvanlarla oldukça iyi anlaşmaktadır, ancak diğer köpeklere karşı agresif tavırlar sergileyebilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.7

Summary

Viktoryen bulldog ırkı sadık ve güvenilir olarak bilinmektedir. Her en kadar agresif bir görünüme sahip olsa da aslında nazik bir köpektir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu