Vizsla Özellikleri Bakımı

Vizsla görünüşü ile kasları yoğun hissedilen ama bir o kadarda narin bir köpektir.Boyutu orta boyutta ve rengide altın renginin paslı halidir.Bu köpekte bacak kısmı yere dik vaziyette bulunur.Başı uzundur.Kafasının bulunduğu alan çok geniş haldedir ve alnında çizgi vardır.Kulakları düşük vaziyettedir.

Köpeğin Boyu uzundur ve sarkık bir deriye rastlanmaz.Kuyruğu’nun büyük bölümü genelde kesik haldedir.Burununun rengi kahverengidir.Yürüyüşü son derece asil şekildedir.Tüyleri kısadır ve vücuda yapışık şekildedir.Çeneleri son derece gelişmiştir.

Vizsla Özellikleri ve Bakımı

Vizsla Özellikleri neticesinde içindeki sevgiyi dışa vurmaktan hoşnut olan bir cinstir.Bazı durumlarda son derece inatçı olabilir ve dikkat dağılması problemi yaşar.Sabırla eğitimi verilebilecek bir köpektir.Genelde çocuklarla iyi anlaşır ve aile ile yaşamaya uygundur.Diğer köpeklerle arası iyicedir.Enerji deposu bu köpeğe hergün egzersiz yaptırmanız gerekmektedir.Egzersizleri giderilmez ise köpekte bir takım ruhsal problemler yaşanır.Küçük yaşlardan itibaren hem gürültülü ortama hemde kalabalıklara alıştırılması gerekir.Vizsla genelde kemirme huyu olan köpektir.Genelde vurulan avları getirmede, avın yerini bulmada, iz sürmede faydalanılmıştır.

Vizsla Köpek apartmanda beslenmez.Geniş bir alan olması şarttır.Çok yoğun şekilde hareket etmek ister ve bu nedenle boş alanlarda bol bol koşması gereklidir.

Vizsla Özellikleri Bakımı

Macar Vizsla Özellikleri

Bu köpeğin bakımı son derece basittir.Düzenli şekilde fırçalamak onun tüylerinin bakımı için yeterlidir.Gerektiği haller dışında yıkanmaması gerekir.Tırnaklarına özen gösterilmelidir.

Vizsla Köpek köken olarak Macaristan’a bağlı bir köpektir.2 tane antik ırktan türediği düşünülmektedir.Geçmiş zamanlarda Transilvanya Tazısı ile Nesli tamamen bitmiş Türk Sarığı köpeğinden oluştuğu düşünülmektedir.2. Dünya Savaşından sonra bu köpek yok olmaya başladı ama Macarlar bazı köpekleri kurtarıp tekrar bu köpeklerin gelişmesini sağlamıştır.Burnundaki harika koku almaşınla beraber avı getirmede başarı içersindedir.Dostlarına karşı harika tutum içinde olması aile köpeği olmasında en önemli etkendir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın