Köpek Malzemeleri ve Köpek Ürünleri

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler

Yavru köpekler için tuvalet eğitimi her köpek yetiştiricisinin zor olduğuna inandığı ancak detayları bilindiği taktirde oldukça kolay verilebilecek temel köpek eğitimlerindendir. Köpeğiniz sütten ayrılacak ve gözlerini açacak kadar erişkinliğe ulaşmışsa yani artık dünyada bir varlık olarak yer aldığının farkındaysa tuvalet eğitimi vermenin vakti de gelmiş demektir. Köpeğinize tuvalet eğitimi verme konusunda kafanızda soru işaretleri mi var? O halde sizin için hazırladığımız rehberimizle artık köpeğinize tuvalet eğitimi vermek için kendinizi hazırlayabilirsiniz;

Köpek Hareketlerini Tanıyalım

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler

Eğitimi başarılı şekilde verebilmeniz için önce köpekleri tanımanız neleri yapıp neleri yapamayacağını bilmeniz gerekir. Biz buna bu yazımız içerisinde kısaca köpek hareketleri veya alışkanlıkları diyeceğiz. Köpekler yaradılışları gereği temiz olmayı seven hayvanlardır. Doğada yada şehirde başı boş gezen sokak köpeklerinin dahi tuvaletini yapışına şahit olduysanız, köpeklerin tuvaletini yaparken bile kendini temiz tutmak için ne kadar büyük çaba sarf ettiklerini gözlemleyebilirsiniz. Yani, köpekler aslında pis hayvanlar değildir, sadece tuvaletlerini biz insanların istediği şekilde yapmaları için biraz eğitilmeleri gereklidir.

Köpeklerin tamamının tuvalet alışkanlığı konusunda baz aldıkları temellerden biri de tuvaletini yanı başına yapmaktan hoşlanmıyor oluşudur. Yani, tuvalet için ayarlayacağınız bölge mutlaka köpeğinizin uyduğu ve yemek yediği alandan uzakta olmalıdır. Aksi taktirde iç güdüleriyle hareket eden köpeğiniz sizi defalarca kez yanıltabilir.

Yavru Köpekler Ne Zaman Tuvalete Gitmek İster?

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler

Yavru köpeklerin tuvalet ihtiyaçları normal yetişkin bir köpeğinkine oranla çok daha fazladır. Ortalama olarak 8 ile 10 hafta arasındaki köpekler tuvaletlerini 2 saatte bir yapma ihtiyacı duyarlar. Bu süreç köpeğiniz büyüdükçe daha da uzayarak katlanır. Size çok basit bir ipucu, çoğu köpeğin tuvaletini tutabilme saatini köpeğin ayı ile kıyaslayabilirsiniz. Yani 1 aylık köpek saat başı tuvalet ihtiyacı duyacakken 3 aylık bir köpek 3 saat tuvaletini tutacaktır. Unutmayın, bu rakamlar maksimum rakamlardır.

Gazete veya Ped ile Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler

 

Köpeğinizin tuvaletini yapmasını istediğiniz alanı ayarladınız. Tamam, o zaman eğitim aşamasına geçebiliriz. Öncelikle bir köpek tuvaleti geldiğinde ne yapar, neleri yapmaya eğilimlidir bilmeniz gerekiyor. Çoğunlukla köpekler tuvaletlerini yapmak istediklerinde yere eğilirler yada tuvaletlerini yapmak istedikleri bölgeyi koklarlar. Bu sinyallerden herhangi birini aldığınız anda sizin için alarm zilleri de çalıyor demektir. Köpeğinizin tuvaletini yapacağını anladığınız anda hızlıca gazete veya pedin üzerine yerleştirerek köpeğinizin tuvaletini yapmasını sağlayın. Tuvaleti bittikten sonra köpeğinizi okşayın ve onu sevindirecek şekilde ödüllendirin.

Köpeğinizi sakın cezalandırmayın, özellikle yavru köpeklerde bu pek işe yaramayacaktır. Şimdi, bu pedi temizleyerek (değiştirmeyin temizleyin.) köpeğinizin bir sonraki tuvaletinde aynı senaryoyu tekrarlayın. Ped veya gazetenin üzerine köpeğinizin dışkı kokusu sineceği için köpeğiniz artık tuvaletini buraya yapması gerektiğini anlayacaktır. Eğitimin tamamlanması sandığınız kadar uzun sürmeyecektir. En geç 10 gün içerisinde artık pedin olduğu bölgeyi neresi olarak belirlediyseniz köpeğiniz tuvaletini oraya yapıyor olmalıdır.

Eğitim Süresince Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler

Öncelikle sürprizlere hazır olun. Unutmayın, köpeğiniz sizi seçmedi. Siz onu seçtiniz o halde onu istiyorsunuz demektir. Onu istiyorsanız bazı cefalarına da katlanmanız gerekiyor. Eğitim süresince mutlaka köpeğinizin dışkısını evinizin ummadığınız yerlerinde bulabilirsiniz.  Bunu doğal karşılayın ve köpeğinizi bu yüzden cezalandırmayın. Tabii, köpeğinizi yanlış yere tuvaletini yaptığı için ödüllendirmemeniz de gerekiyor. Aksi taktirde köpeğiniz bunu eğlenceli bir oyun olarak algılayabilir. Sabırlı olun ve gerektiği yerde tekrardan ve tekrardan aynı yöntemi denemekten çekinmeyin. Köpeğiniz en az sizin kadar akıllıdır fakat evler onlar için doğal yaşam ortamı değildir. Haliyle bu alışkanlığı kazanması için ona biraz zaman tanımanız gerekecek.

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler
Köpek Mamaları
Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler
Köpek Konserve
Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler
Köpek Tasması
Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Vermek Yapılması Gerekenler
Köpek Ödülleri

1 Yorum

  1. eda 24 Haziran 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın