Genel

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Her köpek sahibi için köpek tasması olmazsa olmazlar arasında yer alır. Her ne kadar tasma seçimi yapmak kolay gibi görünse de bu yazımızda sizlere tasma çeşitlerini tanıtacağız ve köpeğiniz için en uygun tasmayı seçmeniz için sizlere yardımcı olacağız.

Köpek Tasması Nasıl Seçilir?

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Piyasada yer alan çok fazla köpek tasması bulunmaktadır. Bunların arasında seçim yapmanız için tasmaların özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. İşte tasma seçerken bilmeniz gerekenler.

#1 Malzeme Seçimi

  • Naylon: Naylon, tasma üreticileri tarafından kullanılan en yaygın malzemedir. Ucuzdur ve her türlü göz alıcı desenle süslenebilir. Bu tasmalar, özellikle kirli bir yürüyüşten sonra çamaşır makinesinde yıkanarak ilk günkü temizliğine kavuşabilir.  Bununla birlikte, bir naylon tasmanın bazı dezavantajları vardır, çünkü kumaş keskin kenarlara sahip olma eğilimindedir. Tutamacı olan naylon tasmalar oldukça ideal bir seçimdir.
  • Deri: Deri, köpek sahipleri tarafından çok sık tercih edilen bir tasma tipidir. Çünkü bu tasmalar bir miktar esneme payına sahiptir. Bu yüzden güçlü ve tasmasını çeken köpekler için deri tasmalar tercih edilebilir. Ayrıca köpeğiniz her ne kadar çekmeye çalışsa da eliniz zarar görmeyecektir. Köpeğim Tasmayla Yürümüyor Ne Yapmalıyım? isimli yazımızı okuyarak tasma eğitimi hakkında bilgi sahibi olablirsiniz.

#2 Boyut

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Yüzlerce farklı köpek ırkının olduğunu düşünürsek her köpek için aynı tasmanın uygun olduğunu söylemek pek mantıklı olmayacaktır. Genel olarak daha küçük evcil hayvanlar, küçük yaka klipsli ince tasmalara ihtiyaç duyar. Bu sayede köpeklerin kontrol edilmesi daha kolaydır. Tabiki bu tasmalar ihtiyaç olmadığı zamanlarda köpeklerin boynundan çıkartılmalıdır.

Büyük cins köpekler ise, daha büyük bir tasma takabilecek daha büyük klipslere ve daha güçlü tasmalara ihtiyaç duyarlar. Daha kalın tasmalar, bu güçlü boydaki köpekler için çok daha uygundur. Önemli noktalardan bir tanesi de köpeğiniz için çok ağır olmayan bir tasma almanızdır. Tasmanın ağır olması köpeğiniz için konforlu değildir. Aynı zamanda sizi de yoracaktır.

#3 Uzunluk Seçenekleri

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Tasmanın uzunluğu, tasmanın kullanılacağı durumlara göre belirlenmelidir. Genel olarak tasma, köpeğin etkileşime gireceği kişi sayısıyla doğru orantılı olarak kısalmalıdır. Örneğin, şehir içi yürüyüşler için kısa bir tasma kullanılabilir. Böylece köpeğiniz trafiğin arasına giremez ve diğer yayalarla temas etmez.

Köpeğinizin bahçede kaldığı alan içerisinde daha uzun tasmalar kullanılabilir. Bu sayede köpeğiniz rahatça uzanabilir ve oturabilir. Bazı köpek sahipleri hem uzun hem kısa tasma alarak hızlı bağlantılı aparatı kullanmaktadır. Bu sayede pratik bir şekilde ihtiyaca göre tasma değişikliği yapılabilir.

Bir diğer seçenek ise ayarlanabilir köpek tasması tercih etmektir. Bu tasmaların içerisinde makarası sistemi bulunur ve tasmanın uzunluğunu duruma göre ayarlayabilirsiniz. Köpeğinizi bahçenize bağlamak için uygun bir seçim olmasa da köpeğinizle beraber yapacağınız yürüyüşler için oldukça iyi bir seçenektir.

En İyi 5 Köpek Tasması

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Köpek tasmaları hakkında bilgi verdikten sonra sizler için seçtiğimiz tasma modellerini incelemenizi ve denemenizi tavsiye ediyorum.

#1 Tailpetz Air Mesh Köpek Göğüs Tasması

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Listemizin en başında bir adet göğüs tasmasına yer verdik. Göğüs tasmaları köpeğinizin kontrolünü kaybetmemeniz için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Özellikle hareketli köpekler için en uygun tasma çeşitlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda boyun bölgesi hassas olan ve boyun tasmasından hoşlanmayan köpekler için de tercih edilebilir. Bu tasmanın en büyük dezavantajı ise köpeğinize giydirmenin zor olmasıdır. Bunun haricinde köpeğiniz için en konforlu ve güvenilir tasma türü göğüs tasmalarıdır.

Tailpetz Köpek Tasması Satın AL

#2 Trixie Köpek Premium Boyun Tasması 

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Listemizin ikinci sırasında bir adet boyun tasması paylaştık. En iyi evcil hayvan aksesuarı üreticileri arasında yer alan Trixie tarafından üretilmiş olan bu köpek tasması köpeğiniz için oldukça güvenlidir. Boyun tasmalarının en önemli özelliği pratik bir şekilde takılıp çıkartılabilir olmasıdır. Klipsli yapısı sayesinde kolay bir şekilde köpeğinizin boynuna takıp çıkartabilirsiniz. Eğer boyun tasması tercih edecekseniz muhakkak klipsli modelleri inceleyin. Eğer köpeğinizin tasması istenmeden bir yere takılırsa köpeğiniz boğulabilir. Bu yüzden tasmanın kolay çıkartılabilir olması önemlidir.

Trixie Köpek Tasması Satın AL

#3 Beeztees Mac Leather Kayış 

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Köpeğiniz için en iyi kayış seçimlerinden bir tanesinin deri kayışlar olduğundan bahsetmiştik. Deri kayışlar, güvenilir olmasının yanı sıra oldukça sağlamdır. Köpeğinizin gücünü göz önünde bulundurarak kalınlığını uygun bir şekilde seçtiğiniz taktirde en uygun kayış tiplerinden bir tanesidir. Esneme payı olduğu için köpeğiniz ve sizin için en iyi seçim olacaktır.

Beeztees Köpek Tasması Satın AL

#4 Trixie İki Köpek Gezdirme Tasması

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Her köpek sahibinin ihtiyacı değişebilir. Eğer iki köpek sahibiyseniz muhakkak bu tasma modelini incelemenizi tavsiye ederiz. Köpeklerinizle beraber yürüyüşe çıktığınızda onları kontrol altında tutmak bazı durumlarda zor olabiliyor. Bu kontrolü en üst düzeye çıkartmak için ikili tasmaları inceleyebilirsiniz. Bu tasmanın en büyük özelliklerinden bir tanesi iki kayışın da farklı uzunluklara ayarlanabilir olmasıdır. Bu sayede köpeklerinizi kontrol etmeniz çok daha kolay olacaktır.

Trixie Köpek Tasması Satın AL

#5 Flexi New Classic Şerit Otomatik Gezdirme Tasması

Köpekler İçin Tasma Seçimi: En İyi 5 Köpek Tasması (2020)

Bu kadar tasma önerisinden sonra otomatik tasma tavsiyesinde bulunmamak doğru olmaz. Otomatik tasmalar arasında en iyi markalardan bir tanesi olan Flexi tarafından üretilmiş olan bu tasma 5 metre uzunluğa kadar ayarlanabilir. Özel yapısı ve kolay kullanımı sayesinde köpeğinizle yapacağınız yürüyüşler için maksimum kontrol sağlayacaktır. Özellikle küçük ve orta ırklar için otomatik tasma kullanmanızı tavsiye ederiz.

Flexi Köpek Tasması Satın AL

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu