İş Köpekleri

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Danua özellikleri bakımı ile ilgili bilgiler vereceğimiz konumuzda dev bir köpek olan Danua hakkında öğrenmek istediğiniz her şeye ulaşabileceksiniz.

Duanua Kökeni

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpek köken olarak Yunanistan ve Almanya’ya dayanmaktadır. Hatta M.Ö 36 yılında Yunan paralarının üzerinde bu köpeğin resimleri bulunmaktaydı.

Bu köpek iri olması ve diğerlerinden çok farklarının olması nedeniyle köpek dünyası içerisinde Apollo olarak tanınmaktadır. Almanya’da ayı ve yaban domuzu avında bu köpeklerden faydalanılmıştır ve üretime geçilmiştir. İrlanda tazısı cinsi ile çaprazlanarak üretilmişlerdir. Bir çok yeteneği vardır.

Danua Özellikleri

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpek diğer köpeklerden çok farklı devce bir boyuta sahiptir. Son derece güçlüdür.  Kafa yapıları dardır ve burun delikleri oldukça geniştir. Boyun kısmı ise son derece uzundur. Ön bacakları sağlam şekilde yere basmaktadır.

Kısa tırnakları vardır ve baldır kısımları adaleli şekildedir. Kuyruğunun uzunluğu orta haldedir. Gözlerindeki ifade her zaman zekicedir. Dişleri oldukça keskin yapıdadır.

Bütün Danualarda ortak özellik olarak kısa, parlakça deri yapıları bulunmaktadır. Çok farklı renklere sahip olabilmektedirler. ancak genelde siyah, siyah beyaz, açık kahverengi gibi renkleri bulunmaktadır.

Ağırlık: Erkeklerde 54 – 72 kg / Dişilerde 45 – 59 kg
Boy: Erkeklerde76 – 86 cm / Dişilerde 71 – 81 cm
Yaşam Süresi: 8-10 yıl

Danua Karakteri

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Danualar son derece kibar köpeklerdendir. Bu köpeklerin mizacı genel olarak şu şekildedir:

 • Danua özellikleri ile İyi huylu ve içlerinde her zaman sevgi bulunan köpeklerdendir.
 • Çocuklara karşı sabır içinde tutum sergiler.
 • İnsanlarla beraber yaşamaktan son derece mutlu olur.
 • Danua çok nadir havlayan köpeklerden biridir ancak gerektiği zaman havlayabilir, hatta saldırgan bir hal alabilir.
 • Kontrollü bir köpek olmasının yanı sıra tamamen yetiştirmeyle alakalı problemler yaşanabilir.
 • Bekçi köpeği konusunda son derece başarılıdır.
 • Küçük yaşlarda sosyalleşme gerekir.
 • Ailesini koruma konusunda eğitim verilmemesi gerekir. Çünkü ortalama 2-3 yaşından sonra zaten kendisi koruyacaktır.
 • Çok büyük olması nedeniyle eğitimine çok önem verilmesi gerekir.
 • Çocukların bu köpek büyüdüğü zaman ona yaslanıp hareket etmemesi gerekir.
 • Bazı köpeklere karşı saldırgan halde bulunabilir.
 • Yavruyken başka köpeklerle beraber büyürse ilerde sorun olma ihtimali daha düşecektir.
 • Eğitim konusunda zayıftır ve zordur.

Danua Bakımı

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Danua ırkının egzersizlerini unutmazsanız apartman dairesinde bakabilirsiniz, ancak boyutlarından dolayı pek uygun olmayacaktır. Günde 1 yada 2 defa uzun yürüyüşler yaptırılması gerekmektedir. Bu köpek için egzersiz en önemli noktalardan bir tanesidir.

Tüyleri kısa olduğundan dolayı bakımı kolay olacaktır. Sert bir fırça yardımı ile taranması yeterli olacaktır. Vücudu büyük olduğundan dolayı yıkamak yerine fırça ile temizlik daha mantıklı olacaktır. Tırnakları kontrol edilip kısa kesilmelidir. Tüy dökme durumu ise orta düzeydedir bu yüzden fazla sorun yaratmayacaktır.

Danua Sağlığı

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpekler büyük boyutlu olduğu için kalça çıkığına yatkındır. Bunun haricinde; mide dönmesi, tümörler, kalp hastalıkları, kuyruk yaralanmaları, wobbler sendromu ( CVI ) hastalıkları görülebilir. Ayrıca bu köpeklerin yaşam süresi diğer köpeklere göre daha kısa olarak bilinmektedir. Sahiplenilmeden önce anne ve babasının taşıdığı hastalıkların bilinmesi avantaj olacaktır.

Danua Çocuklarla İlişkisi

Danua Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Donua çok geniş anlamda oldukça sıcakkanlı ve sevecen bir köpek ırkıdır. Bu köpekler insanların çevresinde olmasından ve onunla ilgilenilmesinden oldukça hoşlanır. Genel olarak yabancılarla arası iyidir. Aynı şekilde çocukları da sever ancak boyu büyük olduğu için istemeden de olsa zarar verme ihtimali vardır.

Bu köpekler genel anlamda diğer hayvanlarla anlaşabilmektedir ancak başka köpeklere karşı biraz daha mesafeli davranış göstermektedir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.7

Özet

Danua ırkı görünümüyle tanınan köpekler arasında yer almaktadır. Bu köpekler sevgi dolu bir mizaca sahipken, verilen işi de yerine getirmek için elinden geleni yapmaktadır. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Bende danua besliyorum köpekten çok memnunum ama gerekeze gitmemesini öğretmek gerekiyor herkesin peşine takılıyor sahiplenme olarak sahibini çok benimsiyor ne kadar yorulursa yorulsun hep peşinizden gelir anan tasmayı sevmiyor ısırıyor

  1. Normalde tecrübene bağlı ama danua kolay bir class ;sahibinin baskın olması gerekmiyor ayrıca agresif değil komutlara da çabuk boyun eğiyor (komut dediğim otur-kalk gibisinden aktif komutlar değil) ama yinede eğer eğiticeksen eğitiminin çok zor olduğunu söyliyim yani eğiticeksen doberman yada k9 al ki bence eğer tecrübesiz isen k9 ideal çünkü doberman zor bir class mesela ben 16 yaşımdayım 3 yaşımdan beri köpeklerle beraberim daha yeni doberman almayı düşünüyorum

 2. Danua almayı düşünüyorum ama evimiz orta derecede büyüklükte ve evde kardeşim var 4 yaşında geceleri balkona sabahlarıda eve alıcam balkon orta derecede büyük sorun yaşanırmı

  1. sevgili kerem,
   benim evimde danua var benim evim gayet büyük. sissy yi ilk aldığımda teras buyuk olduğu prada yatırtırıdum yavruluk doneminden osnr!yetişkin olmasına rağmen çok ağladı uyumamızı engelledi eve aldığımızda hemen benim yatağıma koştu o gunden beri hayatımda tanıdığım en uyaal kibar akıllı kopeğimle beraber uyuıruz,

   1. danua yavrusunu nerden bulabilirz acaba uzun süredir arayış içindeyim fakat bulamadım bilgi sahibiyseniz yardımcı olursanız sevinrim.teşşelkür ederim.

    1. 0534 632 1717 buradan Danua bulabilirsin ..Bende nette gördüm arkadaş numarasını yazmış onuda sana iletiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu