İrlandalı Kurt Tazısı Özellikleri ve Bakımı

24İrlandalı Kurt Tazısı ırkı kurt tazısı ailesine ait olan cinsi çok eski zamanlara kadar uzanan bir ırktır. Eski savaşlarda irlandalılara oldukça yardımı olmuş ayrıca geyik avlarında vs çok kullanılan bir ırk olmuştur. Eski zamanlar da avlanmak için çok yararlı olmuştur. Eski ülkeler arasında alışveriş  yapıldığı zamanlar da hediye olarak verilmiştir bu da o eski zamanlar da çok popüler olduğu anlamına gelmektedir. İrlandalı Kurt tazısı fizik olarak oldukça güçlü, atletik ve yapılı bir vücuda sahiptir ve boyu olarak Dünya’da olan köpek cinsleri arasında en uzunlardan biri özelliğine sahiptir. Hatta bazıları da yavru bir midillinin boyuna yaklaşabilir. Boyu bu kadar uzun olmasına rağmen oldukça çevik ve hızlı bir cinstir.

İrlandalı Kurt Tazısı çok zeki, sabırlı, nazik ve yumuşak bir huylu ırktır. Çocuklarla çok iyi derecede anlaşabilen ve koruyucu görevini de üstlenir. Eğlenceli zamanlar geçirmeyi sever. Sahibinde tamamen itaatkar bir köpektir. Yabancılara da iyi niyetle yaklaşması sever ama boyu uzun olmasından dolayı bu cinsten biraz uzak durulur. Olgunlaşma süresi geçtir ve çok eğlencelidir hep öyle kalmayı ister. Diğer köpek cinsleriyle doğru bir şekilde tanışırsa çok iyi arkadaşlık edebilirler.

İrlandalı Kurt Tazısı Fiziksel Özellikleri

İrlandalı Kurt Tazısı ırkının boyu hem erkek hemde dişilerde ortalama olarak 71-90 cm arasında değişiklik gösterebilir. Ağırlıkları ise ortalama 40-70 kg arasında değişkenlik gösterir. Görünüş olarak sert, kaba ve çok bakımsız bir görünüşe sahiptir. Genel olarak renkleri gri renktir ve ara sıra kahverengi yada siyah renklere de sahip olabilirler. Görüşünü güçlü ve zeraftli bir yapıya sahiptirler. Kafa boyutu uzun burnu ise orta derece de sivri bir şekildedir. Kulakları arka tarafa doğru uzanır ve heyecanlı zamanlar da kulakları dikleşmektedir. Boynu kaslıdır, göğüs tarafı derin, karnı kaslı şekilde ve beli oldukça ince şekildedir. Ayakları yuvarlak  ve kuyrukları aşağı doğru sarkılmaktadır.

İrlandalı Kurt Tazısı Bakımı Nasıl Yapılmalı

Bu ırkın tüyleri sert bir şekildedir o yüzden düzenli olarak traş edilmesi gerekmektedir. Yılda 1 defa yada 2 defa ölmüş tüylerden arınmak için tutam şeklinde üzerine yapışmış olan tüyleri çekerek yada fırça ile daha kolay şekilde temizlenmesi gerekir. Tüy dökmesi orta düzeydedir.

İrlandalı Kurt Tazısı Eğitimi Nasıl Yapılmalı

İrlandalı Kurt Tazısı eğitimi diğer ırklara göre daha basit ve kolay olacaktır. Kararlı ve nazik bir eğitim yapıldığı halde çok iyi sonuçlar alacaksınız. Yeteri kadar olgunlaştığın da sabırlı ve sakin bir karakteri olması için genç yaşlarda mümkün olduğu kadar kendine güveni olmasıdır. Siz eğitimle onu ileri ki yaşlar da istenilen karaktere gelmesini sağlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da küçükken tasma takmaya alıştırmalısınız. Yoksa büyüdüğü zaman yeterince güçlü olduğundan dolayı tasma takmayı istemeyecek ve sizi sürükleyebilir.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın