Tazılar

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı – Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Fin tazısı adındanda belli olduğu gibi Finlandiya’nın kısaltılması olan bir Fin ismini almış tazı gruplarında yer almakta olan bir köpek türüdür.

Fin Tazısı Kökeni

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Köken olarak bu köpek 18. yüzyıl sonlarına doğru Fransa, Almanya ve İsviçre’nin katıldığı bir yetiştirme programı sonucunda üretildi. Daha sonra İsviçre’nin ve Finlandiya’nın ulusal köpeği olarak tanımlandı. Her ne kadar çok bilinen ve popüler bir köpek olsa da Finlandiya dışında pek rastlanan bir ırk değildir. Nadir olarak farklı bölgelerde görülebilir. Genel olarak av köpeği ve iş köpeği olarak kullanılmıştır.

Fin Tazısı Özellikleri

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Büyüklük olarak çok büyük boyutlarda olmasa da Orta boyutta bir köpektir. Güçlü bir hali vardır. İnsanlarla son derece arası iyidir avlanma yeteneği sayesinde son derece özellikle av esnasında hareketlidir. Evde besleyenler için bu köpeği evde uyumayı çok sever iyi huyları son derece fazladır. Renkleri genelde siyahlı kahverengili şekildedir. Bacak kısmında lekeler bulunmaktadır. Av sırasında iz koklayıp o şekilde iz bulmayı sever. Dayanıklılığı yüksek köpektir.

Bu köpek genelde yabani tavşanlar ile tilkileri avlanmakta kullanılmaktadır. Yaz aylarında bu şekildedir. Kışın ise ailesiyle beraber olmayı ister. Finlandiya’da en çok sevilen köpek türlerindendir. İyi bir arkadaş olabilir.

Fin Tazısı Karakteri

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

  • Genel olarak arkadaş canlısı ve sakin bir köpektir. Agresif bir köpek değildir.
  • Av gösterici olarak tercih edilen bir köpektir ve av sezgileri yüksektir.
  • Yön duygusu gelişmiştir.
  • Havlamaya meyilli bir yapısı vardır ve oldukça heyecanlı bir köpektir.
  • Enerjik bir köpektir, egzersizleri ihmal edilmemelidir.
  • Zeki bir yapıya sahip oldukları için eğitime yatkındır, ancak eğitim verilirken istikrarlı ve kararlı bir yapıya sahiptir.
  • Sıcakkanlı bir köpektir.
  • Koruma içgüdüleri orta seviyededir.
  • Oyun oynamaktan keyif alan bir köpektir.
  • Eğitilirse bekçilik konusunda iyi işler çıkartabilir.

Fin Tazısı Bakımı

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Bu köpekler apartman yaşantısı için uygun değildir. Mutlu bir yaşantı sürmesi için en azından küçük bir bahçeye sahip olması gerekir. Enerjik bir köpek olduğu için sürekli koşuşturmak ister. Bu yüzden egzersizlerine önem verilmeli ve düzenli olarak egzersiz yaptırılmalıdır.

Kürkleri yumuşak ve kısa tüylü olduğu için oldukça kolay bir bakıma sahiptir. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Banyo sırasında az miktarda şampuan kullanılması gerekir. Düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekir. Köpek Tırnakları Nasıl Kesilir? isimli makalemizden de yardım alabilirsiniz.

Fin Tazısı Sağlığı

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı ve çevik bir ırktır. Genel yapılarıyla atik bir forma sahiptir. Aynı zamanda bilinen bir sağlık sorununa da sahip değildir. Ortalama bir köpek ömrü kadar yaşamlarını sürdürebilir.

Fin Tazısı Çocuklarla İlişkisi

Fin Tazısı Özellikleri ve Bakımı - Fin Tazısı Hakkında Her Şey

Bu köpekler çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak saldırgan bir mizacı yoktur ve çocuklara zarar vermez. Zaman zaman onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Bunun yanında yabancılara karşı mesafeli olabilir ama saldırgan değildir.

Bu köpekler kısmen diğer köpeklerle anlaşabilir, genelde sorun yaşanmaz ancak diğer hayvanlara karşı agresif bir mizaca sahip olabilir. Ayrıca av olarak gördüklerine de saldırabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu