Genel

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Köpeğiniz evin içerisinde hoplayıp zıplıyor ve bu arada zeminden sürekli çıt pıt sesleri geliyorsa muhtemelen siz de bir şeylerin yolunda gitmediğini anlamışsınızdır. Köpeklerin tırnaklarını tıpkı bizlerin ayakkabı bağcıklarına benzetebilirsiniz. Nasıl ki biz tamamen açılmış ayakkabı bağcıklarıyla rahatça hareket edemiyorsak köpekler de tırnakları uzadığı anda rahat hareket edememeye başlayacaktır. Öncelikle neden köpeklerin tırnaklarını kesmeliyiz sorularını cevaplarını verelim ve aşama aşama köpeğimizin tırnak kesimi hakkında merak edebileceğiniz diğer soruları cevaplandıralım;

Köpeklerin Tırnakları Neden Kesilmelidir?

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

  • Köpeğimize daha rahat ve doğal hareket kabiliyeti sunmak için.
  • Tırnakların aşırı uzayarak arkaya doğru katlamasının önüne geçmek için.
  • Uzayan tırnakların pati derisine batmayı önlemek için.
  • Tırnak problemleri nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarının önüne geçebilmek için.

Bütün köpeklerin tırnaklarını kesmeye gerek yoktur. Özellikle köpeğiniz evde yaşamıyorsa ve çokça uzun yürüyüşler yapıyorsa zaten kendisi bu gezi sırasında tırnaklarının da törpülenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle bu tür köpeklerin tırnak bakımına ihtiyacı olsa da tırnak kesimine ihtiyacı yoktur. Peki, ya bu işi yapabilecek kadar kabiliyetli değilsek veya aklımızda soru işaretleri varsa o halde ne yapmamız gerekir? Nasıl ki sağlık sorunlarında veterinerin kapısını aşındırıyorsak yine aynı şeyi yapabiliriz. Veterinerler de köpeğimizin tırnaklarının kesilmesi işlemini gerçekleştirebilirler.

Köpek Tırnakları Nasıl Kesilir?

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Öncelikle kesim için uygun kesim makasına ihtiyacınız var. Normal evde kullandığınız makas tırnakları kesmek için güçsüz kalacağı gibi bizlerin kullandığı tırnak makası da yeterli ağız açısına sahip olmayacaktır. Bu nedenle köpeğinizin ölçülerini de göz önünde bulundurarak köpek tırnaklarını kesmek için bir makas edinmeniz gerekiyor. Tırnak makasını internet üzerindeki satış siteleri veya yakınınızdaki bir petshop vasıtasıyla edinebilirsiniz.

Buraya tıklayarak en uygun tırnak makaslarına ulaşabilirsiniz. 

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Gelelim kesme işlemine. Köpeğinizin tırnaklarını kesmek için köpeğinizi rahat ve sabit durabileceği bir pozisyonda tutun. Patisi elinizin içine aldıktan sonra üst kısmından çok hafif bir baskı uygulayın (Yukarıda yer alan görseldeki gibi). Uyguladığınız bu baskı tırnakların daha belirgin şekilde dışarı doğru çıkmasına yardımcı olacaktır. Şimdi tırnak kesimi için damarsız olan bölgeyi hedef alın ve kesin.

Köpeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Tırnak kesme işlemini ışıklı ortamlarda yapmanızı şiddetle öneririz zira köpeklerin tırnaklarını kesmek sandığınızdan daha ciddi bir iştir. Olası bir yanlış hamlede damarlardan birini kesmeniz halinde veterinere gitmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü muhtemelen kesim sırasında kanama olursa bu kanamayı eldeki imkanlarınızla durdurmanız mümkün olmayacaktır.

Kesim işlemindeki ideal ölçüyü kendiniz belirleyin ve kesinlikle çok kısa olmamasına özen gösterin. Köpek bakımı arasında en önemli adımlardan bir tanesi de kesinlikle tırnak kesmektir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu