Genel

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

İlk defa Köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzda adından da anlaşıldığı üzere ilk kez köpek besleyecek arkadaşlara yardımcı olma amaçlı olarak konumuzu açmış bulunuyoruz. Bu konumuzda dikkat etmeniz gerekenler ve kendi kendinize sormanız gereken soruları ve cevapları bulacaksınız.

Çoğu insan kendisine bir dost bir arkadaş edinmek ister. Köpeklerin hepsi bizler için birer dosttur. Kimisi orta büyüklükte, kimisi küçük kimisi ise oldukça büyük bir görünüme sahiptirler.

Köpekleri çok fazla sevdiğimiz için imkanlarımız uygun olduğunda köpek beslemeye karar vermiş olabiliriz ama öncelikle bundan önce kendimize sormamız gereken bir takım sorular var. Bu sorulara tüm samimiyetinizle ve doğru bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Çünkü bu almak istediğiniz köpeğe sizin uygun olup olmadığınızı ve bir nevi bir test olarak görebilirsiniz. Çünkü köpekler bir heves uğruna alınıp, maalesef daha sonra dışarı bırakılıyor. Dolayısıyla bu duruma çok dikkat etmek gerekiyor.

İlk Defa Köpek Besleyecekler İçin Tavsiyeler

Köpeğin Yaşam Alanı

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Öncelikle şu soruya kendiniz cevap vermelisiniz. Eviniz bahçeli bir ev mi? yoksa köpeğinizi apartman dairesinde mi besleyeceksiniz? bu soru çok önemli bir soru neden diye soracak olan arkadaşlara hemen cevabı verelim. Çünkü bazı köpek ırkları apartman yaşantısına uygun değillerdir. Bu köpek ırkları hem çok hareketli hemde yapı gereği bir apartmanda ev içerisinde yaşayamazlar. Bunun için buna dikkat ederek öncelikle bu sorunun cevabı önemlidir.

Ardından bu sorunun cevabına göre apartman yada bahçeli ev için ona uygun bir köpek ırkını seçmemiz gerekiyor. Bu köpekler çok sınırlıdır ve çok dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Köpeğe ait bir odanız var mı? köpeğin orada yemek yiyeceğini orada tuvaletini yapacağını unutmamalısınız. Özellikle yavru köpek iken köpek doğal olarak evde sizin belirlediğiniz bir alana tuvaletini yapacaktır. Apartmanda köpek beslenecekse ,geniş bir evin olması hem köpeğin hemde sizlerin rahat olmasını sağlayacaktır.

İlk defa köpek besleyeceğiniz için apartman ortamında köpek besleyeceğinizi farz edersek havlamaması köpeğiniz ve sizin komşularla ilişkileriniz açısından en önemli kriterdir.Çünkü sürekli havlayan bir köpek ırkı apartman için uygun olmadığı gibi çoğu müstakil bahçeli ev için bile uygun değildir.Çünkü Şehir merkezlerinde müstakil evler genelde ya yan yanadır yada karşısında apartmanlar vardır, dolayısıyla köpeğin sesi karşıya çok rahat gidebilir. Köpek beslemek isteyenler, özellikle şehir içinde yaşayan ve bahçeli eve sahip olanlar bile son zamanlarda çok sık havlamayan köpek cinslerini tercih etmektedir.

İlk Defa Köpek Besleyecekler İçin Uygun Köpek Irkları

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Yukarıdaki sorulara cevaplar verdiyseniz hemen diğer bir sorumuza geçelim. Almak istediğiniz köpek küçük bir ırk mı olmalı? yoksa büyük bir ırkmı olmalı? bununda seçimini yapmanız gerekiyor. Birde insanların çoğunun bildiği bir yanlışı söyleyelim; küçük ırklar büyük ırklara göre daha çok havlar. Örneğin küçük bir köpek, zil sesi duyduğunda bile şiddetli bir şekilde havlamaya başlayabilir. Büyük ırklar yada orta boy ırklar havlamama açısından daha uygundur.

Köpeğinizin karakter özellikleri nasıl olmalı? diğer bir sorulması gereken soruda budur. Köpeği bir arkadaş dost, oyuncu olarak mı alıyorsunuz? yoksa aynı zamanda evimi korusun diye mi alıyorsunuz? bu sorunun cevabı da köpek ırkının seçiminde son derece önemlidir. Arkadaş, dost yanlısı bir köpek ile korumacı bir köpek arasında tabi ki farklar vardır. Korumacı bir köpeğin eğitimi daha zordur.

Eğer zeki bir köpek tercih etmek istiyorsanız buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Köpek Beslemek Masraflı Mıdır?

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Aslında çoğumuz köpek almak ister fakat masraflar yada maddi açıdan bizi ne kadar zorlar hakkında fikir edinmek ister. Çoğu araştırmalarımda bununla ilgili çok detaylı bilgiye ulaşamadım bunun için size kısa bilgi vermek istiyorum. Köpekler secereli yada seceresiz olarak veya kırma olarak olabilir.

Tanıdığınız birinin anne karnından doğduktan sonra 2-3 ay sonra yavru köpeği alabilirsiniz.Diğer bir şekilde barınaklardan köpek sahiplenebilirsiniz.Unutmayın barınaklar bir heves uğruna alınıp bir şekilde dışarı salınmış köpeklerle dolu üzgünüz ki.Bu köpeklere bir dost olmak istemez misiniz? bunun için bulunduğunuz yerin barınaklarına gitmeniz gerekiyor.Diğer bir seçenek ise secereli köpeklerdir.Bu secere dediğimiz durum köpeğin ırkının garantisi demektir kısacası.Bu tarz köpekler özellikle köpek çiftliklerinde satılmakta ve yüksek paralar istenmektedir.

Köpeklerde Beslenme

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpeklere evde yapılan yemeklerden verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.Bunun birçok nedeni bulunsa da temel olarak sağlıklarını tehdit etmektedir. Köpeklerin beslenmesi için kuru köpek mamaları ve konserve mamaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında mama seçimi yapılırken köpeğinizin yaşı, cinsi, sağlık durumu gibi unsurlar etkili olacaktır. Dolayısıyla bu durumlar mama fiyatının değişimine sebep olmaktadır.

Tahmin edeceğiniz üzere köpek mamalarının da pek çok çeşidi ve kalitesi bulunmaktadır. Ortalama olarak bir kilo köpek mamasının fiyatı 20 ile 90 lira arasında değişmektedir. Paketlerin kiloları arttıkça kilo fiyatı azalmaktadır. Bu yüzden imkan varsa 12 kg gibi mamalar tercih edilmesi daha ekonomik olacaktır. Köpeğinize parça parça mama almak yerine, taksit imkanı olan alışveriş sitelerinden veya pet shoplardan alışveriş yapmayı düşünebilirsiniz. Burada önemli olan ucuz olana yönelmek değil,  köpeğiniz için uygun ve sağlıklı olana yönelmektir.

Köpek aşı masrafları

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpekler için en önemli konulardan bir tanesi de aşılarıdır. Her ne kadar çok pahalı bir kalem olmasa da düzenli olarak yaptırılacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle yavruyken herhangi bir sağlık problemi yaşarsanız ekstra masraf olacağını unutmayın. Ayrıca yavru köpeklerin aşı takvimleri diğerlerine göre çok daha yoğundur.

Köpek aşılarının türü, fiyatı belirleyen en önemli unsurdur. Aynı zamanda coğrafi konumuz da fiyatı belirlemede etkilidir. Büyük şehirlerde aşı fiyatları biraz daha fazla olabilir. Ortalama bir fiyattan bahsetmek gerekirse, bir aşı fiyatı 60-100₺ civarında olacaktır.

Barınma

İlk Defa Köpek Besleyecekler için Tavsiyeler

Köpeği bahçede besleyecekseniz bir kulübeyede ihtiyacınız var. Özellikle soğuk ve yağışlı havalarda su geçirmeyen bir kulübe köpeğiniz için çok önemlidir. Bunlarında fiyatları yine ırkına, köpeğinizin boyuna, kulübenin boyuna, kulübenin malzemesine göre değişiklik gösterebilir. Bazı kulübelerin içerisinde termal ısıtıcılar da bulunmaktadır. Ortalama bir kulübe için 600 – 800 lira harcamak gerekir. Bu rakam 5 bin liralara kadar çıkabilir.

Bu bilgiler sonrası ortalama olarak köpeğin masrafları hakkında fikir edinmeniz mümkün. Şunu da belirtmek isterim; her ne kadar maddi durumunuz her açıdan elverişli olsa da bir köpeğin günde en az 2-3 saat ilgi istediğini egzersiz gerektiğini unutmamak gerekiyor. Köpekler evde arada bir bakılacak canlılar değildir. Her zaman ilgi istemektedirler.

Bir konumuzun daha sonuna geldi ilk defa köpek besleyecekler için tavsiyeler isimli konumuzla ilgili sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

163 Yorum

 1. Merhaba ben de sahiplenmek istiyodum bi canı amcam kopegini çiftleştirmiş chow chow yavrusu sizce besleyebilir miyim biraz korkum var internettende araştırmalarima gore itaatleri felan dinleyememe durumu varmis tabi bu yetiştirme tarzına göre degisir peki sizce apartman da beslenir mi ?

  1. kardesim ben ilk aldigim kopek rodwaydir oldu onunla ilk tecrubemi yasadim 8 yil ve de sonra dogo aldim bence uygun degil dogo nun ozelliklerini bi arastir cok da olmasada bira deneyim ve tecrube istiyor benim kopegime yaptigim masraf dogo icin 11500 tl oldu ben herseyini ozel yaptirdim bahceyi demir korkuluklarla cevirdim 12 mt cati yaptirdim kulube icine 4 tane lamba koydum mamasini aldim asisini yaptim egitimini yaptirdim profosyonel bi egitim aldi bu ilk 1 ay icinde 11500 tl para gitti ama simdi 4.5 yasinda bi yetiskin oldu tasmasiz zincir takmadan gezdiriyorum cok akilli ama sen 1000 tl ile isin icinden cikabilirsin ben biraz kopegim lux olsun istedim o kadar yani uygun degil kardesim ben ce ilk koek dogo olmasin yazik olur hayvana

 2. Apartmanda yasiyorum ve ilk kez köpek sahibi olucam apartmanda köpek beslemekle ilgili bir sorun yok rottweiler almayi düşünüyorum ilk köpeğim olucaği için bir sorun teşkil eder mi?

 3. Merhaba pomerian boo alıcam ilk köpek besleyişim olucak apartmanda oturuyoruz internette çok havlar felan yazıyordu alıcağım kişiye sordum bilgi kirliliği dedi sizce doğrumu lütfen cevap verin ihtiyacım var

 4. Ben bir köpek almak istiyorum evim Bahçeli ama ne alacağıma karar veremedim. border collie istedim ama şu anda okuduğum için ona istediği enerjide egzersiz veremem ve ayrıca aile binası olduğu için çok çocuk var onlar korkar belki diye golden retriever mı alsam diye düşünüyorum

 5. Arkadaşlar ben 16 yaşındayım ilk defa köpek besleyeceğim abartmanda yaşıyorum evimizin arkası orman yeni doğmuş yavru almak istiyorum ilk köpek besleyeceğim için
  pitbull ve dogo gibi köpeklere cok büyük ilgi duyuyorum sizce böyle bir köpek almam doğru mu?

 6. 3+1 evimiz kendime ait bir odam var alman kurdu yavrusu almak istiyorum oldukça bol zamanım var bahçeli bir sitede yaşıyorum alman kurdu uygun mu? Ayrıca eğer alırsam ilk kopegim olacak deneyimsizim lütfen bilgilendirin teşekkürler.

 7. Merhaba ben 11 yaşındayım bir köpek beslemek istiyorum ilk olucak. Ayrıca apartmanda yaşıyoruz ve ben beni koruyacak sevecen sert görünüşlü büyük bir köpek istiyorum apartman yaşamına uygun olarak bir köpek önerir misiniz?teşekkürler

 8. 10 yaşındayım bir köpek almak istiyorum ilk kez köpek bakacağım ve sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmasını istiyorum bir köpek tavsiye eder misiniz

 9. Merhabaa bende bir köpek beslemek istiyorum ve ilk olucakk. Düşündüğüm bir köpek cinsi var amerikan pitbull harika bir köpek ama hem tehlikeli hemde saldırgan bir cins olduğu sòyleniyo ayrıca yasak olduğu söyleniyo sizce ilk köpek besleme deneyimi için fazla mı zor olur? Bunun dışında önerebileceğinizz bir köpek cinsi var mı?

 10. Merhaba, ben ilk defa köpek bekleyeceğim. Apartman dairesinde oturuyorum, çok havlamayan, uysal, sevecen bir köpek arıyorum. Ne önerirsiniz? Bir de köpekler tek başına evde kalabiliyor mu?

 11. Merhaba evimiz bir apartman dairesi evde ona ayıracak odamız yok ve bir mahallede oturuyoruz.boyutu önemli değil daha ilkkez köpek besliyecem uysal ve çocuklarla iyi geçinen bir köpek istiyorum hangi türü önerirsiniz

  1. Golden retriever oneriyorum cocuklarla arasi cok iyi ve benim en sevdigim cins gayet tatlilar asla minyatur kopek alma onlar kucuk seylere bile buyuk tepkiler vererek coj havliyolar apartman dairesiyse ve golden alirsan gununun 3 saatini ona ayirmalisin ve en fazla 1 saat yuruyus yaptirmalisin ben de golden istiyorum fakat annem korkuyor istersen bi arastir goldenlari cok uysallar

 12. american satffbull terierim var henüz 50 günlük tuvalet eğitimine başlamak istiorum uygunmu sizce

 13. Bende bir tane köpek almayı düşünüyorum ilk olacak hem beni korumasını hemde uysal olmasını istiyorum boyu orta veya büyük olabilir ama ürkütücü yapısı ve tüy dökmeyen bir cins tavsiye edermisiniz bahçe olur apartman olur mekan da sıkıntı yok

 14. Merhaba ben henüz gebe olduğumu öğrendim. Daha önce hiç köpek yetistirmedim. Apartman dairesinde oturuyorum. Şimdiden bir tane alıp cocuguma iyi bir dost olsun istiyorum. oldukça sıcak bir memlekette yaşıyorum. Ve büyük bir canlı istiyorum. Collie ırkını çok istedim ancak apartman yaşantısına uygun değil diyor heves uğruna bir canlıya eziyet edemeyecek biriyim. Bana ne önerirsiniz acaba?

 15. Merhaba
  Bahçeli evimizde bakabileceğimiz, uysal, söz dinleyen, 8 yaşındaki oğlumuza dost olabilecek, çok büyük olmayan, arabayla seyehatlerde bizimle yolculuk yapabilecek bir köpeği henüz yavru iken sahipleneceğiz. Hangi cinsi önerirsiniz? teşekkürler

   1. Rotraydir ne be AS:DAS Herneyse.Golde Retriver,Labrador Retriver,Border Collie gibi cinsleri tercih edebilirsiniz.Bu cinsler çok cana yakınlardır ve tam bir sevgi patlaması getirirler ailenize…

  1. Ahahaha.Tabii ki yemez 😀 Bahçede besleyebilirsin ama bahçen onun dolaşacağı kadar büyük değilse yada koşabileceği,enerjini atabileceği kadar büyük değilse onu ekstradan bir kaç saatlik yürüyüşlere çıkarman gerekir

 16. Ben bir apartman dairesinde dairesinde oturuyorum ve köpek beslemek istiyorum. Hangi cinsleri önerirsiniz

  1. eyer ilk defa bakıcaksanız golden retriver sahiplenin derim ama daha önceden köpek beslemişliğiniz varsa küçük ırklardan sahiplenebilirsiniz.örneğin: pomerian yorkshire gibi 🙂

  2. Bende Golden öneririm ama eğer yazıda da olduğu gibi komşularla sorunun olacaksa küçük ırk fazla almanı önermem hani Terrier falan.Ama son söz size kalmış.Aynı zamanda büyük olsada sizinle kalabilecek Great Dane gibi dev ırklar da besleyebilirsiniz isterseniz.Ancak bilginize Büyük köpek daha kabarık bir masraf demektir:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu