Genel

Köpek Nasıl Sevilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler her zaman diğer hayvanlara oranla en yakın dostumuz olmuştur. Sahiplerine karşı bağlılıklarını ve sevgilerini çeşitli vücut dilleriyle bir şekilde gösteren bu canlılar, bizi yani sahiplerini her zaman memnun etmişlerdir. Emin olun köpeğiniz sizi çok seviyor. Peki, siz köpeğinizi nasıl sevmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Köpekler Nasıl Sevilir?

Köpek Nasıl Sevilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Unutmayın ki köpeklerin beslenmesinin yanı sıra sevgiye de ihtiyacı vardır. Köpekler de diğer tüm canlılar gibi ilgiyi severler. Sahipleri tarafından okşanmak, sevilmek onları mutlu eder ve köpek – sahip ilişkisini kuvvetlendirir. Köpeğinizi nasıl sevmeniz gerektiğini önce gözlemlemelisiniz. Köpeğinizin nelerden hoşlandığını ya da nelerden hoşlanmadığını deneyerek öğrenebilirsiniz.

“Gözlem aşaması uzun geçecek.” diye düşünüyorsanız veya gözlemleriniz bir işe yaramadıysa biz yavaştan konuya giriş yapalım.

Baş ve Çene Bölgesi

Köpek Nasıl Sevilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Büyük, küçük her köpeğin okşanılmasından ve sevilmesinden hoşlandığı ve hoşlanmadığı ortak bölgeler vardır. Köpekler en çok baş ve çene altı kısımlarının sevilmesinden hoşlanırlar. Bunun nedeni köpeğinizin başını severken onunla göz teması kurmanız ve onu takdir ettiğinizi, onu sevdiğinizi aynı zamanda bakışlarınızla da hissettirebildiğiniz içindir. Hemen her köpek istisnasız bu bölgelerin okşanmasından hoşlanır ve siz okşamayı bırakana kadar bu eylemin devam etmesini engellemezler, hatta birçoğunun mayıştığı yahut uyuyakalmasıyla da bilinir.

Sırt ve Karın Bölgesi

Köpek Nasıl Sevilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir diğer bölgeyse köpeğin boynundan kalça kısmına kadar uzayan sırt bölgesidir. Köpekler sırt bölgelerinin de okşanmasından büyük haz alırlar. Köpeğinizin sırtını okşarken aralara elinizle hafif masaj da serperseniz köpeğiniz için tadından yenmez. Köpekler sırt üstünde olduğu gibi sırt altında kalan bölgeden yani karın bölgesinden sevilmeyi de çok sever. Birçok köpeğin karın bölgesinin sevilmesini istediği için yere yattığı dahi gözlemlenmiştir. Bu nedenle köpeğinizin vücut dilini bilmeniz çok önemli. Sizden ne istediğini anlamak adına bu konuya özen göstermeniz gerekiyor.

Köpeklerin Dokunulmaması Gereken Bölgeleri

Köpek Nasıl Sevilir? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin sevilmesi hoşuna giden bölgelerinin olmasının yanı sıra dokunulmasından hoşlanmadığı bölgeleri de bulunmaktadır. Bu bölgelere ısrarla temas ederseniz köpeğiniz saldırgan tavırlar sergilyebilir.

Köpekler genel olarak ağız, göz ve kuyruklarına dokunulmasından hoşlanmaz. Bu yüzden bu bölgelere temas etmemek daha doğru olacaktır. Bunun yanında köpeğinizde garip hareketler görürseniz sevmekten kaçınmanız daha doğru olacaktır. Bu hareketler genellikle hızlı hızlı nefes alma, gözlerinin yarı kapalı olması, hızlı bir şekilde kuyruğunu sallama olarak görülür.

Köpekler, kendilerinin sevilmesinden hoşlansa da bazı sınırları vardır. Örneğin, köpeğiniz ona sarılmanızdan veya kucağınıza almanızdan hoşlanmayabilir. Dolayısıyla köpeğinizi elinizle sevmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca köpeğinizi severken tepkilerini izleyerek bunun hoşuna gidip gitmediğini anlayabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çene altı sırt tarafı sevin daha çok sever köpeginiz bende Veteteniner çalışıyorum önceden bende yaklaşılmıyordum alıştım köpek seviyorum

  2. Benim asıl 1 tane köpeğim vardı. Adı Zeytindi. Onu çoook seviyorum yanına 1 tane daha köpek aldım.adı Bulut. Zeytin’i eskiden çağırdığımda yanıma geliyordu.ama şimdi yüzüme bile bakmıyor. Bunu duzeltmem için ne yapmalıyım lütfen soylermisiniz?

    1. Zeytine daha çok ilgi göstermelisiniz ve ona birşey ler emret meyi deneyin siz köpeğin sahibi olun o sizin değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu