Genel

Köpeklerde Kene Nasıl Anlaşılır? — Köpeklerden Kene Nasıl Çıkartılır?

Özellikle yaz aylarında en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi köpeklere kene yapışmasıdır. Keneler örümcek benzeri, yumurta şeklinde, kan emici sürüngenlerdir. Sekiz bacağı vardır ve boyutları yaklaşık 1 mm ila 1 cm uzunluğundadır. Yetişkin keneler küçük örümceklere benzemektedir. 

Keneler genellikle ormanlık alanlarda bulunsa da, bahçenizde de görülebilir. Özellikle çok sayıda koyun ve geyik bulunan yerlerde daha fazla görülmektedir. Köpekler için oldukça tehlikeli olan bu durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızdan okuyabilirsiniz.

Köpeklerde Kene Nasıl Anlaşılır?

Keneler normal şartlar altında gözle görülebilecek kadar büyük canlılar değildir. Bunun için herhangi bir topak veya yumru olup olmadığını kontrol etmek için yürüyüşten döndüğünüzde ellerinizi köpeğinizin vücudunun üzerinden geçirin. Eğer kene yapışmışsa evcil hayvanınızın derisinde küçük bir yumru oluşacaktır.

Köpeklerde en sık kene görülen bölgeler köpeğin başı, boynu, kulağı ve ayakları etrafındaki alanlardır. Kenenin fiziksel görünümü ise beyazımsı, yumurta şeklinde bir gövdeye sahip küçük örümceklere benzer. Köpeğinizin kanını emerek beslendiği için giderek büyür ve koyulaşmaya başlar.

Köpeklerde Kene Görülmesi Neden Tehlikelidir?

Köpeklerde Kene Nasıl Anlaşılır? — Köpeklerden Kene Nasıl Çıkartılır?

Keneler hastalık taşır, bu nedenle fark edildiği anda çıkartılması önemlidir. Hızlı müdahale sonucunda hastalık riski azalacaktır.

Keneler enfeksiyonları bir hayvandan diğerine geçirmede çok iyidir. İlk olarak köpeği ısırır ve daha sonra kanla beslenmeye devam eder. Bu süreç birkaç gün kadar sürebilir. Yeterince kan emdikten sonra kendi kendine düşebilir.

Kenelerden korunmak için haşere önleyici ürünler kullanılabilir. Bunun için üretilmiş ürünleri bir alt başlığımızda bulabilirsiniz.

Keneler, Lyme hastalığı ve babesiosis gibi hastalıklara neden olan mikropları iletir. Bu yüzden oldukça tehlikelidir.

#1 Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığı ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur. Köpeğinizin Lyme hastalığı varsa, depresyona girdiklerini ve iştahlarını kaybettiklerini fark edebilirsiniz. Diğer semptomlar arasında ateş, topallık, şişmiş yada ağrılı eklemler ve şişmiş lenf düğümleri bulunur. 

Evcil hayvanınızın Lyme hastalığı olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinize başvurmanız gerekir. Bunun için testler yapılabilir ve antibiyotik verilebilir.

#2 Babesyoz nedir?

Babesiosis kene ısırıkları ile yayılabilir. Kuluçka süresi yaklaşık iki haftadır, ancak bazı evcil hayvanlara bulaştıktan sonra aylar veya yıllar boyunca hastalık teşhisi konmaz. Köpeğiniz babesiosis’den muzdaripse, depresyonda olduklarını, soluk diş etleri, şişmiş bir karın ve ateşi olduğunu fark edebilirsiniz. Ayrıca iştahlarını kaybedebilirler ve ciltleri sarımsı olabilir. 

Köpeğinizi kene ile enfekte olmuş bir alanda yürüdükten sonra bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, veterinerinize başvurun ve köpeğinizin bir kene tarafından ısırılmış olabileceğini söylediğinizden emin olun.

Köpekler Keneden Nasıl Korunur?

Köpeklerde Kene Nasıl Anlaşılır? — Köpeklerden Kene Nasıl Çıkartılır?

Köpekleri keneden korumak için yüksek kene popülasyonu olan alanlardan uzak durmak gerekir. Bunun için köpeğinizle ormanlık ve kırsal alanlarda yürüyüş yapmak doğru bir seçim olmayabilir.

Bunun yanı sıra, köpekleri kenelerden korumak için özel ürünler üretilmiştir. Bunları alt başlıklarımızda bulabilirsiniz.

#1 Köpek Ense Damlası

En etkili dış parazitlerden korunma yöntemi ense damlası kullanmaktır. Bu damlalar sadece keneden değil, pire ve bit gibi diğer parazitlere karşı koruma sağlar. Sadece ortalama 2 ayda bir yenilenmesi gerekir. Ense damlasını uygularken köpeğinizin ensesinin tam ortasına tüp içerisinde yer alan parazit damlasını damlatmanız yeterlidir.

Köpek Ense Damlası Satın AL 

#2 Köpek Parazit Tasması 

Yine etkili yöntemlerden bir tanesi de parazit tasması kullanmaktır. Bu ürün sayesinde dış parazitler köpeğinizin üzerine gelmez. Aynı zamanda oldukça konforlu ve sağlıklı bir üründür. Etkisini kaybettikten sonra değiştirilmesi gerekmektedir.

Köpek Parazit Tasması Satın AL 

Köpeklerden Kene Nasıl Çıkartılır?

Köpeklerde Kene Nasıl Anlaşılır? — Köpeklerden Kene Nasıl Çıkartılır?

Yazımızın içeriğinden de anlaşılacağı üzere kısa süre içerisinde köpeklerden kenelerin çıkartılması gerekmektedir, ancak bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Bazı evcil hayvan sahipleri bilinçsiz bir şekilde cımbız gibi materyaller kullanarak köpeklerde bulunan keneleri çıkartmaya çalışmaktadır. Bunun sonucunda kenenin bir kısmı derinin içerisinde kalmaktadır.

Köpeklerden kene çıkartmak için kene maşası kullanmak en kolay yöntemdir. Kene maşasını edindikten sonra kenenin bulunduğu bölgedeki tüyleri tıraş edin. Daha sonra kenenin alt tarafından maşa ile nazik bir şekilde tutun. Keneyi tam olarak kavradıktan dışarıya çekin. Çekiş esnasında maşayı kesinlikle döndürmeyin. Keneyi başarılı bir şekilde çıkarttıktan sonra bölgeyi dezenfekte ediniz.

Eğer ters bir durum yaşanırsa veterinerinize danışarak bilgi alın ve vakit kaybetmeden veterinerinize başvurun.

Kene Maşası Satın AL 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu