Genel

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Yavru köpek sahipleri en için en büyük sorunlardan bir tanesi doğru mama seçimidir. Genellikle ilk kez köpek sahiplenmiş kişiler tecrübesiz oldukları için doğru mamayı bulana kadar oldukça uzun bir süre geçirirler.

Yavru Köpek Maması

Yavru köpeklerin bağışıklık sistemleri, yetişkin köpeklere oranla daha zayıf oldukları için beslenmeleri daha önemlidir. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için yavru zamanlarında doğru besinleri vermeniz gerekir. Bu süreç içerisinde kulaktan duyma bilgilerle köpeğinizi beslemek yanlış olacaktır.

1- Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Bilinen yanlışlardan bir tanesi köpeklerin her şeyi yiyebileceğine inanmaktır. Buradan yola çıkarak köpeklere yemek artıkları vermek ve sağlıklık besinler sunmak ağır hastalıklara ve gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren köpeğinize doğru beslenme alışkanlığı kazandırmanız gerekir.

Yavru köpeklerin beslenmesi için tam ve dengeli bir diyet hazırlamanız gerekir. Bu köpeklerin gelişmeleri için ihtiyaçları olan tüm vitamin ve minerallerin karşılanması sağlıklı bir şekilde büyümeleri için önemlidir.

Tüm bunların karşılanması için kendi besinlerinin mama kabı içerisinde olanlardan oluştuğunu bilmesi ve bu besinlere güvenmesi gerekir. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren mama kabına alıştırılmalı ve yemek artıklarını tüketmemesi gerekir.

2- Besin Takviyeleri

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Köpekler için üretilmiş olan besin takviyeleri “ne kadar fazla kullanılırsa o kadar iyidir” gibi düşünmek yanlıştır.

Bir köpek için kalsiyum, fosfor ve D vitamini önemlidir, ancak bunların fazla tüketilmesi yaşamları boyunca kemik ve eklem hastalıkları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Köpeklere besin takviyesi vermek için veteriner hekiminize başvurmanız gerekir. Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenen köpeklerin takviyelere ihtiyacı olmayacaktır. Bu yüzden günlük diyetlerinin yeterli olması gerekir.

3- Tahıl Tüketimi

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Bazı kişiler köpeklerin doğada tahıl tüketmediklerini ve saf et üzerine beslendiklerini düşünerek, köpeklerin tahıl yememesi gerektiğini savunmaktadır. Dolayısıyla yavru köpekler için tahıl tüketiminin yanlış olduğunu düşünürler.

Bu düşünce her ne kadar temel olarak doğru olsa da gerçekte köpeklerin binlerce senedir insanlarla beraber yaşadığı unutulmuştur. Yüksek ihtimalle köpekler bu süre içerisinde evrimleşerek meyve, sebze, buğday, pirinç ve mısır gibi bitkisel özlü gıdaları tüketmeye başladı.

Günümüzdeki köpekler için tahıllı gıdalar oldukça sağlıklı ve besleyici özelliğe sahiptir. Yavru köpeklerin gelişimlerini tamamlaması için lif, karbonhidrat ve protein içerikli besin tüketmesi gerekir.

4- Köpek Maması Haricinde Besinler

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Yavru köpekler için en iyi seçim kuru mamalar olsa da zaman zaman ek besinler de vermek gerekir. Bu besinler ödül maması olabileceği gibi, mutfağınızda bulunan pek çok besin de olabilir. Örneğin, havuç, karpuz, biber gibi besinler genellikle köpekler tarafından sevilmektedir. Bunun için Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tabiki bu ek besinlerin miktarına dikkat edilmesi gerekir. Fazla tüketilmeleri durumunda sindirim sorunlarına yol açabilirler. Bu yüzden günlük beslenmelerinin en fazla %10’unu kapsamaları gerekir. Eğer köpeğiniz günlük diyetinden yeterli besinleri alıyorsa ek yiyeceklere ihtiyacı yoktur, ancak zaman zaman lezzetli, düşük kalorili ve sorun yaratmayacak meyve ve sebzeler tüketilebilir.

5- Yavru Köpek Maması Fiyatları

Yavru köpek mamaları genel olarak pahalı olarak düşünülmektedir, ancak bu çok da doğru sayılmaz. Köpeğinizin ömür boyu sağlıklı olması için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu dönemdeki beslenmesine önem verilmekle beraber, kalitesiz mama tercih edilmemelidir. Bu yüzden ucuz fiyatlı ürünlere yönelmek yanlış bir seçim olacaktır. Bütçenize uygun ve kaliteli bir mama seçerek köpeğinizin beslenmesini destekleyebilirsiniz.

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Yavru köpek maması seçerken dikkat etmeniz bazı unsurlar bulunmaktadır.

Mamanın Kalorisi: Yavru köpek mamalarının kalorisi yetişkin köpeklere oranla yüksek olaması gereklidir. Bunun yanında harcadıkları enerji de göz önünde bulundurulmalıdır. Tüketilen kalorilerin yarısı doku büyümesi ve gelişmesi için kullanılır. Düzgün bir şekilde büyüme için yeterli miktarda besin sağlanmalıdır.

Köpeğinizin Büyüklüğü: Köpek maması seçerken yavru köpekler için özel formüle edilmiş yiyecekler seçmelisiniz. Mama seçimi yaparken köpeğin büyüklüğü de önemlidir. Örneğin, danua yavrusu ile chihuahua yavrusu için aynı beslenme programını uygulamak doğru değildir. Özellikle büyük ırkların beslenmesinde kemik sağlığı çok önemlidir. Bunun için fosfor ve kalsiyum içerikli mamalar tercih edilmelidir.

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Mamanın Boyutu: Köpeklerin boyutunun yanı sıra mamanın boyutu da önemlidir. Örneğin, yorkie ırkı mama tüketirken büyük parçalarla sorun yaşayabilir. Bunun için küçük köpekler için tasarlanmış olan mamalar tercih edilmelidir.

Mamanın İçeriği: Köpek mamasının içeriği de oldukça önemlidir. Örneğin; bir köpek  yavrusunun sinir sistemi, esansiyel yağ asidi olan DHA’ya bağlıdır.  Araştırmalar sonucunda DHA bakımından yüksek diyetle beslenen yavru köpeklerin artan hafıza ve eğitilebilirliğe sahip olduğunu göstermiştir.

Protein Miktarı: Köpeklerde kalorinin yanı sıra protein miktarı da beslenmede büyük rol oynar. Özellikle yavru köpeklerin diğer köpeklere oranla daha fazla proteine ihtiyacı vardır. Büyüme ve sağlıklı bir yaşam için protein bakımından yüksek mama tercih edilmelidir.

En İyi Köpek Mamaları

Sizler için düzenlediğimiz yavru köpek mamaları tavsiyelerini de inceleyerek satın alabilirsiniz.

Acana Puppy Tahılsız Tavuk ve Balıklı Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Acana markasının yavru köpekler için hazırladığı mama türü tavuk ve balık içeriklidir. 0 – 12 aylık yavru köpekler için oldukça uygun bir mama türüdür. Tüm büyüklükteki yavru köpekler için uygun bir mamadır.

Yavru köpeklerin yanı sıra, hamile – emziren köpekler için kullanılabilir. Bunun yanı sıra deri hassasiyeti ve sindirim sorunu yaşayan köpekler için de uygundur. Bunun yanı sıra yavru köpeklerin düzenli ve sağlıklı beslenmesi için iyi bir seçenektir. Büyüme ve gelişmelerine yardımcı olur.

Acana yavru köpek mamalarını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

N&D Balkabaklı Kuzu Etli Küçük Irk Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

N&D markasının yavru köpekler için hazırlamış olduğu bu mama türü 0 – 12 aylık köpekler için uygundur, ancak bu mama özel olarak küçük boyutlu köpekler için tasarlanmıştır. Küçük parçacılar içeren bu mama kuzu etli ve bal kabaklı öze sahiptir. Aynı zamanda sindirim hassasiyeti yaşayan köpekler için de uygundur.

Bu mamanın içeriğinde %35 oranında protein bulunurken, %20 oranında yağ bulunur. Böylece köpeklerin büyümesini destekleyen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda kalsiyum ve fosfor içeriği sayesinde kemik gelişimini de destekler.

N&D yavru köpek mamalarını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Pro Plan Puppy Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Pro Plan markası Türkiye’de en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesidir. 0 – 12 aylık köpekler için üretilmiş olan bu kedi maması yoğunluk olarak tavuk etinden oluşmaktadır. Yavru köpeklerin hızlı ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için uygun bir köpek mamasıdır.

Yavru köpeklerin gözlerinin ve kemik yapısının sağlıklı gelişmesi için destekleyici içeriğe sahiptir. Bu mama %30 oranında ham protein içermekle beraber %20 civarında yağ içerir. Bunun yanında fosfor ve kalsiyum içeriği sayesinde kemik gelişimi için büyük rol oynar.

Pro Plan yavru köpek mamalarını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Hills Puppy Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Hills markasının yavru köpekler için hazırladığı mama bağışıklık sistemini destekleyici ve büyümeye yardımcı bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda enerji bakımından zengindir. Temel içeriği kuzu eti olan bu mama DHA ile zenginleştirilmiştir.

Bu mamanın içeriğinin %25 kadarı proteinden, %17 kadarı yağdan oluşmaktadır. Bunun yanında kalsiyum ve fosfor içerir, kemik gelişimine katkı sağlar. Köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve ömrü boyu sağlık sorunları yaşamaması için tercih edilebilecek bir mamadır.

Hills yavru köpek mamalarını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Royal Canin Selection Junior Yavru Köpek Maması

Yavru Köpek Maması Nasıl Seçilir? En İyi Yavru Köpek Mamaları

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markalarından bir tanesi de Royal Canin’dir. Uzun senelerdir mama üretimi yapan Royal Canin’in yavru köpekler için hazırlamış olduğu mama içeriği kümes hayvanlarından oluşmaktadır. Bu mama küçük ırklar için tasarlanmıştır.

Tahıllı mama grubunda yer alan bu mamalar, sindirim hassasiyeti yaşayan köpekler için de uygundur. Protein oranı %31, yağ oranı ise %15 civarındadır. Aynı zamanda kemik ve kas gelişimini desteklemektedir.

Royal Canin yavru köpek mamalarını satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu