Lhasa Apso  Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lhasa Apso  Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Lhasa Apso köpek cinsi oldukça güzel görünümlü bir köpektir. Bu cinsin tibet bölgesinde yetişen bir köpektir. Tibet dağların da fazla durduğu için görünüş olarak zarif olsa da oldukça dayanıklı ve güçlü bir köpektir. Ayrıca sadece tibet bölgesinde olmayıp orta Asyada da oldukça fazla yetiştirilmektedir. Apso ismini fiziksel görünüm olarak hem güzel hemde saçları ve tüyleri uzun olduğu için bu ismi verilmiştir. Lhasa Apso köpek cinsi diğer köpek cinsleriyle arkadaşlığı iyi olur ama yeri geldiği zaman diğer köpekler  arasında bir büyüklük oluşturma güvenine sahiptir. Bu nedenden dolayı eğer evinize Lhasa Apso köpek cinsini besleyecekseniz diğer köpeklerle olan ilişkilerine bakıp daha sonra beslenemiz önerilir.

Büyük şehirde yaşıyorsanız ve Lhasa Apso köpek cinsinin beslemek istiyorsanız oldukça uygun ve çok seveceğiniz bir köpek cinsidir. İnsanları çok sevdiği için evin dışında değil de evde sizinle beraber yaşamayı daha çok tercih eder. Dışarıda da kalabilir oldukça dayanıklıdır ama bu güzel köpeği evde beslemek daha hoş olacaktır. Lhasa Apso köpek cinsi oldukça zeki ve uyanıktır. Sahibine ver insanlara karşı oldukça sıcak kanlı sevecen, kalabalık ortamlarda olmayı ve oynamayı çok seven çok yaramaz değillerdir, kendi oyuncaklarıyla oynarlar ve ortalığı dağıtma gibi huyları yoktur. Çocuklarla çok iyi anlaşabilen ve sahiplerine aşırı bağlı eğlenceli oyunlar oynamayı seven kısaca size çok iyi bir dost olabilecek bir köpek cinsidir. Ayrıca size o kadar bağlı bir köpektir ki sizin hislerinizi hisseder ve duygularınıza göre hareket edebilir. Ömrü oldukça uzun bir süredir. Yaklaşık olarak 15-17 yıl arasında yaşayabilirler. Kısaca söylemek gerekirse Lhasa Apso köpek cinsi çok güzel bir köpek olup onunla eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz güzel bir ev köpeği cinsidir.

Lhasa Apso Köpeği  Fiziksel  Özellikleri

Lhasa Apso orta boy köpek olup, erkekler de ortalama boyu 28cm ye kadar uzanabilirken dişi cinsinde ise ortalama 25cm ye kadar uzanabilen bir cinstir. Ağırlığı ise erkeklerde ortalama 7-8 kiloyken dişilerde ise ortalama 5-6 kilo kadar olabilen bir cinstir. Renkleri ise oldukça çoktur. Altın rengi, bal rengi, krem rengi genel olarak olan rengidir. Ayrıca koyu gri, mavi gri gibi renk tonlarına da rastlandığı söylenebilir.

Lhasa Apso Eğitimi Nasıl Yapılır

Lhasa Apso köpek cinsinin eğitimi oldukça kolay ve oldukça hızlı olacaktır. Lhasa Apso’ yu ödüllendirerek eğitim verin bu sayede daha hızlı eğitmiş olacaksınız. Eğitimi hemen kavrayan bir cinstir.

Lhasa Apso Bakımı Nasıl Yapılmalı

Lhasa Apso bakımına gelince saçlar ve tüyleri uzun olduğundan dolayı tüy dökebilir isterseniz biraz tüylerini kısaltabilirsiniz ve haftada 1 yada 2 defa düzenli yıkamanız önerilir. Ayrıca Lhasa Apso köpeği kendi kendini temizleyebilme yeteneğine de sahiptir. Bu yüzden size kolaylık sağlayacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın