Great Pyrenees Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Great Pyrenees

Great Pyrenees dağ köpeği olarak bilinmektedir. Bu köpek İtalyan Maremmano ve Macar Kuvasz çiftleşmesinden dolayı üretilmiştir. Orta çağ da genelde dağlar köpeği olarak kullanılmıştır. Ama daha sonra Fransa’ da önceden şatoların ve koyunların korumasını açısından güçlü bir tarihe sahip olmaktadır bu yüzden Great Phrenees kullanılmıştır.  Kürkü çok sık ve dikenli tasma takılarak koyunlara bekçilik yapması için kullanılmaktadır. Dağlarda yaşamaya alışkın olmasından dolayı çığ altında kalanları kurtarma özelliği de vardır. Bu yüzden çok yönlü bir köpektir. Karakteri çok uysal ve çok güvenilir bir köpektir. Ailesini çok seven saygı gösteren, çok sadık ve itaatkar bir köpek cinsidir. Tanımadığı diğer köpek cinsleriyle ve insanlara karşı temkinli yaklaşmaktadır.

Çocukları çok sever eğlenceli zamanlar geçirmeye bayılırlar ve çocuklara iyi bir koruyucu görevi görürler. Çok seven, iyi niyetli, sevgi dolu ve çok kibardır. Küçük yaşlarda diğer köpeklerle iyi şekilde sosyalleştirilmesi gerekir aksi halde büyüdüğünde anlaşmazlıklar ve saldırganlık meydana gelebilir. En önemli özelliğinden birisi de kedileri çok sevmesidir. Havlama özelliği vardır bu yüzden komşulara rahatsızlık verebilmesinden dolayı apartman gibi alanlarda yaşaması zor olacaktır. Daha çok bahçe gibi alanlar onun için iyi olur. Soğuk havalardan hoşlanırlar, sıcak havalarda salya akması gibi sorunları vardır. Yaşam süreleri de 10-12 yıl kadar olabilmektedir.

Great Pyrenees Köpeği Fiziksel Özellikleri

Great Pyrenees iri ve güçlü yapısıyla dikkat çekmektedir. Kürkü uzun ve serttir, hafif yada düz dalgalı şekildedir, iç kürkleri ise yumuşak ve sık olur. Kürkü suya oldukça dayanıklı olmasından dolayı sert iklimlerde rahatlıkla yaşayabilir. Rengi tamamen beyazdır, sırt ve kuyruğunda bazen kahverengi yada gri lekeler olabilir. Burnu siyah renk gözleri küçük ve zeki bakışlara sahiptir. Vücut olarak büyük kahverengi bir ayıya benzemektedir. Vücut şekli dikdörtgen şekildedir ve omuzları geniştir. Kafası burnunun ucuna doğru uzanır, alnı fazla belirgin değildir. Kulakları orta büyüklüktedir ve aşağı doğru sarkıktır. Göğüsü derin ve yapılı bir şekle sahiptir.

Great Pyrenees Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Kürkü baya sık olduğundan dolayı her gün düzenli bir şekilde fırçalamak ve taranması kürkünün iyi durmasını sağlar. Tüy dökmesi mevsimlerde olur o zaman iyi bakım gerekmektedir. Gerektiği zaman banyo yaptırılması yeterli olacaktır. Yılda 1 kez olarak yoğun şekilde tüy dökmesi olur.

Great Pyrenees Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Great Pyrenees köpek cinsi egzersiz ihtiyacı oldukça fazladır. Çok aşırı yoğun olmamak şartıyla her gün düzenli olarak yürüyüş ve koşular yaparak egzersiz ihtiyacını tamamlayabilirsiniz.

Great Pyrenees Köpeği Eğitimi Nasıl Yapılmalı

Great Pyrenees  inatçı bir köpektir. Bu yüzden eğitimi zor ve sabırlı olabilir.  Bu yüzden dolayı sabır gerektirir. Eğitim sırasında ödüllendirerek daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın