Maremma Çoban  Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Maremma Çoban  Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Maremma çoban köpeği  2 ırka sahiptir. Maremma ve Abruzzese ırkları olan bir köpek cinsidir. Abruzzese ırkı olan köpek daha uzun boylu daha güçlü ve genel olarak dağlık alanlar da yaşayan ırktır. Maremma ise Abruzzese ırkına göre daha kısa boyludur ve tüyleri daha kısadır. 1950 yıllarından sonra bu iki ırk köpek birleştirilip tek ırk haline geldi ve Maremma Çoban köpeği ırkı oldu. Genel olarak bu Maremma köpeğini eskiden insanlar koyun beslerken yanında çoban köpeği olarak kullanılırdı. Kurtlara karşı direnebilen insanların yanında tamamen uysal bir köpektir. Güçlü, soğuğa karşı dayanıklı, zeki ve oldukça çevik olduğundan dolayı çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Evini, sahibini ve çocukları koruma görevini de üstlenir. Maremma yaşama ömrü uzun bir süreye sahiptir. Ortalama olarak 10 yada 15 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir.

Maremma Çoban  Köpeği Fiziksel  Özellikleri

Maremma çoban köpeği erkekler de boyu 65-75 cm ve ağırlı da 35-45 kilo arasında değişebilir. Dişiler de ise 60-70 cm ve ağırlığı ise 30-40 kilo arasında değişebilir. Maremma oldukça görkemli bir fiziğe sahiptir. Ayının kafasına benzer bir kafaya sahiptir ve çenesi oldukça fazla güçlüdür. Gözleri çok aşırı büyük değildir ama gözlerinin görme gücü baya etkilidir. Burun kanalları düz bir şekildedir ve rengi kahverengidir. Maremmanın kulakları üçgen şeklinde ve başının iki yanından aşağıda doğru sarkmaktadır. Genel olarak rengi beyaz renge sahiptir ve tüyleri fazla da uzun değildir ve güzel şekilde hafiften dalgalıdır.

Maremma Çoban  Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Maremma Çoban  Köpeği  cinsinin tüyleri orta halde olduğundan dolayı bakımı oldukça kolay ve basit olacaktır. Tüylerini arada bir olarak tüylerinin taranması iyi olacaktır. Maremma tüyleri taramak da iyi olacaktır. Tüylerini pek dökmezler. Haftada 1-2 defa banyo yaptırmak Maremma için oldukça iyi olacaktır.

Maremma Çoban  Köpeği  Egzersiz İhtiyacı

Maremma köpeği çevik olduğu için onu fazla yatırmayın. Sürekli olarak eğlenceli oyunlar oynatmak iyi olacaktır. Yürüyüşe çıkabilirsiniz ve Mareamma çocuklara karşı çok dikkatlidir onlara çok dikkat edip oyunlar oynamayı oldukça çok severler.

Maremma Çoban  Köpeği  Eğitimi Nasıl Yapılır

Maremma çok zeki ve koruyucu bir köpektir. Maremma’ya eğitim vermek kolay olacaktır. Ödüllendirerek eğitiminin daha hızlı ve basit olmasını sağlayabilirsiniz.

Maremma Çoban  Köpeği Yaşam Alanı

Maremma çoban köpeği olduğundan dolayı genel olarak doğa da yaşamaya uygun olduğundan dolayı ev ortamında beslemek iyi olmayacaktır. Havlama olasılığı fazla olan bir köpektir. Binalarda beslemek komşularınızı rahatsız edebilir bu yüzden  Maremma’yı bahçeniz de beslemek daha mantıklı ve daha güvenli şekilde besleyebilir ve iyi bir koruma görevi görebilir.  Eğer hayvancılıkla uğraşıyorsanız da Maremma çoban köpeği olduğu için size yardımı çok olacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın