Çoban Köpekleri

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Kuvasz Köpeği Kökeni

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpeklerin kökeni net olarak bilinmemektedir. Bazılarına göre Hunlara dayanan bir kökene sahiptir. Bazılarına göreyse 1200 senesinden Orta Asya’dan Macaristan’a göç eden Türklerle beraber gelmiştir. Adının anlamı koruyucu demektir.

Bu köpeklerin en popüler zamanlarının 15. yüzyıl olduğu bilinmektedir. Macaristan Kralı olan Kral Matyas’ın en güvendiği canlıların bu köpekler olduğu bilinmektedir. Eski zamanlarda kraliyet hediyesi olarak verilmiş bir köpektir.

Kuvasz Köpeği Özellikleri

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Kuvasz köpeklerinde en belirgin özellik asil bir baş ve koyuna benzeyen görünüme sahip olmalarıdır. Uzaktan bakıldığında tıpkı bir koyunu andırır ki, kendisi koyun ve çoban köpeğidir. Rengi genellikle beyazdır, krem renkte olanları da vardır ve beyaz renk Kuvasz köpeklerinde en çok tercih edilen renktir. Köpeğin kafa yapısını ele alalım; alnında çok bariz olmayacak şekilde dışa doğru bir çıkıntı bulunmaktadır. Başı vücuduyla orantılıdır. Kulakları kafasına yapışık ve kıvrık formdadır. Gözleri koyu renk ve badem şeklindedir. Burnu, dudakları ve ağız içi siyahtır. Yüzü burnuna doğru sivrileşir.

Vücudu uzun olan Kuvasz köpeklerinin yerden yüksekliği çok uzun değildir. Orta derecede kemiklidir ve vücut kasları gelişmiştir. Dışarıdan bakıldığında bu cinsin karnının içe doğru çekik olduğunu görürsünüz. Kürkü kafa ve ayaklarda kısadır, göğüs ve boyun kısmı daha uzun ve yoğun bir kürke sahiptir. Kış mevsiminde bu yoğunluk daha da artar. Kuyruğu genel olarak yere doğru uzanır fakat yukarı kaldırdığını görürseniz bilin ki köpeğiniz heyecanlanmış demektir.

Ağırlık: Erkeklerde 45 – 52 kg / Dişilerde 32 – 41 kg
Boy: Erkeklerde 71 – 76 cm / Dişilerde 66 – 71 cm
Yaşam Süresi: 9 – 12 yıl

Kuvasz Köpeği Karakteri

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Kuvasz köpekleri cesur ve zeki köpeklerdir. Cesur olmaları beraberinde merak güdüsünü de meydana getirir.
 • Korkusuz ve oldukça kararlı olan Kuvaszlar, korku nedir bilmezler. Sahip oldukları sürüye çok fazla sahip çıkarlar ve olası bir tehlikeye karşın her zaman hazırlıklıdırlar. Bu sayede hırsızlara ve kurtlara aman vermezler. Bu da sahibi ve köpeği arasında güçlü bir güven bağı oluşmasına neden olur.
 • Kuvasz köpekleri herkesin sahiplik edebileceği köpek türlerinden biri değildir. İri yapılı ve güçlü koruma güdüsü olan bu köpekler ciddi sorumluluk ister ve bağımsız yapısı bu köpek cinsini sahibine karşı bağımsız kılabilir.
 • Köpek kendi bölgesinde özgür olmak ister. Ailesine karşı her zaman sadıktır, aile çocuklarına karşı sabırlı ve güvenilir bir tavır takınır fakat dışarıdaki aile ve çocuklar konusunda sert tavırlı ve şüphecidir. Bu sebepten yabancı çocuk ve aileleri köpeğinizin yakınına çok fazla sokmamanız, köpeğinizi onlarla yalnız bırakmamanız gerekir. Bu demek değildir ki köpek her gördüğü yabancıya saldıracak. Şayet bunu engellemek istiyorsanız köpeğiniz daha yavru iken onu dışarıdaki ailelerle sosyalleştirmelisiniz.
 • Eğitim sürecinde kendi kabul ettiğiniz ailelerin onun da kabul etmesi gerektiğini öğretmelisiniz ki veteriner kontrollerinde de bir sıkıntı çıkmasın.
 • Kuvasz köpeği özgürlüğüne düşkün olduğu için itaat eğitimine pek uygun bir köpek değildir ve ara ara otoritesinin tehlike altında olmadığını anlamak adına sahibini test eder.
 • Uyarılmaya karşı da oldukça hassastırlar ve kontrol altına alınmak hoşlarına gitmez ve inatçı davranırlar.
 • Sürekli tek ve hür olmak isterler. Eve gelen diğer hayvanlara veya başka cins bir köpeğe karşı anlayış göstermezler ve saldırgan bir tutum gösterirler. Bu nedenle çok dikkatli davranmalı ve köpeğiniz için en uygun ortamı oluşturmalısınız.
 • Diğer hayvanlarla alışabilmesi için ona yardımcı olmalı, onu cezalandırmamalı ve sert yöntemlerden kaçınmalısınız.
 • Sürü köpeği olmasından kaynaklanan durum gereği, sürüdeki hayvanlara karşı aşırı kibar davranmayı sever.
 • Sürüyü kontrol etmek ve korumak onu mutlu eder.
 • Polis köpeği olmak için yanlış bir seçimdir çünkü bu eğitimlere uygun bir köpek değildir.

Kuvasz Köpeği Bakımı

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Kuvaszlar apartman ve ev hayatı için en uygun olmayan köpek ırklarındandır. Sürekli aktif halde oldukları ve özgürlüklerinden ödün vermedikleri için ev içindeki eşyalara zarar verirler ve ev ortamı hayatı onları bunaltır. Bu nedenle büyük bahçesi olan evler Kuvaszlar için en uygun olanıdır. Apartman dairesine uygun köpekler için buraya tıklayabilirsiniz.

Rahat rahat koşup hareket edebileceği bir ortamda olmaları en sağlıklı olanıdır. Bir yerde bağlı olarak tutmak köpeği oldukça saldırgan yapar bu nedenle bu köpeğe sahip olmak istiyorsanız büyük ve etrafı çitlerle çevrili olan bir bahçede ona sahiplik etmenizdir. Günlük ve yoğun egzersizlerle onu memnun edebilirsiniz. Dışarıda olmak köpek için herhangi eksi bir durum yaratmayacaktır ve iklim koşullarına uygun bir köpektir.

Kuvasz’ın bakımı oldukça kolaydır. Kürkünü her hafta düzenli olarak fırçalamanız yeterli olacaktır. Sadece kulak arkalarındaki keçelenmeyi önlemek adına daha sık kontrol etmekte fayda vardır. Kuvasz köpekleri kesinlikle yıkanmazlar. Kürkleri sağlıklı olduğu sürece kiri zaten kendiliğinden atacaklardır. Sıcak iklime sahip olan yerlerde yıl boyu belirli aralıklarda tüy dökebilir bu dönemlerde fırçalamayı sıklaştırabilirsiniz. 

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri isimli yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kuvasz Köpeği Sağlığı

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler diğer çoban köpekleri gibi oldukça çevik ve atiktir. Bununla beraber sağlıklı bir forma sahiptir. Ortalama köpek ömrü kadar yaşamlarını sürdüren Kuvasz köpekleri; kalça displazisi, deri hastalıkları, alerjik problemler, omuz eklemlerinde iltihap gibi hastalıklara karşı yatkındır.

Kuvasz Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Kuvasz Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Kuvasz köpekleri pek sosyal değildir. Dolayısıyla küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Kızdırılmadığı sürece çocuklara karşı zararsızdır ancak çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Bunun yanında yabancılara karşı agresif bir köpektir.

Kuvasz köpeklerinin koruduğu bölgeye tehdit gelmediği sürece diğer hayvanlarla anlaşabilir, ancak bir tehdit anında ucunda ölüm bile olsa savaşacaktır. Bunun yanında diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu