Çoban Köpekleri

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş köpek, tıpkı Kangal ırkı gibi Türkiye’nin gururu olan köpek cinslerinden biridir. Bu konumuzda Akbaş Özellikleri, Akbaş bakımı, Akbaş nasıl bir ırktır? sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Akbaş Kökeni

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş köpek köken olarak Türkiye’ye ait bir köpek ırkıdır. Batı ve Orta Anadolu bölgelerinde çok sık görülmektedir. Bazı kişiler Avrupa’da yaşayan bir takım köpek ırklarıyla akrabalık derecelerinin olabileceğini düşünmektedir.

Çok eski zamanlardan var olan bu köpeklere Türk Çoban Köpeği adı da verilmektedir. Bilinenlere göre 3000 yıldan daha uzun süredir var olan bir ırktır. Eski zamanlarda bu köpeklerin koruma köpeği olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Akbaş Özellikleri

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş beyaz renkte oldukça güçlü bir yapısı olan bir çoban köpeği türüdür. Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olması nedeniyle soğuk iklimde yaşayanlar için uygun bir köpektir. Çok büyük bir kafası ve iri bir çenesi vardır. Kulak kısımları yana ve ön alana doğru kıvrık şekildedir. Ne yazık ki ülkemiz de çoban köpeği olarak kullanıldığı zaman çoğunlukla kulakları kesilmektedir. Kahverengi gözleri bulunur. Kuyruğu oldukça uzundur.

Ağırlık: Erkeklerde 42 – 60 kg / Dişilerde 42 – 60 kg
Boy: Erkeklerde 72 – 81 cm / Dişilerde 72 – 81 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Akbaş Karakteri

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Anadolu’da uzunca zamandır kullanılan bir köpek cinsi olan Akbaş harika bir koruma köpeği olarak gösterilmektedir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir:

 • Çiftlik hayvanlarına karşı koruyucu bir köpektir.
 • Bulunduğu alandaki kuzuları ve inekleri korur fakat karşısına çıkacak ayı, kurt, çakal gibi hayvanlara karşı saldırgan bir yapıdadır.
 • Bunlarla mücadele etmek için bir dakika bile beklemez.
 • Şehir içi hayatı için pek uygun bir köpek değildir.
 • Akbaş, hareketin bulunduğu ortamda herkese havlar.
 • Yabancılara karşı çok fazla sert tutum içinde bulunabileceği için bahçenin dış alanı kapatılması gerekmektedir.
 • Geceleri oldukça dikkatli bir köpektir.
 • Eğer eve biri gelecekse köpeğin sahibiyle beraber içeri girmelidir. Diğer türlü yabancı birine havlayıp saldırma eğiliminde olabilir.
 • Çok akıllı ve cesur bir köpek cinsidir.
 • Bulunduğu ortamı ve sahibini canı gibi korur.
 • Çobanları dağıtmadan hedeflenen yere getirmede kullanılan bir ırktır.
 • Acil özel durumlarda sahiplerini uyaracak kadar akıllı bir ırktır.
 • Tehlike geldiğinde saldırmak için beklemeden hemen saldırırlar.
 • Çok dikkatli bakılması gereken ve koyunlarınızı emanet edebileceğiniz bir köpek cinsidir.

Akbaş Bakımı

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş kendi başına dolaşmayı çok seven bir ırktır. Bu sayede özel olarak onu gezdirmenize gerek yoktur. Bulunduğu alan çok serbest ve boş alanlar olacağı için kendi başına gezebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere şehir hayatı için uygun bir köpek değildir.

Akbaş Apartmanda beslenecek bir köpek cinsi değildir. Çiftlik evleri Akbaş için en uygun yerlerden biri olarak gösterilebilir. Uzman kişiler tarafından bakılması önerilmektedir. Tüy dökme döneminde tüylerini fırça ile taramak, bakımı açısından oldukça yarar sağlar.

Akbaş Sağlığı

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş ırkı sağlıklı ve çevik bir köpektir. Ancak çoğu köpekte olduğu gibi bu köpeklerde de sağlık sorunları görülebilir. Bu hastalıklar; kalça çıkığı, entropion, koroner kalp hastalığı (CHD) olarak sıralanabilir.

Akbaş Çocuklarla İlişkisi

Akbaş Özellikleri Akbaş Nasıl Bir Köpektir?

Akbaş genel anlamda sosyal yapıya sahip olan bir köpek değildir. Bu köpekler genelde çocuklara zarar vermez ancak çocuklarla bir arada bırakılmaması gerekir. Bunun yanında diğer hayvanlarla da arası fena sayılmaz.

Her ne kadar bu davranışları göz ardı edilecek olsa da yabancılara karşı oldukça agresif tavırlar sergilemektedir.. Bu köpekler yabancılara karşı büyük sorunlar oluşturabilir. Bunun yanında diğer köpeklerle de arası iyi değildir.

 

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.9

Özet

Akbaş ülkemize özgü köpek ırklarından bir tanesidir. Oldukça büyük bir köpek olan akbaş hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

43 Yorum

 1. Ciftlik hayatina gecis yapicaz ve koruyucu kopek ariyoruz. Akbas irkini onerirmisiz ve hem kedim var hem de tavuklarimiz olacak. Diger hayvanlarla iliskileti nasildir acaba.

  1. Merhaba. 4 aylık akbaş köpeğimiz var. Evimiz bahçeli değil. Sitedeyiz. Onun bahçeli bir evde daha mutlu olacağını düşünüyoruz. Sahiplenilmek isteriz

 2. pişmiş kemik akbaş kangal ve alabay türlerine hiçbir zaman zarar vermez aksine daha rahat yemesini sağlar.

 3. Selam bend e 1 dişi 1 ‘de erkek akbaş köpeği var 40 günlük istanbuldayım bu hafta kimliklerini cikaracam aşılarına da başlayacağım evde balkonda besliyorum işyerinde bakacak yerde yok isteyene verebilirim

 4. TERK EDECEKSEN BANA VER KRDŞ NERDE OTURUYORSUN BENİM İYİ BİR BEKCİ KÖPEĞE İHTİYACIM VAR AMA BİR TÜRLÜ BULAMIYORUM TERKETMEK İSTEYENLERLE İLETİŞİM KURABİLİRİM

 5. Okullar açılmaya yakın, siteye yaklaşık 5 aylık bir (muhtemelen) Akbaş bırakıldı. Sanırım birilerinin tatileğlencesiydi. Bir sabah kalktık, bizim terasda yatıyor, geliş o geliş. Ben alıştırıp bırakmak istemedim, sahibi aradık, ilan açtık. Aileden beni seçti. Söz dinliyor, saatlerce kapıdan ayrılmıyo ben çıkmadıkça. Sorun, iki aydır bizde, ve ben şehire apartmana dönmek zorundayım. İkinci kez terk edilecek. Çok hassas, geçen gün yeğenimi düşürdü diye başı nı yerden kaldırmadı. Ben bunu yanıma alsam apartmanda baksam mı daha kötü yoksa terk edersem mi?

  1. köpekdişimi acaba benim çifliğimde erkek akbaş var hala sizde ise köpek almak isterim tabi dişi ise bana burdan ulaşabilirsiniz05309766096 erkan

  2. Arkadaşım ben apartmanda bakıyorum akbaşa ama köpeğin dilinden iyi anlaman lazım sabah uyanır uyanmaz, işten ya da okuldan gelince ve geve yatmadan 11 12 gibi gezdirmen lazımyolsa eziyet olur hayvana. Sana da rahat vermez zaten

 6. Bahçeli müstakil ev için akbaş ve kangal arasında kaldık. Akbaşlar renk ve yapı olarak daha hoş fakat kangallar daha heybetli ve daha korkutucu. Siz ne düşünüyorsunuz?

  1. Sürü için kangal ama ev için akbaş… daha agresif daha hareketli ve daha yakışıklı….

  2. Kesinlikle akbaş derim çünkü kangal her ne kadar büyük görünse de boy olarak çok büyük farkları yok özellikle akbaş çok çevik bir ırkdır kesinlikle akbaş derim

 7. Ben kendi köpeyime tavuk eti mangaldan sonra kalan köfteleri veriyorum 10 dönüm bahçemiz var her gün bahçede 2 tur atıyoruz daha 4 aylık ama beni sürüklücek güce gelmiş , bayırları benden hızlı çikiyor , alışkın olmadigı birini görunce yada bir sesi duyunca çıldirıyor. Uzun bir zincir aldım ona birde kulube onu özellikle geceleti bağlıyorum bir hayvan ona yaklaşsa kendini koruya bilirmi (4 aylık)

  1. Evet ama köpek korkaksa saldırmaz yanına gider ama yavaş yavaş ürkerek gider ama korkak digilse tavrını koyar ne olursa olsun hiç korkmaz.Akbaş cesur zeki ve çevik bir köpektir o yüzden saldırabilir ne olursa olsun hiç dinlemez köpek erkekse hiç yerinde durmaz parçalar ama disiyse pek bir şey yapmaz ama ya ruhları varsa yavrularini korumak için korumaya geçer.

 8. evet benimde bir buçuk yaşında bir akbaş köpeğim var eve tanımadığ biri gelince hemen havlıyor ve onu korkutuyor

 9. Merhaba, ben bahçeli bir ev alacağım şehirde ama merkezde değil. Orada golden border collie ve akbaş beslemek istiyorum sizce uygun olur mu?

 10. 5 aylık bi Akbaş köpeğim var yemek artiklarindan ve ekmek i sıcak suyla karıştırıyorum çorba veriyorum yemiyor ne yapmam lazım

 11. 5 aylık bir Akbaş köpeğim var evdeki yemeklerden veriyorum fakat yemiyor.Iyice zayıfladı lütfen ne yapmalıyım soylermisiniz

 12. Akbaş ırkı bir yavru köpek 1 aylike annesinden aldım şuan 6 aylık ve hep inek sütüyle besledim şuan ise sınırsız etle besliyorum bunaramen yabancılara karşı saldırgan değil ve köpekler ona saldırınca o hep kaçıyor nede acaba çok üzülüyorum lütfen Bir cevap bekliyorum

  1. Kardesim zaten cevabi kendin vermissin 6 aylik diye. Benimde kangalim var. Suan 10 aylik daha yeni yeni yabancilara havlamaya ve koruma ic gudusune sahip olmaya calisiyor. Bende bu konuda cok dertliydim cok arastirdim en az 1 yasinda olmasi lazim koruma ic gudusu ve yabancilara karsi saldirgan olmasi icin. Digrr kopeklerden kacmasi bu yuzden. Canini sakin sıkma. Sabret fakat devamli et verme. Kopegi hasta edersin. Illa et verceksen 1 ogun et obur ogun ev yemelerinden ver. Once yemeyebilir. Fakat 2 gunde alisir.

   1. Çiğ et azdırmaz. Doğal maması çiğdir köpeğin. Özellikle kemik pişmemeli, pişmiş hali hayati tehlike oluşturabilir.

    1. pişmiş kemik akbaş kangal ve alabay türlerine hiçbir zaman zarar vermez aksine daha rahat yemesini sağlar.

   2. KÖPEKLER KENDİ BAŞINA YAŞARKEN PİŞMİŞ YİYECEKLERİ NERDEN BULACAKTA YİYECEK DOĞADA KÖPEKLERİN YİYECEKLERİ BELLİDİR BİZLERDE DOĞAL HALLERİNDEKİ YİYECEKLERDEN VERMEMİZ GEREKİYOR BENCE

  2. 1.Bir aylıkken anneden ayırırken ne bekliyorsun? En alt sınır 8 hafta. O sürede annesinden öğrendiğini sen kaç yılda başaramayabilirsin ve telafisi de yok. Nedir bu erken alma merağı anlamadım. Bir ay geç al, sanki alışmayacak.
   2.inek sütü ZA-RAR-LI-DIR!
   Keçi sütü veya başka protein, kalsiyum kaynağı. Yumurta, kemikli et.
   3. Çiğ et azdırmaz. Doğal maması çiğdir köpeğin. Özellikle kemik pişmemeli, pişmiş hali hayati tehlike oluşturabilir.

  3. Küçükken korkmuş veya ezilmişse kardeşim hiç bişey yapamazsın ama 1 aylıkken almışsın sen görmediğin zamanlar köpeği korkutmuş olmalılar ve köpeklen çok fazla oynarsan malesef ondada çok kötü alışırlar bende 1 ayllık orjinal aksaray malaklısı aldım 2500 liraya köpek 6 aylık dev gibi mangal gibi yürek var gelene geçene saldırıyor köye götürdüm benim işim varken dişi köpeğim boğdu 3 4 kez şuan 5 para etmiyor

  4. Nerede besliyorsunuz, benim 2 yaşında ak baş köpeğim var oldukça savaşçı ve çok akıllı bir köpek. tehlikeye karşı acayip tepki veriyor

  5. Köpeği 1 aylık almak yanlış…. 3 aya kadar anne sutu ve anne cesareti lazım… annesinden öğrenecekleri var ve kendine güveni gelmesi lazım…. geriye dönmeyeceğine göre cesareti sizden almalı önce siz ona güvenmelisiniz… zamani geldiğinde içgüdüleri ona ne yapması gerektiğini söyler…

 13. Erkek bir akbaş dişisine karşı çok kıskançtır , yavrularına karşı dişisi gibi aşırı korumacıdır . Çoban köpeği olarak iyi bir ekip ruhu sergiler , diger kopeklerle taktiksel bir zeka ile organize olur , sürüyü çekip çevirir.
  Sahibine karşı aşırı korumacıdir , sahibi yokken tanıdığı insanlara sesini cikarmazken , sahibinin yanında tanıdıklara bile sert yapabilir . O yüzden kalabalık yerlerde zincirsiz dolastirmanizi tavsiye etmem . Esasında insan dostu sosyal bir hayvandır insanlara gereksiz yere rahatsızlık vermez , sert yapıyormuş gibi yapar korkutur ve uzaklaştırır ama zorda kalnadikca asla zarar vermez . Yavruyken beslenmesine dikkat etmeniz iyi olur , böyle güçlü bir ırk için mineral ve protein ı bol yiyecekler vermenizi tavsiye ederim . Kuru mamadan pek haz etmezler . Aşırı soğuklara aliskinlardir . Havanın sıcak olduğu bölgelerde yetistirilmeleri pek uygun değildir . Sıcak havalarda sürekli gölge ve serin bir yere girip çıkmazlar , saatlerce uyurlar . Koku duyuları aşırı gelişmiştir , cüsselerinden beklenmiyecek kadar atik ve çevik hayvanlardır . Kaslı yapısı , kuvvetli kemikleri sayesinde , kangallara göre biraz daha alçak olmaları onlara hemcinsleri ile dövüş esnasında büyük avantaj sağlar . Çok kalın ve yeleli boyunları ve güçlü çeneleri vardır , bu da hemcinslerine karşı ustünlük sağlar . Bir ineğin kaval kemiğini bile bir ıssırışta zorlanmadan kırabilir .

 14. Akbaş özgürlüğüne inanılmaz düşkün , geceleri çok hareketli , akıllı , güçlü , sadık , gücünün bilincinde olan ve çok sadık bir köpektir .
  Bu güne kadar doberman , danua , kangal , border collie , kars çoban köpeği , alabay yetistirdim ama böyle bir köpek hiç görmedim . Geniş araziniz , bahçeniz varsa besleyin . Yoksa gerçekten yazık bu güzel ve asil varlığa . En büyük kötülüğü yaparsınız bağlamak veya ufak bir yere tikmakla . Bu durumda çok mutsuz olur ve kaçmak için fırsat kollar . Emin olun çok sadık bir hayvandır , koruma altına aldığı yeri , evi asla terketmez kaçar diye bağlamanıza gerek yok . Ancak civarda ne kadar köpek , tilki , çakal , kurt vs varsa vay haline , boğmadan parçalamadan bırakmaz . Çok cesurdur hiç bir kavgadan çekinmez. O yüzden dikenli tasma mutlaka kullanın . Hissiyatı çok kuvvetli bir hayvan , kendinden korkan ama iyi niyetli insanlara asla zarar vermez hatta yanından uzaklaşır . Sahibine inanılmaz sadıktır , açlıktan ölüyor olsa ağzındaki kemiği bile gıkı çıkmadan alabilirsiniz . Çocuklara karşı inanılmaz sabırlı bir karakteri vardır . Ama kötü niyeti hissettiğinde veya koruduğu alana birileri girerse dünyayı dar eder . Sık sık tüylerinim taranması gerekir bundan da çok hoşlanır . Yiyecek pek ayırt etmez ama bu kadar güçlü bir hayvana hakkını vermeniz gerekir , tavuk eti , et , sakatat , kemik , kemik suyuna arpa , pirinç , yumurta , süt , yoğurt verebileceğiniz yemek artıklarını da afiyetle yer . Sosyal yetiştirirseniz iyi bir dost ,bekçi , dadı vs hepsini yapar , çok itaatkardir . Hafızası çok güçlüdür ve aşırı duygusaldir , sahibi dahi olsa kendisine yapılan kötülüğü de iyiliği de unutmaz . Lütfen özellikle ilk köpeğiniz olacaksa sevgiyle , sabirla hareket edip ve sefkatli olun mukafatini alirsiniz . Cezalandirmaya , dayak vs sakın kalkmayın ona vereceğiniz en büyük ceza onu az bir süre bağlamanız olmalıdır bu onu bir daha o hatayı yapmamakta en etkili yöntem olacaktır .

 15. Amerikadaki bir ciftlikten secereli, safkan, 7 aylik bir erkek Akbas yavru aldim kisa bir sure once. Fiziki ve saglik acisindan gayet iyi fakat ciftlik hayatindan, coban kopekliginden, sehir hayatina gelmek kopege buyuk bi travma yasatti, ve ne verilen egitime, ne verilen degere, sevgiye veya ilgiye karsilik vermiyor. Ozgur karakteri cok baskin bir hayvan ve de onu tutsak tuttugumu dusundugunu varsaydigimdan dolayi bana karsi hep mesafeli ama saygili. Akbas irkiyla suru kopegi olarak degil de, evcil, sehir hayatinda arkadas olarak tecrubesi olanlardan, verebilecekleri her tavsiyeye minnet duyarim ve karsiliginda da danismanlik ucreti vermeye hazirim. Telefon numaram +13235576615, whatsapp uygulamasindan ucretsiz olarak mesaj atabilir veya arama yapabilirsiniz. Yardimlariniz esirgemeyen herkese simdiden saygilarimi ve minnetlerimi sunarim.

  1. Ya büyük bahçeli eve taşının veya köpeği bu tür bir yeri olana verin. Apartman dairesinde mutsuz olur acı çeker boşuna uğraşmayın.

  2. Onu günde en az 3 kere uzun yürüyüşlere çıkartmıyorsan, insanların içine sokmuyorsan mis kokulu ödüllerle şımartıp güzel sözlerinle üstüne düşmüyorsan olabilir. Benim kızım konuştuğum her kelimeyi anlıyor. Ayrıca yazık etme diyenler olmuş bizim hem bahçeli evimiz hem apartman dairemiz var ve apartman dairesinde sürekli bizle dip dibe olmaya bayılıyor. Ailesine çok düşkün bir ırk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu