Çoban Köpekleri

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Pyrenees Çoban Köpeği Kökeni

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Pyrenees, Fransa’da yer alan Pyrenees bölgesinde ortaya çıkmış ve bu bölge içerisinde geliştirilme çalışmalarıyla asırlarca var olmuş bir çoban köpeği ırkıdır. Irk geçmişine kısaca bir bakış atacak olursak Pyrenees’in Fransa’dan önce Sibirya ve Asya’da geliştirilme çalışmalarının gerçekleştirildiği görülmüştür.

Irkın ilk olarak ortaya çıkışının ise Pirene Dağ Köpeği, Macar Kuvasz ve İtalyan Maremmano-Abruzzese ırklarından üretildiği düşünülmektedir. Oldukça eski bir köpek ırkı olmasına karşın, bu ırk ilk defa 1921 yılında gerçekleştirilen bir gösteride tanıtılmış ve AKC tarafından resmen bir köpek ırkı olarak tanınması 1933 yılında gerçekleşmiştir.

Pyrenees Çoban Köpeği Özellikleri

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Pyreness çoban köpeği, bir çoban köpeğinin standart ırk özelliklerini üzerinde taşımakla birlikte oldukça iri ve kalıplı bir köpek ırkıdır. Erişkinlik çağına ulaştıklarında Pyreness çoban köpeklerinin yükseklikleri 40 ile 50 cm arasında görülmektedir. Kafa yapısı itibariyle tıpkı bir ayıyı andıran bu hayvanların kürk yapısı da bir kutup ayısını andırmakta ve heybetiyle birlikte görüntüsü tamamlanmaktadır.

Siyah bir burun ve kestane rengi gözlere sahip olan bu ırkın köpeklerinin kaslı ve çok yassı oval yapılı bacakları bulunmaktadır. Yumak halinde olan kürkünün tüyleri uzun ve kalındır. Pyreness çoban köpeklerinin renkleriyse genellikle gri, gümüş, beyaz veya sarı olarak da görülebilmektedir. Uzun ve tüylü kuyruğa sahip Pyreness’lerin orta büyükte kulakları vardır ve kulakları sarkık yapıdadır.

Ağırlık: Erkeklerde 45 kg / Dişilerde 38 kg
Boy: Erkeklerde 69- 81 cm / Dişilerde 63 – 74 cm
Yaşam Süresi: 10-12 yıl

Pyrenees Çoban Köpeği Karakteri

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

 • Çoğunlukla neşeli bir karakter yapısı olmasına karşın cüsselerinden ve dış görünüşlerinden de varabileceğiniz kanıya göre ciddi görünmeyi ve ciddi olmayı severler.
 • Pyreness Çoban Köpekleri en az hastalanan köpek ırklarından biri olmasıyla bilinen köpek ırklarındandır.
 • Çok zorlu hava şartlarına bile kolaylıkla dayanabilen bu köpek ırkları doğayla mücadelenin çetin geçtiği her türlü coğrafi bölgeye kısa süre içerisinde uyum sağlayabilecek bir köpek ırkıdır.
 • Sahibine karşı itaatkar olan bu köpeklerin eğitim süreçleri konusunda oldukça sabırlı olunması ve mümkünse küçüklükten sosyal bir köpek olarak yetiştirilmeleri gerekir.
 • Fransa’da savaş yıllarında çoğunlukla faydalanılan bir köpek ırkı olan Pyreness çoban köpekleri pekala bir çoban köpeği ve bekçi köpeği gibi çeşitli amaçlar için de kullanılabilir.
 • Bu köpekler inatçı bir yapıya sahip olabilir. Bu yüzden eğitim vermesi de zordur.

Pyrenees Çoban Köpeği Bakımı

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Pyrenees’ler havlama ve tüy dökme eğilimi yüksek olan köpek ırklarından olduğu için ev ve apartman ortamında yetiştirilmesi için pek uygun olmayan bir ırktır. Cüssesinin büyüklüğü ve tüy dökümünün sorun olmaması durumundaysa Pyrenees’i eviniz ortamı içerisinde de besleyebilirsiniz.

Tüy bakımı açısından ve eğitimi konusundan oldukça sabır isteyen bu köpeklerin tüy dökme mevsimi içerisinde ekstradan bakımlarının yapılması şarttır. Düzenli olarak tüylerinin fırçalanması kürkünün hem daha sağlıklı hem de daha güzel görünmesine yardımcı olacaktır. Su ile arası pek olmayan bu köpekleri senede yalnızca birkaç kere ve ihtiyaç olduğu anlarda yıkamak yeterli olacaktır.

Pyrenees’ler eğitim konusunda inatçı yapıya sahiptir. Dolayısıyla Pyrenees çoban köpeklerinin eğitimini tam olarak verebilmek için sabırla yaklaşmak ve egzersiz ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılayarak ıslah etmek gerekir. Özellikle erişkinlik dönemine giriş yapacağı ilk iki senelik süreç içerisinde Pyreness’lerin eğitimi ve yetiştirilmesi konusunda bazı sorunlar yaşayabilmeniz muhtemeldir.

Pyrenees Çoban Köpeği Sağlığı

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak sağlıklıdır ve ortalama bir köpek kadar yaşayabilir. Boyutları büyük olduğu için kalça çıkığı görülebilir. Bunun yanında sıcak havalarda dermatolojik sorunlar yaşanabilir. Ayrıca, mide dönmesi ve kalp hastalıklarına yatkın bir köpektir. Anne ve babasının taşıdığı hastalıkların bilinmesi avantaj olacaktır.

Pyrenees Çoban Köpeği Çocuklarla İlişkisi

Pyrenees Çoban Köpeği Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu köpekler çocuklarla oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak onlara zarar vermez ancak boyutları büyük olduğu için istemeden zarar verebilir. Dolayısıyla çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Pyrenees ırkı yabancılara karşı da hoşgörülü davranmaktadır.

Bunun haricinde diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırken köpeklere karşı agresif bir tavır sergileyebilir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.4

Summary

Pyrenees çoban köpekleri, Fransa’da ünlenmiş bir ırktır. Bu köpekler genel olarak uysal ve kibar olarak bilinir. Pyrenees ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu