Köpek Cinsleri
Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?
Sosyal Medyada Paylaş
2 Haziran 2019
Mine Öztürk

Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

Köpeklerde hamilelik dönemi özellikle hem köpek sahipleri için hem de hamile köpekler için oldukça stresli ve zor bir süreçtir. Özellikle bu süreçte hamile köpeğin sağlığı ve en önemlisi bakımı çok iyi yapılmalıdır. Ayrıca hamilelik dönemindeki köpeğin bakımı için, veteriner hekiminiz ile sık sık iletişim kurmanız gerekmektedir. Köpeklerde gebelik dönemi, yaklaşık

Köpeklerde hamilelik dönemi özellikle hem köpek sahipleri için hem de hamile köpekler için oldukça stresli ve zor bir süreçtir. Özellikle bu süreçte hamile köpeğin sağlığı ve en önemlisi bakımı çok iyi yapılmalıdır. Ayrıca hamilelik dönemindeki köpeğin bakımı için, veteriner hekiminiz ile sık sık iletişim kurmanız gerekmektedir. Köpeklerde gebelik dönemi, yaklaşık 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Köpeğin hamilelik sürecini ve ne kadar yavru doğuracağını veteriner hekimin gebelik dönemde yapacağı muayeneler sonucunda ortaya çıkar.

Köpeğin Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?
Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

Köpeğinizin hamile olup olmadığını, köpeğinizi dikkatli bir şekilde gözlemleyerek anlamayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz hamile ise, veteriner hekime götürerek yapılacak olan ultrason işlemi ile köpeğinizin hamileliği tam olarak anlaşılabilir. Ultrason, veteriner tarafından yapılan köpeğinizin hamile olup olmadığını anlamak için uygulanan en sağlıklı olan yöntemdir. Köpeğin karnında bulunan yavruların gelişimi, 20. günden itibaren yavrular gelişmeye başlar.

Hamilelik Sürecinde Yavru Gelişimi Nasıl Tamamlanmaktadır?

Köpeklerde hamilelik dönemi ortalama 56 ile 70 arası sürmektedir. Anne karnında bulunan ki yavru köpeklerin gelişimi 20. günden itibaren başlar. 20. günde anne karnında yavru köpekler yaklaşık olarak 1 cm boylarında olurlar. Yavaş yavaş anne karnında gelişimleri süren köpek yavruları, 22. günde yavru köpeklerin organları gelişmeye başlar. 24. günde ise anne karnında bulunan yavru köpeklerin boyları, 1 ile 2 cm civarındadır.

Köpeklerde Gebeliğin Son Süreci Kaçıcı Gündür?

Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?
Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

30. günde ise, köpek yavrularının büyüme hızı artar, yaklaşık 3 cm ye kadar ulaşır. 35. günde ise, anne karnında bulunan yavru köpeklerin fiziksel gelişimi başlar ve yavruların göz kapakları oluşmaya başlar. Artık köpekler hızlı bir şekilde anne karnında gelişmeye başlarlar. 60. gün ise gebeliğin son dönemidir. Boyları 16 ve 17 cm civarına gelen ve gelişimlerini tamamlamış olan yavru köpekler artık doğuma hazırdır.

Köpeklerde Hamilelik Süreci Ne Kadar Sürmektedir?

Köpeklerde hamilelik döneminin ortalama 56 ile 70 gün arasında süreceğini söylemiştik. Eğer hamilelik süreci 70 günden fazla sürdüyse bir şeyler ters gidiyor olabilir. Hemen böyle bir durumda köpeğin ve yavruların sağlığı için acil bir veteriner hekim muayenesi yapılmalıdır. Unutmayın köpeğiniz doğum yaparken acı verici sancılar çekip doğumu bir türlü olmuyorsa ve bu durum 30 veya 40 dakikadan fazla sürdüyse zaman kaybetmeden veteriner hekimiz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Köpeğin Doğum Süreci Sırasında Hangi Durumda Veterinere Başvurulmalıdır?

Köpeğinizin doğum süreci başlamış, doğum yapma şekline girmiş ama bir türlü doğum yapamıyorsa hemen veteriner hekim ile iletişime geçin. Özellikle doğum süreci başlayan köpeğinizin vücut ısısını bir termometre yardımı ile ölçün. Eğer köpeğinizin vücut ısısında ani düşüşler yaşanıyorsa zaman kaybetmeden veteriner hekiminiz ile iletişime geçin. Ayrıca hamilelik sürecindeki köpeğiniz de kusma ve yoğun kanama ile karşı karşıya kalındığı anlarda da veteriner hekiminizle iletişim kurmanız gerekir.

Hamile Köpeğin Beslenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?
Köpeğim Hamile mi? Nasıl Anlarım?

Köpeği veterinere götürdüğünüzde hekim de hamile olduğunu söylerse eğer, artık köpek sahiplerine büyük görevler düşer. Çünkü hamile köpeğe sağlıklı bakmak hem köpek, hem de yavruların sağlığı için çok çok önemlidir. Hamile köpeklerde hamileliğin 5. haftasından sonra verdiğiniz mama miktarını biraz daha artırmalısınız. Unutmayın yavruların gelişimi için, su ve protein çok önemlidir. Özellikle hamilelik sürecinde köpekler normalden 4 kat fazla proteine ihtiyaç duyarlar.

Köpekler Nasıl Doğum Yapmalıdırlar?

Hamile köpekler doğum için yalnız kalabilecekleri yerleri tercih ederler. Bu süreçte köpeği sıkmamak ve rahat bırakmak gerekir. Doğum yapacağı yeri onun seçmesine izin verin ve seçmiş olduğu yere çarşaflar yayarak rahat doğum yapabilmesi için sıcak ve kesinlikle temiz bir ortam hazırlayın. Belirli aralıklarla köpeği rahatsız etmeden köpeği gözlemleyin, eğer yolunda gitmeyen bir şeyler görürseniz hemen veteriner hekiminize durumu bildirin.

Bir Yorum Bırak

Köpekgiller familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla köpek cinsleri olan, etçil, memeli bir hayvandır. Boz kurdun alt türlerinden biri olan Köpek , tilki ve çakallarla da akrabadır. 2011 yılı tahminlerine göre dünyada 450 milyondan fazla köpek vardır.