Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Şuan bu başlığı okuyor olmanızın farklı nedenleri olabilir. Birçok besleyici bir köpek satın alacağı veya sahipleneceği zaman eğer bir aile ortamı içerisinde bu köpeği besleyecekse ısırma huyu olmamasını yani diğer bir değişle daha ehlil olmasını ister. Sitemizde yer alan tüm köpek cinslerinin özelliklerine göz atacak olursanız bazı köpeklerin saldırgan mizaçlı olabildiklerini bazıların ise daha sosyal canlılar olduğunu görebilirsiniz. Peki, yetiştiriciler ne ister?

Bir kesim aile köpeği sahibi olmak istediği için köpeğinden sakinlik ve sadece çok gerektiği yerlerde ısırma fonksiyonunu kullanmasını ister. Farklı bir kesiminse köpeğini bekçi köpeği olarak besleyeceği düşünülürse köpeğinin biraz daha saldıran mizaçlı olmasını ister. O nedendir ki ısran köpek cinsleri nelerdir başlığı oldukça merak edilen soruların arasında yer alıyor.

Isıran köpek cinsleri için ayrıca bir liste yapıp size sunmak isterdik fakat cevap aslında oldukça basit ve liste yapmaya değmeyecek kadar kısa. Dünya üzerindeki tüm köpekler ısırır fakat önemli olan sahibinin köpeğini nasıl yetiştirdiği ve onun ısırma huyunu ne oranda kontrol altında tutmayı başardığıdır. Sosyal bir yapısı ve eğlenceli mizacıyla tanıdığımız Golden cinsi köpekler bile ısırmaya eğilimli ve saldırgan olarak yetiştirilmesi halinde ısırmaya yatkın bir köpek cinsi haline gelebilirler.

Köpeklerin hemen tamamı ısırma huyunu ilk defa küçüklüklerinde dişlerinin kaşınmaya başlamasıyla birlikte edinirler. Bu huyu onlara geçici bir şekilde sunmanız köpeğinizin yalnızca oyun dürtüsünü gidermeye yardımcı olabilir. Fakat ısırmayı bir alışkanlık haline getirmek için yapacağınız hareketler ilerleyen yıllarda başınıza büyük sorunlar açabilir. Köpeklerin bir nevi savunma mekanizması olan ısırma sahibine güvenlik açısından bir artı katacağı kesindir. Lakin siz de takdir edersiniz ki, köpeğinizin sürekli saldırgan tavırlar sergilemesi sizden başka etrafındaki herkesin ondan korkmasına neden olacaktır.

Anlayacağınız tüm köpek cinslerinin ısırma eğilimi sahibinin donanımı ve sahibinin verdiği eğitimle alakalıdır. Köpeğinize ne kadar iyi huylu yaklaşır ve iyi bir eğitim verirseniz ısırma sorununu o kadar az hatta hiç yaşamayacaksınız. Fakat oyun olarak öğretilen ısırma aktivitesini sürekli ileriye taşımak için yapacağınız her hareket sonuç olarak bir gün size geri dönüş yapacaktır. Isırmayan köpek yoktur, bilinçsiz sahibi veya eğiticisi vardır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın