Genel

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Şuan bu başlığı okuyor olmanızın farklı nedenleri olabilir. Birçok besleyici bir köpek sahipleneceği zaman eğer bir aile ortamı içerisinde bu köpeği besleyecekse ısırma huyu olmamasını yani diğer bir değişle daha sakin olmasını ister. Sitemizde yer alan tüm köpek cinslerinin özelliklerine göz atacak olursanız bazı köpeklerin saldırgan mizaçlı olabildiklerini bazıların ise daha sosyal canlılar olduğunu görebilirsiniz. Peki, yetiştiriciler ne ister?

Bir kesim aile köpeği sahibi olmak istediği için köpeğinden sakinlik ve sadece çok gerektiği yerlerde ısırma fonksiyonunu kullanmasını ister. Farklı bir kesiminse köpeğini bekçi köpeği olarak besleyeceği düşünülürse köpeğinin biraz daha saldıran mizaçlı olmasını ister. O nedendir ki ısıran köpek cinsleri nelerdir başlığı oldukça merak edilen soruların arasında yer alıyor.

Köpeklerin Isırması Eğitimine Bağlıdır

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Isıran köpek cinsleri için ayrıca bir liste yapıp size sunmak isterdik fakat cevap aslında oldukça basit ve liste yapmaya değmeyecek kadar kısa. Dünya üzerindeki tüm köpekler ısırır fakat önemli olan sahibinin köpeğini nasıl yetiştirdiği ve onun ısırma huyunu ne oranda kontrol altında tutmayı başardığıdır.

Sosyal bir yapısı ve eğlenceli mizacıyla tanıdığımız Golden cinsi köpekler bile ısırmaya eğilimli ve saldırgan olarak yetiştirilmesi halinde ısırmaya yatkın bir köpek cinsi haline gelebilirler.

Yavru Köpekler Dişlerini Kaşımak İçin Isırır

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Köpeklerin hemen tamamı ısırma huyunu ilk defa küçüklüklerinde dişlerinin kaşınmaya başlamasıyla birlikte edinirler. Bu huyu onlara geçici bir şekilde sunmanız köpeğinizin yalnızca oyun dürtüsünü gidermeye yardımcı olabilir. Fakat ısırmayı bir alışkanlık haline getirmek için yapacağınız hareketler ilerleyen yıllarda başınıza büyük sorunlar açabilir. Köpeklerin bir nevi savunma mekanizması olan ısırma sahibine güvenlik açısından bir artı katacağı kesindir. Lakin siz de takdir edersiniz ki, köpeğinizin sürekli saldırgan tavırlar sergilemesi sizden başka etrafındaki herkesin ondan korkmasına neden olacaktır.

Anlayacağınız tüm köpek cinslerinin ısırma eğilimi sahibinin donanımı ve sahibinin verdiği eğitimle alakalıdır. Köpeğinize ne kadar iyi huylu yaklaşır ve iyi bir eğitim verirseniz ısırma sorununu o kadar az hatta hiç yaşamayacaksınız. Fakat oyun olarak öğretilen ısırma aktivitesini sürekli ileriye taşımak için yapacağınız her hareket sonuç olarak bir gün size geri dönüş yapacaktır. Isırmayan köpek yoktur, bilinçsiz sahibi veya eğiticisi vardır.

Tehlikeli Köpek Irkları

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz üzere köpeklerin ısırma eğilimleri tamamen eğitimleriyle alakalıdır, ancak bazı köpek ırkları fazla korumacı olduğu için tehdit gördüğünde içgüdüsel olarak saldırmak isteyebilir. Bunun İçin ısıran köpek cinsleri yerine, tehlikeli sayılabilecek köpek cinslerini sıralayacağız.

Tosa Inu: Köken olarak Japonya’ya ait bir köpektir. Bu köpekler genelde bekçi köpeği olarak kullanılır. Ülkemizde yasak olan köpek ırkları arasında yer almaktadır.  Her ne kadar zeki ve itaatkar olsa da hırçın ve sert bir mizacı vardır. Sahibine karşı oldukça sadık olan bu köpekler yabancılara karşı agresif olabilirIsıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Cane Corso: Bu köpekler Romalılar tarafından savaşlarda kullanılmıştır. Kütleleri 45 kilo ile 70 kilo arasında değişebilir. Fiziksel olarak oldukça büyük ve bir o kadar da kaslı bir yapısı vardır. Her ne kadar kavgacı bir yapısı olmasa da tehlikeli bir köpektir.

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Cane Corso Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

American Bandogge: Bu köpekler Amerikan Pitbull Terrier ve Napoliten Mastiff ırkları arasında bir köpektir. Fiziksel yapısı oldukça kaslıdır, dolayısıyla oldukça güçlü bir köpektir. İlk kez köpek besleyecek olan kişiler için uygun bir köpek değildir. Saldırgan bir köpek olabilir.

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Presa Canario: Bu köpekler kesinlikle evcil değildir. Oldukça agresif ve saldırgan bir ırktır. Yapacaklarını önceden tahmin etmek çok zordur. Aynı zamanda oldukça büyük ve kaslı bir köpektir. Bazı ülkelerde yasaklanmış bir köpektir.

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Presa Canario Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Wolfdog: Kurda benzeyen köpeklerle kurtların çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmış bir köpektir. Genetiği oldukça değişik bir köpektir ve yasaklanmış bir ırktır. Mizaç olarak çok tutarsız bir köpektir, bazen köpek gibi bazen vahşi bir kurt gibi davranabilir.

Isıran Köpek Cinsleri Nelerdir?

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu