Genel

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Listemizde yer alan köpekler Dünya’nın birçok yerinde Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları olarak gözükmektedir. Bu köpekler kendi kendilerine vahşileşme eğilimi göstermemiştir, ancak bu durum için insanların payının büyük olduğunu unutmamak gerekiyor.

Listede bulunan köpekler diğer köpeklere göre daha sert yapıda olabilir fakat hiçbiri canavar değildir. Her köpeğin koruma güdüleri vardır bu köpeklerde koruma güdüleri diğer köpeklere göre biraz daha fazladır. Vakit kaybetmeden sizler için Beslenmesi yasaklanmış 10 köpek ırkı hakkında bilgi verelim.

Ülkelerde Yasaklanmış 10 Köpek Irkı

1- Pitbull Terrier: Başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede yasaklanmış köpek sınıfındandır. Eski savaş köpeklerinden biridir. Düşmanları ile mücadelesi ölesiye olur. İyi bir eğitim sayesinde kimin düşman olup olmadığı anlayabilecek kapasitede bir köpektir. Eğitim verilmesiyle uysal bir köpek haline de gelebilir, özellikle de çocuklara karşı oldukça sevecen bir köpektir.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?

2- Japon Tasa Inu: Kendisinden Japon dövüş köpeği olarak bahsedilmektedir. Aile yaşantısına uygun bir köpek değildir. Sahibinden başka kimseyi umursamaz.  Her ne kadar aile bireylerine alışsa da onları yönetmek isteyebilir. Sosyalleştirilse bile diğer hayvanlarla anlaşamaz. Aynı zamanda oldukça iri ve büyük bir köpektir.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

3- Brezilya Mastiff: Hem evde yaşayamaz hemde küçük bahçeli evlere uygun değildir. Çok geniş arazilere ihtiyaç duyan bir köpektir. Cesur ve kavgacı bir mizacı vardır. Hem yabancılara karşı hem de diğer hayvanlara karşı sert bir köpektir. Her an saldırgan tavırlar gösterebilir. Köpek şovlarında dahi bu köpeğe dokunmak istemeyen jüriler bulunmaktadır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

4- Presa Canario: Son derece karakteri sert olan bir köpektir. Evcil bir köpek değildir ve başına buyruk hareketler sergilemeye meyilli bir ırktır. Dediğiniz hiçbir şeyi yapmazlar. İtaat konusunda oldukça zayıftır. Bu köpek Pitbull ile Mastiff kırmasıdır. Her ne kadar tatlı bir mizaca sahip olsa da sosyalleşmediyse sert bir yapıya sahip olacaktır.  Bu köpek sadece Amerika’da Pitbullu suçluları yakalamak için kullanılmaktadır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Presa Canario Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

5- Dogo Argentino: Bu köpek halen ülkemizde yasaklanan bir ırktır. Türkiye’den hariç birçok ülkede de yasaklı listesindedir. Başlıca Avustralya, Yeni Zelenda, Portekiz’de yasaktır. Bunlarla beraber toplam 10 ülkede yasaktır. Yasaklanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi köpek dçvüşlerinde kullanılmasıdır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Dogo Argentino Özellikleri Bakımı

6- Boerboel: Bu köpeğin kökeni Güney Afrika’ya dayanmaktadır. Bu köpeğin üretimi özellikle o bölgede yaşayan insanların evlerini Aslanlara ve Leoparlara karşı koruması amacıyladır. Kadın ile çocuklara çok hassas davranma özelliği bulunmaktadır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

7- Wolfdog: Bu köpeğin yasaklanmasında büyük etken genetiğiyle fazlaca oynanmasıdır. Dolayısıyla son derece dengesiz bir köpektir. Bir gün aynı Kurt gibi hareket ederken, diğer gün aynı köpek gibi hareket edebilir. Vereceği tepkileri önceden bilmek mümkün değildir.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

8- Napoliten Mastiff : Görünümü ile beraber insanın ürkmesini sağlayan fakat içinde her zaman barışçı bir durum vardır. Romanya ile Singapur’da yasaklanan köpeklerdendir. Korkunun ne olduğunu bilmeyen, diğer hayvanlarla tek başına bırakılmaması gereken bir ırktır. Boyutlarının büyük olmasından dolayı korkulan bir köpektir, ancak küçük yaşlarda sosyalleştirilirse insanlara karşı sevecen bir mizaca sahip olacaktır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Napoli Mastifi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

9- Bandog: Birçok ülke içerisinde dövüş köpeği olarak kullanıldığı için beslenmesi yasaklanmış köpek ırkları arasındadır. Yeterince agresif yapıda olan bu köpek eğer bir tehlike sezerse havlamaz direk tehlikenin üstüne gider. İnsanların yanlış eğitimleriyle beraber sakin yapıdaki köpekler bile maalesef sert, tehlikeli bir köpek haline gelmektedir.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

10- Amerikan Bulldog: Son derece ailesiyle uyum içerisinde olmasına rağmen bu köpekte Danimarka ile Singapur ön sıralarda olmak üzere bazı ülkelerde yasaklıdır. Diğer köpeklere karşı çok sert bir mizacı vardır.

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları

Amerikan Bulldog Özellikleri Nasıl Bir Köpektir?

Beslenmesi Yasaklanmış Köpek Irkları yazımızı burada bitirirken önemli bir notu belirtmekte fayda görüyoruz.Unutmayın çoğu köpeği sert yapan insanlardır. Doğru eğitim verilmesi sonucunda bu durum ortadan kalkabilir.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. köpeklerin hiçbiri agresif değil zamanında bir çok kötü sahip yüzünden agresifleşmişler insanlar golden labrador gibi uysal köpek Irklarını da agresif yapabilirler kötü köpek yoktur kötü sahip vardır.

  2. Bornova, araştırmak zor değil. Presa’lar belirttiğin bölgeden çıkmış olsa da mix bir köpek olduğunu değiştirmez. Presa’lar mix’tir. Derinlemesine araştırırsan nasıl ve neden mixlendiğini öğrenebilirsin. Senin mantığınla dobermanlar da alman olduğundan mix değil midir yani? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.

  3. presa canario irki mix değil orjinaldir ispanyadan gelir gercek bilgileri yazin bu irki yanlis yansitmayin sacmalamissiniz ???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu