Presa Canario Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Presa Canario Kökeni

1960’lı yıllarda nesli tükenmeye yüz tutmuş olan bir ırktır. Amerikalı veteriner olarak tanınan Dr. Carl Semencic bir takım çalışmalar yapmış ve bu neslin canlanması için ilk adımı atmıştır. Presa Canario kökenini soyu tükenmiş olan Mastiff ve Bardino Majero’dan almıştır ve ırkın yetiştirilme amacı köpek dövüşleridir. Geçmişe dönüp baktığımızda, o yıllarda köpek dövüşleri oldukça popülerdi ve büyük kazançlara neden oluyordu. Köpek dövüşlerine en uygun köpek cinslerinden olan Presa Canario dövüşler için oldukça uygun ve güçlü bir köpektir.

Kafa ve vücut yapısıyla da gücünü belli eden ırkın uzun, büyük ve kare şekline benzetilen bir kafası vardır. Kulakları küçük görünümlü ve uca doğru sivrileşmeye başlar. Kulaklarının alt yani taban kısmı kulak ucuna nazaran daha geniştir. Gözleri hafif düşüktür ve çok keskin bakarlar. Burnu ve çene yapısı oldukça geniş yapılıdır. Presa Canario’nun göğüs kısmı göz alıcıdır. Derinleşen ve kendini gösteren bir göğüs yapısı vardır. Kalçasıyla belinin birleştiği yerde küçük bir yükseklik başlar. Derileri de oldukça kalın olan bu ırk, güçlü adalelere ve iri kemik yapınsa sahiptir. Kürk rengi ise genel olarak kahverengi tonlarındadır.

Presa Canario Karakteri

Presa Canario Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Presa Canario’nun karakterinden bahsetmeden önce küçük bir uyarıda bulunmam gerekiyor, şayet ilk defa köpek sahibi olacaksanız kesinlikle Presa Canario sizin için uygun bir köpek değildir. Bu ırk kesinlikle söz dinlemeye meyilli bir köpek değildir. Bu köpeğin sahibi olacak kişi kendinden emin, donanımlı, baskın ve disiplinli bir sahip olmalıdır. Köpeğin doğasından anlamayan ve dominant davranışlara kapalı olan kişiler bu köpeğe sahiplik edemezler çünkü bu ırkın kökeni evcil bir köpek ırkı değildir. Saldırgan ve vahşi davranışlar sergileyebilir ve öfkelendiğinde yırtıcı olabilir. Bu nedenle yanlış sahiplerin elinde pimi çekilmiş bomba gibi olabilirler, tehlikelidirler.

Presa Canario’lar iyi bekçilik yaparlar. Eğer karakterini anlayabilecek bir sahibi varsa, oldukça ona bağlı kalır ve dostluk eder. Sahibinin ailesini ve evini korur.

Presa Canario Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Ortamı

Presa Canario’ların kısa ama sert olan tüyleri kolay bir şekilde temizlenebilir. Tüylerini kalın ve sert kıllı bir fırçayla fırçalamanız daha doğru olacaktır. Derisinin sertliğinden ve tüylerinin sıklığından dolayı en çok kalın ve sert tüylü fırça yardımcı olacaktır. Fırçalama işlemini bitirdikten sonra havlu vb. yardımı ile köpeğinizin tüylerini parlatmanız gerekmektedir. İhtiyaç duyulduğunda kuruyken veya ıslatarak şampuanlayabilir ve köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Bunun dışında tüy dökme oranı orta düzeyde olup mevsimsel dönem dışında sizi yormayacaktır.

Presa Canario Nasıl bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın kemik yapısına ve kas oranına baktığınızda sıkı bir egzersize ihtiyaç duyduğunu anlamanız çok zor olmayacaktır. Düzenli ve sıkı egzersizlerle köpeğinizin formunu korumasına ve egzersiz ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmanız gerekmektedir.

Presa Canario’lar ev ve apartman için çok da uygun köpekler değildirler. Bu tür köpeklerin yaşam alanı kesinlikle geniş araziler ve büyük bahçeli evlerdir. Ev içinde gerekli egzersiz ihtiyacını karşılayamaz ve ev içinde çok fazla sıkılır. Bu ırkın dolaşması, kendi yaşam ortamında özgür olması gerekir. Kendi halinde dolanmak ve etrafı izlemek, sezgilerine kulak vermek ister.

9 Yorum var

  1. Erdinc 15 Mart 2018
  2. Paşa 3 Şubat 2018
  3. NUH 22 Ocak 2018
  4. Eray 23 Aralık 2017
  5. Bulut 30 Kasım 2017
  6. Ferhat 15 Kasım 2017
    • Ufuk 17 Aralık 2017
  7. DOGUKAN 21 Ekim 2017
  8. Hakan 18 Ağustos 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın