Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Kökeni

19. yüzyıl ortalarında İskoçya’da meydana gelen Batı İskoçya Beyaz Teriyeri; Cairn Terrier’i yetiştiricisinin beyaz yavruları ayırıp kendi aralarında yetiştirilmesi ve Scottish, Dandie Dinmont, Skye Terrierlerinin de çaprazlanmasıyla oluşturulmuş bir ırktır. Batı İskoçya Beyaz Teriyeri ilk başlarda zararlı kemirgenleri avlamak için kullanılırken daha sonraları pet olarak ün kazanmış ve kullanılmıştır.

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Özellikleri ve Karakteri

1919 yılında UKC tarafından kabul edilmiş olan bu küçük ırk, oldukça dayanıklı ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kafa kısmı diğer Terrier ırklarından biraz ayrılır, kafasının üst kısmı kubbeli bir yapıya sahiptir. Hemen kafasının üstünde yer alan küçük ve sivri kulakları vardır, kulakları dik pozisyondadır. Gözleri koyu renkli fakat parlaktır. Genel olarak bakıldığında burnu siyahtır, küçük bir ağza sahiptir. Yüzünde zeki bir ifade taşır. Refleksleri kuvvetli olan bu köpek, herhangi bir harekete karşın her an tetiktedir. Batı İskoçya Beyaz Teriyeri’nin vücut yapısına bakacak olursak, derin bir göğse ve adaleli bacaklara sahip olduğunu göreceksiniz. Kuyruk uzunluğu 12-15 cm arasında değişkenlik gösteren bu ırkın kuyruğu kesilmez. Bu ırk kuyruğunu serbest bırakmayı sever; dik, yatık ya da orta diklikte taşıyabilir. Batı İskoçya Beyaz Teriyeri ismini kürkünden almaktadır. Göz kamaştıran beyaz tüyleri iki tabakalı olup, uzun tüylerden oluşmaktadır. Tüyleri düzdür.

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri ailesine bağlı olmakla tanınır. Serseri görünümlü olmasına aldanmamak gerekir çünkü bu ırk, ırk standartlarınca da kabul gören çok onurlu bir köpek olarak bilinmektedir. Eğitim konusunda en az sıkıntı yaşayacağınız köpek cinsleri arasında başta gelir, anlaşılacağı üzere eğitimi kolay bir köpektir. Çocuklarla arası iyidir fakat kızdırılmaması gerekir. Eğer bir çocuk yahut bir yabancı tarafından kızdırılırsa öfkesini saklayamaz, ısırabilir. Fakat diğer Terrierlere oranla daha sakin ve uyumlu bir köpektir. Çok canlı olmasıyla tanınan bu ırk, oldukça sevecen tavırlar sergiler. Eğlenceyi ve oyun oynamayı sever. Diğer köpeklerle ve hayvanlarla kavga eğilimi yoktur fakat erkek köpekler söz konusu olduğunda bir baskın olma durumu salık verebilir. Sadece kedileri kovalama eğilimi gösterirler, o da kavga maksatlı değil oyun maksatlıdır. Bunun dışında bilinmesi gereken bir özelliği de koruyucu olmalarıdır. Çok iyi bekçilik yaparlar, diğer Terrier ırklarında olduğu gibi bu ırk da havlamayı çok sever.

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Bakımı, Egzersiz İhtiyacı ve Yaşam Alanı

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri neredeyse hiç tüy dökmez. Bilindiği üzere Batı İskoçya Beyaz Teriyeri’nin tüyleri kaba ve çift katmanlıdır. Bu nedenle düzenli fırçalamak köpeğinizin kürkünü temiz tutmaya yetecektir. Sadece gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Göz ve kulak çevresindeki tüyleri dikkatli bir şekilde kısaltmanız gerekir ve yılda iki kere tıraş etmeniz gerekmektedir.

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri Nasıl Bir Köpek? Özellikleri ve Bakımı

Batı İskoçya Beyaz Teriyeri’nin egzersiz ihtiyacını karşılamak için düzenli park yürüyüşleri ve bahçe oyunları yeterli olacaktır. Egzersizlerinde aksama olması bu ırkı rahatsız edecek bir durum yaratmaz çünkü bu köpekler gün içinde fazla aktif oldukları için kendi egzersiz ihtiyaçlarını kendileri de karşılayabilir.

Bu ırkın hemen her ortama ayak uydurma olanağı vardır. Girdiği ortama çabuk alışabilir. Bu nedenle dağ evi, köy evi, apartman, bahçe onun için fark etmeksizin pek ala bir barınak olabilir. Şayet ev için bakıyorsanız bahçenizin olmaması herhangi eksi bir durum yaratmaz.

1 Yorum

  1. Gamze tekes 3 Aralık 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın