Avustralya Terrier

Avustralya Terrier Teriyerler grubunda yer almakta olan bir köpek ırkıdır.Avustralya Terrier özellikleri ve bakımı nasıldır? kolay bir köpekmidir?

Bu köpek oldukça uzun tüylü bir teriyerdir.Vucut yapısı hafif yapı halindedir.Dik durmakta olan küçücük kulakları mevcuttur.Kuyruk kısmı çoğunlukla kısaltılmaktadır.Bakışları çok canlı ve gözleri koyu renkli şekildedir.Burunun rengi siyahtır.Ayakları yuvarlak yapıdadır.Kürkü oldukça uzun bir tüyden oluşmaktadır ortalama 11-16 cm arasında tüy vardır.Tüyleri sırttan iki tarafa doğru ayrılmaktadır.Kürklerinin rengi mavi ve ten rengi olarak gözükmektedir.Başının üzerindeki reng üstündeki renkten cok daha açık bir ton halindedir.Yavruları ise siyah renkte dünyaya gelmektedir.Çoğunlukla birçok bölgesi ten renginden oluşmaktadır.

Avustralya Terrier Özellikleri

Avustralya Terrier nasıl bir köpektir?

Avustralya Terrier Özellikleri sıralamasında en dikkat çekeni çok zeki ve uyanık olmasıdır.Sevecen yapıda, sosyal aynı zamanda neşeli bir cinstir.Sahibi onun için çok önemlidir.Yanında olduğunda çok mutlu olur.Çok enerjik bir yapıda ve sürekli merak içinde olan bir köpek olan bu ırkın en büyük özelliğinden biri çevreyi kazmaktan cok mutlu olur.Hızlı yapısı fakat inatçı yapısı nedeniyle çoğu terrierle hemen hemen aynı özelliklere sahip olması onun nasıl bir köpek olduğunu göstermektedir.Kücük boyutu olmasına rağmen oldukça koruyucu bir yapısı vardır.Avustralya Terrier Çok havlayan bir köpek midir? havlamaya fazlaca ihtiyaç duyan bir köpektir.Bunun için iyi bir eğitim alması şart.Çocuklarla beraber büyüdüğü zaman iyi anlaşabilir fakat kızdırılma durumunda ısırma problemi vardır.Kıskanclık acısından cok kıskançtır.Yabancılarla arası iyi değildir ve diğer köpeklerle anlaşamaz.Eğer evde kedi besliyorsanız bu köpeği yavruyken almanız gerekir bu sayede beraber büyürse sorun olmaz ama diğer türlü büyüdüğü zaman onları kovalama amacında olacaktır.Eğitilebilirlik yönünden inatçı olması nedeniyle çok kolay eğitilebilen bir ırk değildir.

Avustralya Terrier

Avustralya Terrier Apartmanda bakılır mı? bu köpek ev için son derece uygun bir köpektir.Fakat hareketli bir köpek olması nedeniyle koşmaktan ve onunla oynamaktan çok hoşlanmaktadır.İyi bir oda verilirse rahatcana hareketleri yapabilir.Çabuk yorulmazlar.

Bu köpek bakımı biraz daha zordur.Çok yoğun tüye sahip olduğu için günde en az ortalama 20 dk kadar sürecek bir fırçalamaya ihtiyacı vardır.Tüylerinin düğümlenme ihtimali olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor.Düzenli banyo bu köpek için şart bir durumdur.Yıkanma sonrasında tüylerini güzelcene kurutmalı ve sıcak bir yerde bu işlemleri yapmaya özen göstermelisiniz.Kuaförler bu köpeğin tüylerini çok daha güzel şekiller verdirebilir.Tüyleri gözlerinin önüne düşmemesi için üst taraf toplanması gerekir.Bu ırk neredeyse hiç tüy dökmez.

Boyutlar bakımından
Yükseklik Erkekde 23 – 25 cm
Yükseklik Dişide 23 – 25 cm
Kilo Erkekde 4 – 5 Kg
Kilo Dişide 4 – 5 Kg

Yaşam ömürleri ise bu köpekte 14-16 yıl arasındadır.

Bu köpek ırkının kökeni adındanda anlaşıldığı gibi Avustralya’dır.Bu ırka benzer birçok ırk üretilmiş en sonunda bu ırk 2. Dünya savaşı sonrası Amerikalı Asker kişiler tarafından Amerika’ya getirilmiştir.Akc tarafından 1959 yılında resmi olarak kabül edilen bir ırklardan biridir.

Avustralya Terrier Resimleri

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın