Cairn Terrier Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Cairn Terrier’lerin Kökeni ve Özellikleri

1930’lu yılların başında popüler olan Cairn Terrier, ilk defa 1500’lerde ortaya çıkmıştır. İskoçya’nın gerçek Terrier’i olarak bilinen ırk her ne kadar ev peti olarak bilinse de mezarlıkların ve çiftliklerin sınırlarını belirlemeye yarayan taş yığınlarının arasındaki kemirgenlerin kaçırıcısıydı. Bekçilik ve av konusunda üstün yeteneklere sahip olan ırk, çok iyi iz sürücüdür.

Cairn Terrier dış görünüş olarak tilkiyi andırmaktadır, çok sempatik bir yüzü vardır. Bu ırkın küçük yapılı olmasına aldanmamanız gerekiyor çünkü sağlam yapılı bir köpektir. Kürkü alt ve dış diye iki ayrı tipe ayrılır. Alt kürkü yumuşak olan köpeğin dış kürkü sık ve fazla tüylüdür. Kürkünün rengi farklılıklar gösterebilir. Bazılarında toprak sarısı, bazılarında koyu tonlar, gri çeşitleri ve kaplan desenli olabilir. Cairn Terrier’in kürkü gelişim sürecinde renk değişimi gösterdiğinden dolayı büyüdüğünde hangi renk olacağını tahmin etmek güçtür. Ancak yetişkin hale büründüğünde asıl rengi ortaya çıkar.

Cairn Terrier Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Bu ırkın vücudu oldukça dardır, minyon tipli köpek grubuna girer. Kemik yapısı güçlü olmasına rağmen kısadır. Kafası yanaklara doğru genişler, kaşları belirgin olacak şekilde tüylü ve gözleri içe doğru derin, kestane renklidir. Burnu küçük yapıda ve siyahtır. Burnunun hemen etrafında uzun tüyler kendini göstermeye başlar. Çene yapısı olarak ele alındığında küçük fakat güçlü bir çenesi vardır. Dişleri makas şeklinde kapanır.

Cairn Terrier Karakteri

Cairn Terrier oldukça hareketli bir köpektir. Sağlam yapısı vücut yapısının yanı sıra canlılığıyla ve sempatikliğiyle bilinir. Bu ırk her köpekte olduğu gibi bağımsızlığına düşkündür. Sosyalliği ve arkadaş edinmeyi çok sever, kolay arkadaşlıklar kurabilir. Sadık, dikkatli, yaramaz ve sevgi dolu bir köpektir. Erkek Terrier’ler dişilere oranla daha sıcakkanlı olarak kabul görmüştür.

Küçük yapılarının aksine oldukça cesur ve korkusuz tavırları bu ırkı meraklı hale getirmiştir. Meraklı olmaları bu ırkı oldukça şirin gösterir. Çok haylaz davranışlar sergilerler ve karşısındakileri etkilemeyi kendiliğinden başarırlar. Hemen her şeyi çok kolay bir şekilde öğrenme yetenekleri vardır. Çocuklara karşı ilgilidirler ve çocuklarla oyun oynamaya bayılırlar.

Cairn Terrier Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Hemen her konuya adapte olabilecekleri gibi her hangi ir ev değiştirme olasılığında da yeni evlerine kolayca adapte olur ve kesinlikle yabancılık çekmezler. Eğitimde disiplin olmak zorundadır fakat çok sert eğitimler bu köpeklerde işe yaramaz. Bu ırkın ilgiye düşkün olduğu bilinir. İlgi gösterilmediğinde ve eğitim verilmediğinde eşyalara zarar verebilir ve gürültü çıkarabilirler.

Bunun dışında kemirgen avına oldukça ilgi duyan bir köpek olduğundan bahçede tek başına, başıboş bırakılmamalıdır, aksi halde her yeri kazmaya başlayacaklardır. Cüssesine bakmadan kendinden büyük köpeklere kolayca baş tutabilir ve kendinden küçük olan canlıları takip etmek isteyebilir bu nedenle dışarıda tasmayla dolaştırılmalıdır.

Cairn Terrier Bakımı, Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Bu ırkın bakımına özen göstermek gerekmektedir. Tüyleri uzun olduğu için fırçalama işlemi yapılmazsa tüyleri kolaylıkla karışır ve keçelenmişçesine çirkin bir görüntü meydana çıkar. Bu nedenle hafta en az 3 defa tüylerini fırçalamanız gerekmektedir. Uzun tüyleri çok çabuk kirlenebilir bu yüzden her ay düzenli yıkanmalı ve tüyleri kurutulurken taranmalıdır. Görüş alanının açık olmasını sağlamak için ise düzenli olarak kulak ve göz çevresinde uzayan tüyleri makas yardımıyla kısaltılmalıdır. Cairn Terrier’ler diğer köpek ırklarına bakıldığında çok az tüy dökerler.

Kendini apartmanda ve ev içinde rahat hissedebilir. Yeterli bir egzersiz alanı sağlandığı takdirde nerede olduğu çok da önemli değildir. Ev içinde oldukça aktiftir ve bahçeli eve ihtiyaç duymaz. Yine de bahçeli bir eviniz varsa egzersiz ihtiyacını karşılamak için onu bahçeye çıkararak koşmasını sağlayabilirsiniz. Şayet bahçeli bir eviniz yoksa, düzenli olarak köpeğinizi yürüyüşlere çıkarmanızda fayda vardır.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın