Teriyerler

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Takma adı “köpek kıyafetli çocuk” olan Bull Terrier, aktif ve arkadaş canlısı olmasının yanı sıra köpek dünyasının palyaçolarından biridir. Zeki ve yenilikçi olan mizacı, sakin ve sadık arasında değişen yapısı, boyundan daha büyük bir kişiliğe sahip olması Bull Terrierlerin en belirgin özellikleridir.

Bull Terrier Kökeni

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu ırk köken olarak İngiltere kökenli bir ırktır. 1860’da, boğa ve teriyer meraklıları, özellikle James Hinks adında bir adam, tamamen beyaz bir köpek yaratmaya başladı. Çarpıcı hayvanlar, beyler için moda yoldaşları haline geldi ve köpek dövüşü ringindeki cesaretleri ve insanlara karşı kibarlıkları nedeniyle “Beyaz Süvari” lakabını aldı.

Her ne kadar köpek dövüşlerinde başarılı olamasa da yarışmalarda kendinden söz ettirmeyi başardı ve popülerlik kazandı. Ayrıca fare avcısı ve bekçi köpeği olarak kullanılabilmektedir.

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bull Terrier Özellikleri açısından, farklı renkleri olan bir köpek cinsidir. Beyaz, siyah, kaplan desenli en fazla rastlanan türlerinin başında gelmektedir. Aynı zamanda kızıl renk ve açık kahverengi tonlarında olanları vardır. Kafa şekli alın çıkıntısız bir yapıya sahiptir. Gözleri küçük ama birbirine çok yakındır. Eskiden korkulan bir ırk olan Bull Terrierler şimdilerde çok popüler bir ırk haline gelmiştir.

Ağırlık: Erkeklerde 20 – 27 Kg / Dişilerde 20 – 27 Kg
Boy: Erkeklerde 53 – 56 cm / Dişilerde 53 – 56 cm
Yaşam Süresi: 10-13 yıl

Bull Terrier Karakteri 

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 Bull Terrier ırkının mizacı şu şekilde ifade edilebilir:

🔸 Bu ırk çok cesurdur.

🔸 Korkusuzdur hiçbir şeyden korkmazlar.

🔸 Korkusuz olduğu kadar da oyuna düşkünlüğü vardır ve komik bir yapıya sahiptirler.

🔸 Sahibine birçok köpekte olduğu gibi Bull Terrierlerde çok sadıktırlar ve hayatlarında sahibinden daha önemli hiçbir şey yoktur.

🔸 Görünümü nedeniyle insanların korkacağı bir ırk olsa da aslında görünümünün altında sevecen bir köpek vardır.

🔸 İyi sosyalleştirme bu köpek için şarttır aksi halde her ev için uygun bir ırk olmayabilir.

🔸 Kendi ailesi için vazgeçilmez olan bu köpek başkaları için sorun olabilir.

🔸 Yabancılarla ilişkisi pek iyi değildir. Kızdırıldıklarında saldırma durumları oluşabilir buda yabancılara karşı dikkat edilmesi gerektiğini gösterir.

🔸 Çok fazla başına buyruk olma huyu vardır bazı zaman hiç söz dinlemez.

🔸 İnatçı olması nedeniyle eğitimleri oldukça zorlu olabilir. Eğitim süreçleri sabırla ve titizlikle yapılmalı aksi halde eğitimlerin ters tepmesi gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz.

🔸 Eğitilebilir olarak köpek arayanlar için bu köpek ırkı tavsiye edilmez. Eğitime yatkın diğer köpek ırklarına bakılması daha doğru olacaktır.

🔸 Herhangi bir koruma köpeği olması için ekstra bir şeyler yapılmasına gerek yoktur, çünkü doğa gereği oldukça koruyucu bir köpektir.

🔸 Ev içerisinde uzun süre tek başına bırakılırsa eşyaları kemirebilir.

🔸 Yavruyken aldığınız bu köpek özellikle 2-5 aylık periyotta tamamen kişiliğini ortaya koyacaktır, küçükken yapacağınız yanlışlar bu köpeğin saldırgan olmasına neden olabilir.Sosyalleştirmek bu yüzden bu köpekte çok önemlidir.

🔸 Diğer köpeklerle arası hiç iyi olmadığı için her zaman tasma ile gezdirilmesi gerekir aksi halde diğer köpeklere saldırabilir buda siz ve köpeğinizi rahatsız edecek bir durum oluşur.

🔸 Belli zamanı sorunsuz şekilde atlatılabilirse sessiz sakin bir köpek oluşabilir.

🔸 Koruma özelliği en üst safhadadır.

Bull Terrier Bakımı

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bull Terrier gerekli egzersizini yapmaları koşuluyla apartman içinde de yaşayabilirler.

Ev içerisinde çok aktif bir köpek değildir, hatta küçük bir bahçe olması işleri çok kolaylaştırır.

İklim olarak sıcak iklimler onun için vazgeçilmezdir.

Bull Terrier tüy bakımı ise oldukça kolaydır. Haftada 1 defa taranma ona yetecektir. Çok fazla tüy dökmez orta derece denilebilir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Tüyleri çok kısa olduğu için banyo süreleri çok uzun aralıklarla yıkanabilir. Çokça dışarı ziyaretler yapılıyorsa ve kirlendiğini düşünüyorsanız yıkamanızda bir sakınca yoktur. (Köpek Yıkama Rehberi)

Komut eğitimleri erken yaşta verilmeye başlanmalı ve gerçekten köpek eğitimi işinde başarılı olan kişiler tarafından eğitilmelidir.(Köpeklerde Komut Eğitimi)

Bazen çok agresif olabilen ve tanımadığı hayvanlarla ve insanlarla arası pek iyi olmayan Bull Terrierler sosyalleşmeye de mesafeli köpeklerdir. Bu nedenle 2 aylıktan itibaren sosyalleşme eğitimlerine başlanmalı ve sosyalleşme hayatı boyunca devam etmelidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Bull Terrierler ağızlarını oldukça aktif olarak kullanmaktadır. Ağız sağlığı ve diş bakımı bu cins için oldukça önemlidir. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Kulakları açık ve sarkık olmadığı için pislenme ve kir kaçma olasılığı yüksektir. Dışarıdan eve dönüşlerde kesinlikle kulakları kontrol edilmeli ve 3 günde bir kulak temizliği yapılmalıdır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Bull Terrierler için ev içinde ve dışında tuvalet eğitimi köpeği eve aldığınız ilk günden itibaren verilmelidir. 5 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları yaşamanız mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Küçük patilerine nazaran oldukça büyük tırnaklara sahip olan Bull Terrierler için tırnak bakımı ve pati bakımı oldukça önemlidir. Büyük tırnaklar sert zeminlere ve toprağa köpeklerin daha iyi tutunmasını sağlar. (Köpek Pati Bakımı)

Gözleri içe çökük ve etrafı tüysüz olması Bull Terrierin gözlerini dış tehditlere karşı açık hale getirir. Gözlerine kıl yada çimen çöpleri kaçması olası ihtimaldir. Bundan dolayı gözleri sürekli kontrol edilmeli ve köpeğinizin gözüne karşı yaptığı hamleler gözlemlenmelidir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Bull Terrier Sağlığı

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bull Terrierler doğru bir şekilde beslenildiği taktirde güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olacaktır. Yine de pek çok ırkta olduğu gibi Bull Terrierların da yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar; çinko eksikliği, diz kapak çıkığı, dış parazitlere hassasiyet, doğuştan gelen sağırlık sorunlarıdır.

Bull Terrier sahibi olmadan önce anne ve babasının taşıdığı genetik hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır.

Kalıtsal Nefrit: Bull Terrierler de genellikle erken yaşta görülen ciddi bir böbrek hastalığı türüdür. Küçük ve gelişmemiş böbreklerden veya böbrek filtrelerinin hatalı çalışmasından kaynaklanır ve idrarda yüksek protein seviyelerine neden olur.

Sağırlık: Beyaz köpeklerde yaygındır ve bazı renkli Bull Terrierler bir kulakta sağır olabilir. Tüm Bull Terrier yavruları, işitmelerinin normal olduğundan emin olmak için beyin sapı işitsel uyarılmış yanıt testine tabi tutulmalıdır.

Kalp Hastalığı: Bull Terrierler’de bazen kalp yapısı ve işlevindeki bozuklukların neden olduğu Kalp Hastalığı görülür. Bazı vakalar diğerlerinden daha ciddidir ve genellikle kalp üfürümünüm varlığı ile belirtilir. Bazı durumlarda, sorunu teşhis etmek için bir kalp ultrasonu (ekokardiyogram) gerekli olabilir.

Cilt Sorunları: Kızarıklıklara, yaralara ve tahrişe eğilimli hassas bir cilde sahip olan Bull Teriyerleri, özellikle beyaz renkli olanları daha yatkındır. Ayrıca, deterjanlar veya diğer kimyasallar gibi maddelere veya polen, toz ve küf gibi havadaki alerjenlere reaksiyonun neden olduğu temas veya soluma alerjilerine eğilimli olabilirler.

Köpek sahipleri, herhangi bir hastalık belirtisi meydana geldiğini gözlemlediğinde bu durumunda ne yapılması gerektiği konusunda kendilerini eğitmelidir. En yakın veterinerden bilgi almalıdır. (Köpek Hastalıkları)

Bull Terrier Beslenmesi

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: 2-3 fincan olarak iki öğüne bölünmüş yüksek kaliteli köpek mamalarıdır.

Bull Terrieriniz için her zaman yiyecekleri dışarıda bırakmak yerine, yemeğini ölçerek ve günde iki kez besleyerek formda tutun.

Oldukça kilo almaya meyilli olduklarından ara öğünlerde verilen yiyecek miktarlarını yada ana öğünlerdeki mama miktarlarını kesinlikle abartmamak gerekir. Ayrıca ödül niyetine verilen mamalar da yeteri miktarda verilmelidir.

Bull Terrier Çocuklarla İlişkisi

Bull Terrier Köpeğinin Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bull Terrier ırkının çok hoşgörülü olduğu söylemek pek mümkün değildir. Ancak kendisine dostça yaklaşan herkese ılımlı yaklaşmaktadır. Her ne kadar çocuklarla anlaşabilse de çok enerjik ve hareketli bir ırk olduğundan dolayı küçük çocuklu aileler için uygun olmayacaktır. Bunun nedeni istenmeden çocuklara zarar verebileceğidir.

Bu köpekler özellikle diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Bunun yanında diğer hayvanlarla kısmen anlaşabilmektedir. Bu köpeklerin küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda dışarı çıkartıldığında muhakkak tasma kullanılmalıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

Bull Terrier ırkı aslen köpek dövüşleri için ortaya çıkartılmış bir köpek ırkıdır. Ancak bu konuda başarılı olamamıştır. Bunun yerinde hem sevecen hem de koruyucu bir köpek haline gelmiştir. Bull Terrierlar hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Scr li yavru isteyen bull terrier yardım Cı olurum arkadasım da var rezerve İle satısı 05386898839 İstanbul Zeytinburnu isteyen arasın

 2. Ben de bir bt sahibi olmak istiyorum fakat anne ve babamı bir türlü ikna edemiyorum evde hayvandan tiksiniyorlar onları nasıl ikna edebilirim acaba ?

 3. Benimde bullterrier im var 1.5 yaşında erkek sağlıklı aşkları tam. Sahiplendirmek istiyorum. 553-104-46-23

 4. Bull Teriyer aldığımda masrafı çok olur mu yani aşıları falan bide apartmanda havlar mı ? bahçede beslenir mi ? soğuğa dayanıklı mı?

 5. Benimde 17 aylık bir kızım var maşallah bomba gibi kıpır kıpır insanlarla hiç işi yok insanlara çok sosyal çok hareketli yorulmak bilmeyen fizik gücü çok çok yüksek eğlenceli sevecen bir ırktır besleyin aşık olacaksınız

  1. Ramazan Bey Merhaba, İstanbul Eyüpte oturuyorum. Evleneli bir yıl oldu ve evimize bu cinsten bir tane almak istiyoruz. Fakat bir türlü bulamadık. Evim dubleks yani besleme ve bakım açısından sorun olacağını sanmıyorum. Bana bu yavru bulma konusunda yardımcı olur musunuz lütfen? [email protected] mail adresim lütfen iletişime geçebilir misiniz? Teşekkürler.

 6. Benimde erkek 1 yaşında bullterrier köpeğim var . Dedikleri gibi kemirme özelliği had safhada . Kesinlikle başına buyruk söylenileni rahatlıkla anlıyor fakat yapmakta kendi Canının istemesine kalmış . Aklına taktığını kesinlikle yapar . O an yapamasa bile siz yokken kesinlikle yapar . . Çok oyuncu . Sabahtan akşama oyun istiyor . Köpeklerle arası çok iyi . Sadece ona saldırmaya çalışan bir köpek olursa sadece kendini kolluyor ..

 7. Hocam hic cekinmeyin kesinlikle cocuklarinizin en iyi dostu olacaklardir.Ben besliyorum bitane.çok oyuncu eglenceli enerji dolu.Youtube da arastirin zaten goreceksiniz.

 8. Ben bir tane bul teriyer kopek almak istiyorum ama evde 2 cocugum var onlara zarar vermesinden korkuyorum nasil egitecegimi bilmiyorum

  1. Merhabalar Benim Size Tavsiyem Labrador alın Terrierler geneli çok iyi ama oyunculardır Ve zor eğitilirler bu yuzden labrador size her şekilde itaat edebilir ayrıca cocuklarınızla çok iyi geçinir

   1. Eger isterseniz golden retrieverlarda cocuklarla iyi gecinir ve cok uysallardir…

   2. Labrador önermişin adama kardeşim bilginiz varsa konuşun ayrıca orijinal bull terrier 27 kilodan fazla sizin besledikleriniz orta boy uzun bacaklı olanlar var onlar hiç oynanmamış bull terrier ler İngiltere iden ben getirdim buradaki bull terrier ler pitbull kadar bile değil boy olarak bull terrier size İngiltere den açıklaması bizzat yazı olarak yapıldı
    Bull terrier İngiliz
    Sahibi için herşeyi göze alarak yaşayan bu ırk eski roma imparatorluğu döneminde gladyatör olarak bilinen ve son derece kan dökücü bu ırk sahibinin mutlu olması için elinden geleni yapar..
    Bir o kadar oyuncu ve sahibinin mal mülkiyetinden faydalanmak isteyen ırk
    Olarakta bilinir..
    Şuan ki dünyada kibar ve nazik bir köpek ırkı olarak günümüze kadar gelmiştir..
    Eğer bull terrier kontrolden çıkarsa sizi diğer bütün köpek sahiplerinden farklı kılar ve inanılmaz efsanevi gücü ortaya çıktı zaman farklı bir konumda olduğunuzu anlarsınız..
    Beyaz kavalye lakabını alan tek köpek türüdür imparatorluk döneminde..
    Kavgayı o baslatmasada her zaman suçlanan o dur..
    Ev koşulları ve apartman dairesi bahçe ortamına müsaittir ama ilk köpek beslicek kişilere tavsiye edilmez..
    Hangi cins isterseniz yardım edilir safkan chipli
    Instagram dan ulaşım yapabilirsiniz Gökhan Mert Akz

     1. Senol kardeşim benım Bı arkadasımda scr lı var yavru larını rezerve ile satıyor almak isterseniz benı arayın yardımcı olurum 05386898839 Zeytinburnu İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu