Teriyerler

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Amerikan Tüysüz Terrier, Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü tek tüysüz köpek ırkıdır. Amerikan Tüysüz Terrier’i kaslı yapılıdır, güçlü omuzları, derin göğüsleri, kalın ensesi, kuvvetli bacakları vardır.

ki Tüysüz Terrier’in çiftleştirilmesinden daima tamamen tüysüz yavrular olur. Tüysüz Terrier ile tüylü köpeklerin çiftleştirilmesinden tüylü köpeğin tüysüzlük genleri taşıyıp taşımamasına göre çeşitli sonuçlar olabilir.

Tüysüz Teriyer yavruları doğduklarında tüm vücutları seyrek tüylerle kaplıdır. Yavru kafasından başlayarak bütün tüylerini yavaş yavaş altı haftalık oluncaya dek döker. Altı haftalıktan itibaren vücudunun tamamı ölene dek tüysüz kalacaktır. Ancak normal kaşları ve bıyıkları kalır.

Amerikan Tüysüz Terrieri Kökeni

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

İngiltere’de hastalık taşıyan kasabada ve ülkedeki gıda maddelerine baskın yapan fareleri yok etmek için yaratılan düzinelerce terrier ırkından biri olarak 1800’lerin başında üretilen ve geliştirilen bir köpek cinsidir. Çiftlikleri istila eden farelere karşı etkili bir silah olarak kullanılan Tüysüz Terrierin bir çiftlik evinde 2500 fareyi öldürdüğü kayıtlara geçmiştir.

1972’de Louisiana, Trout’ta beklenmedik bir şey oldu. Bir Fare Teriyeri tüysüz doğdu. Birkaç haftalıkken doğum tüyleri döküldü.

Edwin ve Willie Scott, Josephine adını verdikleri tüysüz Rat Terrier’i aldı . Josephine’i yetiştirmeye başladılar ve yıllar içinde birkaç tüysüz yavru daha üretti. İki tüysüz Fare Teriyeri, sonunda 1983’te bir araya getirildiğinde, Amerikan Tüysüz Terrier doğdu. Amerikan Tüysüz Teriyerlerinden bazılarını Sıçan Teriyerleri ile üretmeye devam ederek Amerikan Tüysüz Teriyerleri ürettiler.

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Amerikan Tüysüz Terrieri cinsi köpekler ne büyük nede küçüktür orta boyutlu köpek ırklarından biridir. Orta boylu olmasına rağmen oldukça güçlüdürler.

Fazlaca güçlü omuz ve kuvvetli bacakları bulunmaktadır.

Kulakları bir tehlike gördüğü anda dikleşir.

Cilt rengi pembe renktir ve renkleri gri, siyah, kızıl tonlarında görülür. Yavruluk döneminin atlatılmasından sonra tüylerinin tamamı dökülür. 6 Hafta olduktan sonra vücudunda tüy kalmaz ve yaşadığı hayat boyunca tüysüzdür.

Minimal dökülmeleri sayesinde tüy alerjisi olanlar için mükemmel köpeklerlerdir. Ancak ne kadar tüysüz olursa olsunlar %100 hipoalerjenik değillerdir.

Ağırlık: Erkeklerde 2,5 – 7 kg / Dişilerde 2,5 – 7 kg
Boy: Erkeklerde 18 – 41 cm / Dişilerde 18 – 41 cm
Yaşam Süresi: 14 – 16 yıl

Amerikan Tüysüz Terrieri Karakteri

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 İnanılmaz derecede akıllıdır, meraklıdır ve insanlarını memnun etmeyi severler. Yaşlılar için ideal köpek ırklardan biri olma özelliğini taşımaktadır.

🔸 Amerikan Tüysüz Terrierler aktif çocuklar için harika oyun arkadaşlarıdır. Ancak, küçük ve aşırı istekli çocuklar köpeğinize zarar verebilir. Oyun süresi boyunca yetişkinlerin gözetimi altında olmalıdırlar.

🔸 Bölgelerini korumak için büyük çaba sarf ederler. İnatçıdırlar ancak yabancılara karşı saldırgan değillerdir.

🔸 İyi bir bekçi köpeğidir.

🔸 Eğitim açısından zor bir köpek cinsidir. Eğitim vermekte zorlanılabilir.

🔸 Ev içinde oldukça uygun bir cinstir. Bahçeli evler içinde de uygundur.

🔸 Amerikan Tüysüz Teriyerleri diğer köpeklerle iyi geçinme eğilimindedir, ancak konu kediler olduğunda, atalarının avlanma içgüdülerine hala sahipler, bu yüzden kovalamaya eğilimli olabilirler.

🔸 Salya akma problemi yaşanmaz.

🔸 İyi yüzücü değillerdir.

🔸 Tüysüz bir ırk olduğu için vücudu soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu yüzden soğuk dönemlerde giysiler giydirerek onun üşümesini engellemelisiniz.

🔸 Amerikan Tüysüz Terrieri, diğer köpek türlerinin aksine sinirlendiğinde değil, heyecanlandığında ya da korktuğunda havlar.

🔸 Kazmaya karşı oldukça meraklılardır bulunduğu alandan kazarak bile kaçabilir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Bakımı

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Amerikan Tüysüz Terrieri bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur köpeğinizi güneş yanıklarıdan ve soğuk havalardan korumanızdır. Ciltleri kurumaya ve üşümeye çok meyillidir. Tüysüz oldukları için daha çok deri hastalıklarına yakalanabilirler.

Amerikan Tüysüz Terrieri tüysüz olduğu için tüy dökmez fakat bulunduğu derideki hücreler ortalama 20-25 gün içerisinde dökülür ve kepekli bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Tüyleri olmadığı için kirlenme oranları oldukça düşüktür. Yinede ayda 1 kez köpeğinizi yıkamalısınız. Sık yakamalardan kaçının. Köpeğin derisinin ürettiği doğal yağları yıkamayla kaybettiğiniz için deri tahrişleri meydana gelebilir. (Köpek Yıkama Rehberi)

Bu ırk özellikle tüysüz köpek isteyenler için ideal bir ırktır.

Eğitim verilmesi oldukça zorlayıcıdır. Ancak sabırlı ve nasıl eğitim vereceğini bilen dominant bir sahip bu işin üstesinden gelebilir. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Amerikan Tüysüz Teriyerleri kilo almaya eğilimlidir ve yüksek enerji seviyelerine sahiptirler. Bu, yeterli miktarda egzersize ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Gün boyunca çok sayıda küçük aktif oyun seansı ile birlikte günde en az yarım saatlik bir yürüyüş yaptığından emin olun.

Amerikan Tüysüz Terrierin bakımı söz konusu olduğunda asıl endişeniz ağız sağlığını korumak olmalıdır. Küçük ırklar diş sorunlarına eğilimli olduğundan dişlerini her gün fırçalamalısınız. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Sosyalleşmeye oldukça meyilli ve enerjik olsalarda tek başına büyütülmüş yada çocuklarla hiç tanıştırılmamış bir köpeğiniz varsa sosyalleşme eğitimi aldırmanız yada kendiniz vermeniz gereklidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Sürekli hareket eden ve her bulduğu deliğe burnunu sokan dostlarımız en çok kirlenen ve yıpranan yerlerinden biride tabiki gözleri olacaktır. Gözlerini günlük kontrol etmeli, göz sağlığına ve bakımına önem vermelisiniz. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Normaldede eğitimlere daha çok kapalı olma eğilimi gösteren Amerikan Tüysüz Terrierler için tuvalet eğitimi zorlu bir eğitim süreci olacaktır. 2 aylık olana kadar evde tuvalet kazaları görülmesi mümkündür. (Köpek Tuvalet Eğitimi)

Kulaklarının da düzenli olarak temizlenmeye ihtiyacı vardır. (Köpeklerde Kulak Bakımı)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

Amerikan Tüysüz Terrieri Sağlığı 

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu ırk oldukça sağlıklı genlere sahiptir. Ancak tüysüz olduğu için kendine has hastalıklara yatkınlıkları bulunmaktadır.

Amerikan Tüysüz Terrier ırkında deri hastalıkları görülebilir. Bunun haricinde bu köpeklerde diğer köpeklerin aksine ter bezleri bulunmaktadır. Bu yüzden vücutlarında sivilceler görülebilir.

American Tüysüz Terrierlerin muzdarip olduğu daha yaygın sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Sağırlık
 • Hipotiroidizm
 • Patellar Lüks
 • Demodikoz (Kırmızı Uyuz)
 • Legg-Calve-Perthes Hastalığı (Kalça Eklemi Kemik Dejenerasyonu)
 • Cushing Hastalığı

Amerikan Tüysüz Terrieri Beslenmesi

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

İdeal bir Amerikan Tüysüz Terrier diyeti, yüksek enerjiye sahip küçük ila orta büyüklükteki bir cins için formüle edilmelidir.

Diğer Terrier ırkları gibi, Amerikan Tüysüz Terrier de kilo almaya eğilimlidir. Yiyecekleri dışarıda bırakmak yerine, yiyeceklerini ölçerek ve günde iki kez düzenli olarak vererek Amerikan Tüysüz Terrierinizi sağlıklı ve formda tutabilirsiniz.

Tüm köpeklerde olduğu gibi, American Tüysüz Terrier’in beslenme ihtiyaçları, yavruluktan yetişkinliğe değişecek ve yaşlılık yıllarına doğru değişmeye devam edecektir. Her yaş döneminde sağlıklı olabilmeleri için uygun kaliteli kuru mamalar tercih edilmelidir

Amerikan Tüysüz Terrieri Çocuklarla İlişkisi

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpekler sevgi dolu ve oldukça sevecen bir ırktır. Yaşlılara ve çocuklara karşı oldukça iyi niyetli ve ılımlı yaklaşır.

Çocuklarla küçüklükten beri beraber yetişmişse çok iyi anlaşırlar. Bu özellikleriyle iyi bir ev köpeği olarak tanımlanabilir.

Çocuklar, yaşları ne olursa olsun, bir köpekle saygılı bir şekilde nasıl oynayacaklarını da bilmelidir.

Yine de, her köpek benzersizdir ve American Tüysüz Terrier’inizin çocuklarla ve diğer hayvanlarla nasıl anlaştığı eğitimine, sosyalleşmesine ve karakterine bağlıdır.

Ayrıca koruyucu bir ırk olduğu için sevdiklerini korumak için canını ortaya koyar.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

Amerikan Tüysüz Terrieri görünüm olarak diğer köpeklerden oldukça farklıdır. Özellikle köpek tüyüne alerjisi olan ancak köpek beslemek isteyen kişiler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Amerikan Tüysüz Terrieri hakkında detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
popup