Yorkshire Terrier Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Güncelleme: 23/10/2015

Uzun ve yumuşacık tüyleriyle dikkat çeken Yorkshire Terrier, günümüz dünyasında oldukça ilgi çeken bir ırktır. İpeksi tüyleri başından başlayarak, sırt çizgisi boyunca taranmış gibi iki yana ayrılır. İnsan saçına benzeyen tüyleri ile genelde ilginin odak noktası olur. Boyutları küçük, bakışları sevimli ve heyecan doludur.

Kulakları genelde dik ya da yarı dik olur. Burunları ortalama uzunlukta, yüzüne uygun olacak şekilde yaratılmıştır. Çok sevimli bir dış görünüşe sahiplerdir. Yorkshire Terrier besleyen kişilerin çoğu evcil hayvanlarının tüylerini, değişik ya da marjinal modeller ile süsler, tıraşlar ya da çeşitli tokalar ve aksesuarlar ile renklendirir. Tam bir şov ırkıdır. Birçok güzellik yaraşmasında, ön sıralarda boy gösterirler.

Yorkshire Terrier Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?
Yorkshire Terrierin Karakteristik Özellikleri

Kısa, boyundan beklenmeyen bir cesaret ve bela arayışı içerisinde olan Yorkshire Terrier bakımı sırasında, oldukça enerji harcatacak bir türdür. Hemen hemen her zaman başınıza yeni bir bela açmaya ya da hiç bilmediği maceralara atılmaya hazırdır. Sahibine ya da onunla ilgilenen insanlara karşı, oldukça sadık ve sevgi doludur. Yabancı insanlara karşı bazen mesafeli davranabilir. Eğitime oldukça yatkın olmasına rağmen, bazen inatçılık yaparak sıkıntı yaratabilir. Yine de geçici ve kolay aşılan bir problemdir. Diğer evcil hayvanlara, özellikle de küçük olanlara ve diğer köpeklere karşı biraz saldırgan olabilirler, ama bu da aşılabilir bir problemdir. Havlamayı çok sevmelerine rağmen, gerekli ve yeterli eğitim verildiğinde, bu problemi de kolaylıkla aşacaklardır. Eğitime olan yatkınlıkları, onları mükemmel bir evcil ve bekçi köpek yapabilir.

Yorkshire Terrierin Bakımı

Yorkshire Terrier bakım konusunda biraz zahmetlidir. Her gün tüyleri özenle taranmalı, gerekirse özel sprey ve kremlerle yumuşatılmalıdır. Soğuktan çabuk etkilenebileceği için de özellikle kış aylarında mutlaka koruyucu giydirilmesi önerilmektedir.

Yorkshire Terrier Teriyerler grubunda yer alan bir köpek cinsidir.Ülkemizde çok sık beslenen bir ırk olması dolayısıyla çok popülerdir.Yorkshire Terrier Özellikleri karakter yapısı nasıldır? bakımı zormudur?

Yavruları çoğunlukla siyah ve ten renginde dünyaya gelmektedir.Düz bir kafa ve orta şekilde bir buruna sahiptirdiler.Burunları ise siyahtır.Düzgün ve düzenli dişleri vardır.Gözleri her zaman güzel sevecen bir bir ifade ile bakmaktadır.Kulakları tam diktir yada yarı dik şeklindedir.Kuyruklarının yarısı kesik vaziyettedir.Tüyleri oldukça sık bir şekilde ve uzun bir yapıdadır.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Bu ırk sanki macera için yaratılmış bir ırk gibidir.Macerayı çok severler.Küçük olduklarını kendilerinin düşünmezler sanki koca bir köpekmiş gibi kendilerini sanarlar.Bu küçük cins çok sadık aynı zamanda enerjik bir yapıya sahip.Yabancılara karşı içinde her zaman mesafe vardır ama sahibine karşı harika bir köpektir.Diğer hayvanlara ve diğer köpeklere karşı saldırgan yapıdadır.İnatçı bir yapısı olabilmektedir eğitim açısından eğitilebilir fakat baya zaman alacak bir köpektir.Çok fazla sevgi ve ilgi onun hayatını mutlululaştıran en temel durumdur.Kızdırıldığında ısırma eğilimi vardır.Çoğunlukla çok şirin bir köpektir ama tuvalet eğitimi konusunda sıkıntı oluşabilir.Yorkshire Terrier çok havlar mı? evet bu köpek çok fazla havlar fakat eğitimle engellebilmektedir.Yinede bunu bilerek hareket etmelisiniz.Gelen seslere en çok tepki verebilmektedir.Mesela bir zil sesi bile onun havlamasını sağlayabilir yada verdiği tepkiyi havlayarak gösterebilir komşular açısından sorun olmaması için eğitmeniz gerekiyor.Özel bir koruma eğitimi verilmememesi gerekiyor aksi halde bir takım problemler yaşayabilir zaten korumacı bir yapıya sahiptirler.

Yorkshire Terrier Özellikleri Bakımı Nasıl Bir Köpektir?

Bu köpek ırkı Apartmanda beslenmeye uygun bir ırktır.Soğuk onun için kötüdür soğukta çok dikkat edilmelidir.Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayan bir ırktır ama yinede belli düzenli bir egzersiz onu daha mutlu edecektir.

Tüyleri nedeniyle bakımı biraz zordur.Hergün taranması gerekmektedir.Tüylerinin bir kısmı toka yardımı ile toplanırsa iyi olur.Dişleride düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.Bu ikisi yapılması gereken düzenli bir işlemdir.

Yorkshire Terrier Tüy döker mi? bu ırk tüy dökmez.

Boyutları :
Yükseklik Erkekde 15 -17,5 cm
Yükseklik Dişide 15 -17,5 cm
Kilo Erkekde 3,2 Kg
Kilo Dişide 3,2 Kg

Ortalama olarak 12-15 yıl arası yaşamaktadır.

Bu Irk köken olarak İngiltere kökenli bir cinstir.Diğer köpekler gibi uzun yıllardır varolan bir ırk değildir.100 yıldır var olan bir ırktır.Kuzey İngiltereli işçiler bu ırkın gelişimi konusunda kullandıkları köpekleri kayıt etmemişler bu yüzdende bu köpeğin nasıl ortaya çıktığı hakkında çok detaylı bir bilgi elimizde bulunmamaktadır.Fakat bu köpekler geçmiş zamanlarda daha büyük bir şekildeymiş daha sonra güzel bir üretimle bu boyutlara kadar olması sağlanmışır.Ortalama olarak 1870 yılları civarında bu köpek yarışmalara sokulmuş ve yarışmalarda iyi bir derece alarak önemli bir köpek olduğunu göstermiştir.

Yorkshire Terrier Resimleri

Sizlerde evinizde bu ırktan besliyorsanız almayı düşünen arkadaşlara en net bilgileri vermiş olacağınızı unutmayın o yüzden düşünceleriniz bizler için ve alacak arkadaşlar için çok önemlidir.

149 Yorum var

 1. neşe 20 Haziran 2019
 2. Mustafa 30 Temmuz 2018
 3. Adem 12 Temmuz 2018
 4. KAAN 12 Mayıs 2018
 5. Tuba 18 Mart 2018
 6. Bahattin 5 Kasım 2017
  • Bahattin 5 Kasım 2017
  • ceyda elbir 8 Kasım 2017
 7. Güneş 30 Ekim 2017
  • aysegul 15 Aralık 2017

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın