Teriyerler

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier Kökeni

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu Irk köken olarak İngiltere kökenli bir cinstir. Diğer köpekler gibi uzun yıllardır var olan bir ırk değildir.Ortalama olarak 100 yıldır var olan bir ırktır. Kuzey İngiltereli işçiler bu ırkın gelişimi konusunda kullandıkları köpekleri kayıt etmemişler bu yüzdende bu köpeğin nasıl ortaya çıktığı hakkında çok detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak bilinenlere göre bu köpeklerin ilk üretildiği tarihler daha büyük bir boyuta sahipmiş daha sonra yapılan üretimle bu boyutlara kadar olması sağlanmıştır.

Bu köpekler ortalama olarak 1870 yılları civarında yarışmalara sokulmuş ve yarışmalarda iyi bir derece alarak önemli bir köpek olduğunu göstermiştir.

Yorkshire Terrier Özellikleri

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Uzun ve yumuşacık tüyleriyle dikkat çeken Yorkshire Terrier, günümüz dünyasında oldukça ilgi çeken bir ırktır. İpeksi tüyleri başından başlayarak, sırt çizgisi boyunca taranmış gibi iki yana ayrılır. İnsan saçına benzeyen tüyleri ile genelde ilginin odak noktası olur. Boyutları küçük, bakışları sevimli ve heyecan doludur.

Kulakları genelde dik ya da yarı dik olur. Burunları ortalama uzunlukta, yüzüne uygun olacak şekilde yaratılmıştır. Çok sevimli bir dış görünüşe sahiplerdir. Yorkshire Terrier besleyen kişilerin çoğu evcil hayvanlarının tüylerini, değişik ya da marjinal modeller ile süsler, tıraşlar ya da çeşitli tokalar ve aksesuarlar ile renklendirir. Tam bir şov ırkıdır. Birçok güzellik yaraşmasında, ön sıralarda boy gösterirler.

Yavruları çoğunlukla siyah ve ten renginde dünyaya gelmektedir.  Düz bir kafa ve orta şekilde bir buruna sahiptirdiler. Burunları ise siyahtır. Düzgün ve düzenli dişleri vardır. Gözleri her zaman güzel sevecen bir bir ifade ile bakmaktadır. Kulakları tam diktir yada yarı dik şeklindedir.Kuyruklarının yarısı kesik vaziyettedir. Tüyleri oldukça sık bir şekilde ve uzun bir yapıdadır.

Ağırlık: Erkeklerde 3,2 kg / Dişilerde 3,2 kg
Boy: Erkeklerde 15 -17,5 cm / Dişilerde 15 -17,5 cm
Yaşam Süresi: 12-15 yıl

Yorkshire Terrier Karakteri

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

 • Kısa, boyundan beklenmeyen bir cesaret ve bela arayışı içerisinde olan Yorkshire Terrier bakımı sırasında, oldukça enerji harcatacak bir türdür.
 • Hemen hemen her zaman başınıza yeni bir bela açmaya ya da hiç bilmediği maceralara atılmaya hazırdır.
 • Sahibine ya da onunla ilgilenen insanlara karşı, oldukça sadık ve sevgi doludur.
 • Sevgi ve ilgi görmekten çok hoşlanan bir ırktır.
 • Yabancı insanlara karşı bazen mesafeli davranabilir.
 • Eğitime oldukça yatkın olmasına rağmen, bazen inatçılık yaparak sıkıntı yaratabilir.
 • Yine de geçici ve kolay aşılan bir problemdir.
 • Havlamayı çok sevmelerine rağmen, gerekli ve yeterli eğitim verildiğinde, bu problemi de kolaylıkla aşacaklardır.
 • Eğitime olan yatkınlıkları, onları mükemmel bir evcil ve bekçi köpek yapabilir.

Yorkshire Terrierin Bakımı

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bu köpek ırkı apartmanda beslenmeye uygun bir ırktır. Çok fazla egzersize ihtiyaç duymayan bir ırktır ancak düzenli olarak egzersizleri yaptırılmalıdır. Aynı zamanda oyun oynamaktan da keyif almaktadır.

Yorkshire Terrier bakım konusunda biraz zahmetlidir. Her gün tüyleri özenle taranmalı, gerekirse özel sprey ve kremlerle yumuşatılmalıdır. Soğuktan çabuk etkilenebileceği için de özellikle kış aylarında mutlaka koruyucu giydirilmesi önerilmektedir.

Yorkshire Terrier Sağlığı

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier ırkı genel olarak sağlıklı bir köpektir. Ortalama olarak bir köpek ömründen daha fazla hayatını sürdürebilir. Ancak çoğu köpek ırkında olduğu gibi bu köpeklerin de yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; erken diş kaybı, anezteziye karşı duyarlılık, güç doğum olarak sıralanabilir.

Yorkshire Terrier Çocuklarla İlişkisi

Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire ırkı için sosyal bir köpek demek oldukça zordur. Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşabilir ancak saldırgan tavırlarda sergileyebilir. Bunun için küçük yaşlardayken sosyalleştirilmesi ve çocuklara alıştırılması gerekmektedir.

Yabancılara karşı içinde her zaman mesafe vardır ama sahibine karşı harika bir köpektir. Diğer hayvanlara ve diğer köpeklere karşı saldırgan yapıdadır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
2.5

Özet

Yorkshire Terrier görünümüyle ilgi çeken bir köpektir. Her ne kadar boyutları küçük olsa da iyi bir bekçi köpeği olabilir. Bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi için yukarıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

156 Yorum

 1. Merhaba elimde 3 aylık, 2 adet tea cup erkek, 1 adet MİCRO TEA CUP DİŞİ Yorkshirem var. İlgilenen arkadaşlar varsa yardımcı olurum. 0533 022 54 82 WhatsApp iletişim kurabilirler..

 2. Merhaba elimde 2 adet tea cup erkek, 1 adet MİCRO TEA CUP DİŞİ Yorkshirem var. İlgilenen arkadaşlar varsa yardımcı olurum. 0533 022 54 82 WhatsApp iletişim kurabilirler..

 3. Annne baba ecereli yavrularimizdan bir adet erkek kaldi uygun ucretli sahiplendirilecektir ucretsiz deyildir ama secereli uretimler arasinda cok uygundur anne 1900gram baba 1800gramdir iletisim icin 0507 986 75 75 noyu ayara bilir veya vatsapdan iletisime gece bilirsiniz

 4. Mrb benim scr belgeli bi dişim var bende çiftleştirmek istiyorm 2ay snra 1yaşına giricek ama Çk küçük olduğu için Doğum sırasında ölür dyolar ök korkuyorm ama doğurmasınıda istiyorm çnkü Doğumdan snra ömürleri uzuyormuş

  1. Meltem Hanım Haziran ayında yazdığınız mesajı gördüm benimde yorkshire terrierim var bende çiftleştirmek isterim köpeğimin kürkü platin olanlarından yani gövdesi( sırt kısmı) mavi tonlarında ayakları ce kafası sarı kuyruğu siyah benimle iletişim için 05332557620 🙂

 5. Secereli yourshire arıyorum, yavru olursa daha iyi olur, lütfen ilgililer 0532 569 8080 telefonumla whatsapp üzerinden temasa gecsinler.

 6. Bugün aldım teacup çok sevimli havlamiyor fazla..yikadim..su anda kucağıma çok sakin

 7. Erkek tea çap maltis terier yavru köpek ARIYORUM en fazlar iki aylık tel 05365898200 bu tel bana ulaşabilirsiniz watsaphtan teşekkürler beyaz istiyorum

 8. Merhaba , iki kızım, eşim, ve ben yorkshıre dişi edinmek istiyoruz . İki kızımda hayvanları çok seviyor. Bahçeli mutavazi bir evimiz var. Köpekler için çok önemli olduğunu duydum .
  Eğer yorkshıre olan varsa benimle iletişime geçebilir 05320518589 . Teşekkürler

 9. Bir adet teacup erkek yorki bir adette 1 boy dişi yorkishireterrierimvar . Erkek 1.5 yaşında dişi 1 yaşındalar. Özel nedenlerden dolayı satılıktır.
  İstanbul.05465891711

 10. Yorkshire Terrier ve Maltese Terrier arasında kaldık. Lütfen yardımcı olun. Özellikler açısından değerlemdirilmesi gerek. Yürüyüş, bakım ve sevgi sorun değil. 11 yaşında tek çocuklu bir aileyiz.

  1. Merhaba,
   benim 3 yasında bir yorkie’im var. Eğer iyi bir eğitim verirseniz pek sesi çıkmıyor. Hatta biz evde yokken kimse sesini duymuyor. Ev için çok ideal bir ırk.

  2. Annne baba ecereli yavrularimizdan bir adet erkek kaldi uygun ucretli sahiplendirilecektir ucretsiz deyildir ama secereli uretimler arasinda cok uygundur anne 1900gram baba 1800gramdir iletisim icin 0507 986 75 75 noyu ayara bilir veya vatsapdan iletisime gece bilirsiniz

 11. Kopeklere bayiliyorum! ama ben cogunlukla barinaga gider oradan almam SAHIPlENIRIM. son aralar barinaklardakiler azaliyor ve sadece kangallar kaldi. ben bu kopegi pet shoptan almaya karar verdim. istanbulda yasiyorum nereden alabilirim onerebilirmisiniz?

 12. Terrier bizde var satmak istiyoruz kardeşim okula gidiyor köpek memlekette kalacak mecburiyettenihtiyacu olan varsa piyasasını bilmiyoruz ama

 13. Sahiplenmek istiyorum iki kizim ve esim hayvanlari cok seviyorlar ozellikle bunu. Nereden bulabilirim yada fazla yavrudu olan varsa irtibata gecerse sevinirim. 532 2001557

 14. Terrier köpek sahibi olmak istiyoruz, ama iki yaşında oğlum var. Tüy döküyor mu lütfen bilgi verin. Köpek hazırda bekliyor daha yavru
  . N
  Bilgi verin lütfen

  1. Merhaba tüy dökmeyen cinsi bizde mewcut kimlikli eğitimli ve bütün aşıları yapılmıs satılıktır
   0542 7329505

   1. merhaba satılık terrier olduğunu söylemişsiniz. fiyat konusunda bilgi alabilir miyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu