Teriyerler

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russell Terrier Teriyerler kategorisinde listelenmekte olan bir köpek türüdür. Bu yazımızda sizlere Jack Russel ırkının özellikleri ve bakımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Jack Russel Terrier Kökeni 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek köken olarak İngiltere kökenli bir köpektir. Bir rahip tarafından geliştirilmiş olan bir cinstir. Tilki avında uzunca süre bu köpek kullanılmıştır. Genel olarak heyecanlı olarak bilinmektedir. İlk ortaya çıktığı zamanlara göre dış görünüş açısından çok farklılıklar göstermiştir. Jack Russel ırkı iyi bir aile köpeği olarak da tercih edilebilir.

Jack Russel Terrier Özellikleri

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek Amerikan Köpek Kulübü tarafından tanınan bir köpektir. Küçük ama sağlam bir vücut yapısı vardır. Vücutlarının yarısının rengi beyaz diğer tarafı ise siyah ve kahverengi şekilde lekeler halindedir. Alın kısmı çok belirgin yapıdadır.Burun siyah renkte ve gözleri koyu renktedir.Kulakları öne doğru kıvrıktır. Kesik olan kuyruğu sırtta dik olarak kalmaktadır.

Bu köpeklerin tüyleri kısadır. Tek katmanlı, düz ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Tüylerinin ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur ve bakımı kolaydır. Ortalama bir köpek kadar tüy dökmektedir.

Ağırlık: Erkekler 7 – 8 kg / Dişiler 6-8 kg
Boy: Erkekler 25 – 38 cm / Dişiler 23 – 36 cm
Yaşam Süresi: 13- 16 yıl

Jack Russel Terrier Karakteri 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Jack Russel Terrier ırkı eski zamanlarda tam bir görev köpeği olarak kullanılmıştır. Daha sonradan iyi huylu olmasıyla beraber aile köpeği olarak tercih edilmeye başlamıştır. Bu köpeklerin genel olarak karakteristik özellikleri şu şekildedir:

 • Bu ırk çok fazla hareketli ve yaşamı çok seven bir köpektir.
 • Oldukça korkusuz bir hayvandır.
 • Oyun oynamak onun için süper bir durumdur.
 • Jack russell köpek cinslerinin belirgin özelliklerinden biri, oldukça zeki olmalarıdır. Bu sayede biraz sabır gösterilmesi durumunda eğitilebilmektedirler.
 • Zeki olmasının yanında aynı zamanda inatçı bir yapıdadır ve söz dinlemez.
 • Eğitim konusunda başarılı olunması bekleniyorsa diğer köpeklere göre çok daha sabırlı olunmalıdır.
 • Diğer köpeklerle arası iyi değildir ve saldırma eğilimindedir.
 • Yavruyken sosyalleştirilmesi oldukça önelidir.
 • Diğer evde beslediğiniz hayvanlarla arası iyi değildir.
 • Küçük hayvan besliyorsanız bu ırk size uygun değildir onlara karşı agresif olabilir.
 • Tasmasız şekilde dolaştırılmaması gerekir.
 • Genel olarak havlamayı seven bir ırktır.
 • İlgiyi çok sever. Eğer onu yalnız bırakırsanız devamlı bulunduğu yerdeki eşyalara zarar verebilir.
 • Ayrıca ev ortamında uzun süreçli olarak yalnız bırakıldığında sürekli olarak havlama eğilimi de gösterebilen bu köpek, insanların rahatsız olmasına sebep olabilir.
 • Eve adapte olması açısından yavruyken almanız çok daha faydalı olacaktır bu sayede ailenizi tanıyacaktır.

Jack Russel Terrier Bakımı

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler apartman dairesinde yaşamak için uygundur fakat çok hareketli yapısı vardır. Dolayısıyla küçükte olsa bir bahçeye sahip olması daha uygun olacaktır.

Tüylerinin bakımı kolaydır düzenli taranma ile genel bir bakım sağlanmaktadır. Tüy sorunu açısından en asgari düzendeki köpeklerden biridir. Hem düz hem de ince olan tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada 1-2 kere düzenli tarama tüylerin genel bakımını sağlayacaktır. Gerektiği zamanlarda banyo yaptırılabilir. Ayrıca tıraş ihtiyacı da yoktur.

Jack Russel Terrier Sağlığı 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpek son derece uzun ömürlü bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Köpeklerin ortalama olarak 11-13 sene kadar yaşadığını kabul edersek oldukça uzun bir hayata sahiptir. Bu köpekler 15 yıl ve üstünde yaşayabilmektedir.

Jack Russel Terrier Çocuklarla İlişkisi 

Jack Russell Terrier Özellikleri Ve Bakımı

Bu köpekler genel olarak köpeklerle ve diğer hayvanlarla anlaşamamaktadır. Küçük boyutlu hayvanları avlama içgüdüsüne sahiptir. Ayrıca diğer köpeklerle kavga etme eğilimi de gösterir. Tüm bunlara rağmen insanlarla arası fena sayılmaz. Yabancılara karşı hoşgörülü davranır. Çocuklarla da arası fena sayılmaz. Ancak çocukların onu kızdırması durumunda agresif tavırlar sergileyebilir. bu yüzden çocuklu aileler için pek uygun değildir.

Jack Russel her ne kadar insanlara karşı sevecen bir yapıya sahip olsa da diğer hayvanlarla hiç anlaşamaz. Aynı şekilde diğer köpek ırklarıyla da arası iyi değildir.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

Jack Russel ırkı, teriyerler grubunda yer almaktadır. Genellikle boyutlarıyla ve başardıkları işler ile anılmaktadır. Jack Russel ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

105 Yorum

 1. benimde jack russe 6 ayık köpeğim var üniversite öğrencisiyim ona iyi bir aie arıyorum. igilenenler bana dönebilirer.

 2. üniversite öğrencisiyim jack russe 6 ayık köpeğim var.onu üzmeyecek bir aile arıyorum ilgilenenler bana uaşabilir.

 3. 1 yyaşında yakışıklı bir jack russel erkek sahibiyim çiftleşme zamanı geldi uygun dişi olan varsa iletişime geçerse sevinirim istanbul anadolu yakasındayım 05457103523

 4. 1,5 yaşında erkek jack ruusselım var ona eş arıyorum. iletişim için 05312526940 ç.kalede yaşıyorum

 5. Merhaba arkadaşlar benimde 3 aylık jackrussel ım var tuvalet eğitimini çok kolay hallettim dışarıdan toprak getirin birazda üzerine Çim serpiştirin ordan başka yere yapmıycaktır.

  1. Ben 3,5 aylik bur disi sahiplenecegim bu hafta. Ama gec mi kaldim diye endiseliyim. Egitimini kac aylikken vermeye basladiniz.

 6. 3 aylık bir Jack russell ım var ve gerçekten sürekli olmasa da yalnız bırakıldığı birçok vakit havlıyor. Ve benle ev arkadaşım da öğrenci olduğumuz için sürekli evde değiliz ve sürekli ilgi gösteremiyoruz. Buna nasıl bir çare bulabiliriz? Oyun oynarken de bu aralar yeni bir huy edindi kucağa aldığımızda hırlıyor ve asabi tavırlar sergiliyor. Bu konularda bilgi sahibi olan varsa yazarsa çok sevinirim

  1. kucaga pek alıstırmayın havlayabilir bu cok normal cünkü daha bebek ama zamanla alısacaktır canı sıkılıyor cunkü onunda

 7. Benim jack russelım 1.5 yaşında ve dişi kendi hem cinslerinden azcık farklı goruntusu var tilki kurt karışımı bişey kulakları falan. Neyse asıl sorum jack russellar çok hareketlidir benimki çok sakin sadece günde iki kez tuvaletini yapsa yeter koşuşturan bir kopek değil yattığı yerden sevilmeyi oynamayı istiyor tembel sizce neden bilgisi olanlar yada fikri yardım edebilir mi?

  1. onların 1 yılki yaşı bizim 7 yılki yaşımıza tekabül etmektedir yani epey yaşlı cok normal o yüzden

 8. 3 Aylık Jack Russel’ım var. Pede çabuk alıştı. Çişini oraya yapıyor.. Fakat evde olmadığım zamanda pedi parçalıyor. Bunu sadece yanında kimse yokken yapıyor.
  Önerisi olan varmı…?

 9. Bende dört aylık jak Russell var göz yaşı torbası dışarı çıktı veteriner götürdüm amaliyat dediler başka tedavi yöntemi varmı bana bilgi verir moisiniz

 10. Mrb mürvet hanım adapazarlıyım şeker isimli köpeğinize uygun görürseniz bakabilirim..05366030682

 11. jack ressull çok akıllı köpektir,çocuklarla büyüklerle araları çok iyidir.Her zaman oynamak koşmak isterler.Yalnız terlik ve çorabı sevmezler bu konuda sizi rahatsız ederler.

 12. 4 aylık jack Russell dişi köpeğim var eğitim konusunda zorlanıyorum bi başka insanada çok sevimli davranıyor sanki beni unutuyor gibi oyun olduğu yere dönüyor bu beni üzüyor

  1. yanınızda yatırın liderlik duygusuna sahiptirler kapıdan ilk siz girin o arkanızdan girsin her istedigini yapmayın kesinlikle hayır ı ögretin yüksek bir ses tonu ile

 13. jack russell kaç aylıkken kızana gelir bizimki 7 aylık gelmiş olabilirmi
  aynı cins erkek besleyen arkadaşlarla iletişime geçelim
  antalya 0542 246 74 40

  1. Merhabalar, köpeğiniz gerçekten çok tatlı,bende böyle beyaz arıyorum fakat bi türlü bulamadım.Kocaelide yaşıyorum siz nereden aldınız acaba öğrenebilirmiyim. yavrusu varmı böyle beyaz başka acaba 🙂

   1. Merhaba
    Sapancada bir ablamın beyaz jack russelı var
    1 yaşında ismi şeker
    Ona evde bakacak onu çok sevecek yarı yolda bırakmayacak bir aile arıyoruz
    İsterseniz görebilirsiniz

   2. Merhabalar bende aldım şuan 2aylık var bende kardeşi var aldığım yerde bembeyaz bi şeker 🙂 isterseniz ulaşabilirsiniz 0539 256 77 61

 14. Merhaba, Bizim Jack çok tüy döküyor. Evde kılsız tüysüz yer kalmadı. Eşyalarımız bile kıl içinde. Veteriner bir şey diyemiyor. Ne yapmam gerekir. Tüy-kıl dökmemesi için. İlk başlarda havalardan dediler bir süre sonra geçer dediler ama iki yaşını doldurdu. Hala döküyor, az maz da değil yani. Rahatsız edecek derecede.

 15. Merhaba, Jack Russell terrier bahçede beslenebilir mı? Yada Orta boyda, kısa tüylü,bahçede beslenebilecek bir ırk tavsiyeniz var mı? Teşekkürler.

  1. Bahcede asla beslenmez tüyleri zayıf üşür sürekli havlar eve uygundur. Hareketlidir ilgi bekler yalniz asla kalmaz.

  2. ben jack russel bakıyorum kışın evde yazın bahçede bakmaktayım eğer bütün yıl bahçede bakacaksan tüyleri kısa olduğu için kışın ona kötülük yaparsın ve bu köpek çok hareketli ben günde 1 er saatlık sabah öğle akşam gezdiriyorum ayrıca ben veteriner olduğum için kliniğimdede ona bakıyorum .eğer orta boy bir köpek alcaksan border colie alabilirsin

   1. emre bey benimde kopeğimin türü border collie çok doğru bir cevap vermişsiniz

 16. 3.5 aylık çişine nasıl alıştırırım evin yapmadığı köşe kalmadı sabah 6 akşam 5-6 bahçeye indiriyorum ama evi tercih ediyor bunla nasıl başa çıkarı m çok alıştık yanımda yatıp kalkıyor ben ne yersem ondan yiyor benim gölgem ya ama tek çişi yardımınıza şimdiden teşekkürederim

  1. İlk önce daha çok küçük olduğu için çiş pedine alıştırın.Çiş yaptığı yerlere sirke dökün veya silin bu kokuyu hiç sevmezler.Yaparken gördüğünüzde ise kızın ve poposuna örneğin rulo havlu kağıdın kartonuyla yada başka benzer birşeyle vurun ve alıp pedin üzerine koyup,buraya yapacaksın diyip başını okşayın.Pede her yapışında ise ödül maması verin ve sabırlı olun.

  2. Köpeklerin tuvalete alıştırmanın en önemli şartı düzenli beslemek 4 saatte bir veya 6 saatte bir gibi duzenli bir şekilde beslemek gerekir . Genellikle köpekler yemek yedikten 20 dakika civarı geçtikten sonra tuvaletini yapar. Öncelikle evin içinde tuvaletini yapabileceği yeri seçin,köpekler uyuduğu alanı benimserler ve orası onların yuvası olur tuvaletlerini yaparkende oradan uzak yerlere yaparlar ama köpeğin alışma süreci için yattığı odanın içerisine yada yakınsa tuvalet ve banyo da bu egitimi verbilirsiniz, hasta yatak koruması ya da gazetelerle bir yer belirleyin yemek yedikten 15-20 dakika sonra oraya götürün ve tuvaletini yapana kadar bekletin ve pek fazla köpekle konuşmayın.dışarı da yapmayıp evde yapmasının nedeni tedirgin olması çünkü köpekler de insanlar gibi tuvaletlerini yaparken rahatlarlar ve bunun için sessiz ve rahat hissedebileceği bir ortam gerekli … Bu egitimi düzenli saati saatine yaparsanız olumlu sonuç elde edebilirsiniz… Dışarıda tuvalet eğitimi vermek için öncelikle köpeği gezdireceğiniz rotayı belirleyin ama ilk aşamada mesafe uzak olmasın evinizin önünde bir kaç tur atın köpeğin oraya alışmasını sağlayın sonra mesafeleri az da olsa uzatabilirsiniz ama bunu da düzenli ve saati saatine yapın ki köpeğin bünyesi alışsın. Ve aynı yerde gezdirdiğinizden emin olun, gezdireceğiniz yer kalabalık ve gürültülü olmasın. köpek dışarıda kendini güvende ve rahat hissedince dışarıda yapmaya alışacaktır.

 17. Merhaba arkadaşlar 8 aylık jack russell erkek köpeğim var dişi kendi cinsinle çiftleştirmek istiyorum. ilgilenen hem cinslerinin iletişim sağlamasını bekliyorum teşekkurler. 05312526940

 18. Arkadaşlar benimde 1.5 aylık bi köpeğim var ve aldigimiz kişi akrabamizdi 1 aylık oldugunu soyledi ve internetten baktigimiz kadariyla jack russel galiba ama bu kopeklerin çok saldirgan olduğu soyleniyor dogrumu diger kopeklere karsi saldirgan oldugu ve çocuklarla iyi anlasmadigi benim kardesim var 5 yasinda ve gayet iyi anlasiyolar bilemedim internette oyle gorunce…??

 19. 5 kişilik bir ailemiz var büyük bir bahçemiz var sizce jack russel teriyer ailemize uygunmudur.bide ben sağat 7:00’da okula gidiyorum 1:00’de okuldan eve geliyorum.sizce uygunmu

  1. benım jıck ruusselım var çok akıllı fazla havlamıyo bende 7 de gidip 1 de geliyorum okuldan gıderken bıraz havluyor ama sonra anlayıp susuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu