Süs Köpekleri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı – Shih Tzu Hakkında Her Şey

Son derece küçük bir o kadarda şirin görüntüsü olan bu küçük köpek Shih Tzu özellikleri, bakımı nasıl bir köpektir? sorularının cevabını merak ediyorsanız yazımızı inceleyin.

Shih Tzu Kökeni

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu Köpeğin kökeni Çin’e dayanmaktadır. Çin’de İmparatorluk zamanında bu köpekler son derece popüler hale gelmiştir. Çin’de Avrupa’ya ticaret başladığı sıralarda başka ülkelere gönderilmesi ve satılması yasaklanmıştır. 1930 tarihinde bu köpek İngiltere’ye götürülmüştür. 1969 tarihinde Akc tarafından resmen tanınmıştır.

Shih Tzu Özellikleri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Küçük olmasına rağmen son derece dayanıklı bir cinstir. Tüyleri çift katmanlıdır ve uzundur. Shih Tzu tüyleri sayesinde kendine özel değişik bir yüz tarzı ile saç şekli vardır. Yüzünün orta kısmından gelip her tarafa doğru uzanan tüyleri vardır. Bıyık ile sakalları belli olan bir ırktır.

Burnunun ucu çok küçüktür ve burun kısmı uzun tüylüdür. Değişik renkleri olabilen bu köpeğin özellikle kızıl renkli olanlarda burun kısmı kahverengi renktedir. Gözleri büyüktür ve iki göz arasında mesafe vardır. Kulakları düşük ve tüylerle kaplıdır. Sırt kısmı düz ve vücuduna göre yüksek bir hali vardır.

Ağırlık: Erkeklerde 4 – 7 kg / Dişilerde 4 – 7 kg
Boy: Erkeklerde 28 cm / Dişilerde 28 cm
Yaşam Süresi: 15 yıl

Shih Tzu Karakteri

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Shih Tzu Özellikleri sayesinde her zaman hazır ve cesur köpeklerdendir. Bu köpeklerin genel mizacı şu şekildedir.

 • Zeki olduğu kadar aynı zamanda inatçı huyları vardır.
 • Çoğu zaman neşeyle hareket etse de bazen kibir sergiler.
 • Sinirlendirildiğinde zaman ısırma problemi yaşanabilir.
 • Son derece oyuncu ve hareketlidir.
 • Tuvalet eğitimi ev içerisinde besleyenler için biraz sabır isteyen bir iştir.
 • Sabır ile beraber iyi bir eğitim sergilenmelidir.
 • Shih Tzu havlamayı çok seven bir köpektir.
 • Ev içerisinde ise genelde sessiz durur.

Shih Tzu Bakımı

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Evde beslemeye son derece elverişli olan bu köpek ev içerisinde de sürekli hareket halindedir. Sıcak havaları çok sevmeyen bir ırktır. Egzersiz bakımından değişik özelliklere sahiptir. Yani egzersizlerini yaptırmazsanız hem tembel olur hemde çabuk kilo alır. Tembelliğe meyilli olduğu için sürekli dışarıya çıkartıp hareket ettirmeniz gerekir.

Tüylerinin yoğun ve fazla olması nedeniyle günde en az 30 dakika kadar tüyleriyle ilgilenilmesi gerekir. Baş üstünde bulunan tüyleri toka ile toplamalıdır. Bu sayede köpeğin rahatça görmesi sağlanır. Tüylerini toplayacağınız toka seçimi çok önemlidir. Çok sıkı olan tokalardan uzak durulmalıdır. Tokalar çok sıkı olursa kıllarında ve derisinde sorun yaşanır.

Shih Tzu besleyen bir kısım insan bu köpeğin tüyleri açısından problem yaratmaması için onu tıraş ettirmektedir. Özellikle kulağın giriş kısmı ile gözlerinin çevresi temiz olmalıdır. Alerji sorunu yaşayan kişiler bu köpeği besleyebilir. Tüy dökme problemi en az olan köpeklerden biridir.

Shih Tzu Sağlığı

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak sağlıklı olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda göz problemleri yaşanabilir. Eğer gözlerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız acilen veteriner kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda sırtı uzun ve bacakları kısa olduğu için omurga hastalıkları görülebilir. En büyük sorunlardan bir tanesi de kulaklarına iyi bakılmaması sonucunda oluşan enfeksiyon problemidir. Dolayısıyla kulaklarına iyi bakmanız gerekmektedir.

Shih Tzu Çocuklarla İlişkisi

Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı - Shih Tzu Hakkında Her Şey

Bu köpekler genel olarak çocuklarla anlaşmaktadır. Ancak eğer hoşuna gitmeyecek bir hareket yapılırsa saldırganlaşabilir. Bu yüzden küçük çocuklarla bir araya gelmesi doğru olmayacaktır. Aynı zamanda çocuklarla baş başa bırakılmaması gerekir. Aynı zamanda yabancılarla da iyi anlaşan bir köpektir.

Shih Tzu ırkı diğer köpeklerle ve hayvanlarla da oldukça iyi anlaşmaktadır. Genel olarak huysuz bir durumu görülmez.

 

Başak Shih Tzu sahibi olarak deneyim ve tavsiyelerini paylaştı:

Bizde 2 yıldır bir Shih Tzu var. Adı Cookie, Sahiplendik. Daha önce de köpek bakmıştım. Ama ben onun kadar uyumlu, sevgi dolu, insan ve çocuklar ile arası bu kadar iyi olan bir köpek tanımadım diyebilirim. Her gün benle beraber işe geliyor. Hep insanlar ile iç içe. Pek yalnız bırakmıyoruz. Tatile de çıktık beraber. Birazcık yemek konusunda arsız. Eğitimle yemeklere bulaşmasını engelledik.

Dışarıda Çiş yapmayı hemen öğrendi. Yine de gezdirirken, yere atılmış pişmiş kemikleri toplamasını engelleyemiyorum. O kadar seviyor ki çişini yapmayı bile unutuyor. Tabi çok sakıncalı olduğu için yemesine izin vermiyoruz. Ve daha uzun gezdiriyoruz.

Her gün en az 2 kere oyun oynamak istiyor. Oyuncaklarını alıp bacaklarımı dürtüyor. İlaç gibi bir şey bu.Sonrasında hep sakin, yanımda, ayaklarımın dibinde veya yatağında uyuyor, seyrediyor. Gelen geçeni kontrol ediyor. Tam bir saray köpeği. Tüy bakımı çok kolay değil. Hele bir de inşaat sahasına dönmüş olan İstanbul sokaklarında o güzelim tüyleri hep çamur oluyor. Her gün ayaklarını yıkamak lazım.

Çok uzun tüy zor olduğu için 40 günde bir traş ettiriyoruz. Bu yüzden biraz masraflı olabilir. Taramalar dışında hiç ama hiç tüy dökmüyor. Alerjisi olan ve köpek beslemek isteyenler için birebir. Kedilerden korkabilir. Çünkü onlarla da oyun oynamak ister ve sonunda da saldırıya uğrar. Bizimkinin başına geldiğinden beri, çok temkinli yaklaşıyor kedilere. Beraber büyürlerse sorun yok.

Cookie dişi. Biz kısırlaştırdık. Doğum sonrası yavrularına bakamama ve sahiplendirememe gibi endişelerimiz vardı. Doğum sırasında veya sonrasında sorun da yaşayabiliyorlarmış. O benim canım. Gerçekten öyle. Apartmanda oturanlar için en iyi seçim. Hiç kokmuyor. Bunu özellikle söylüyorum. Eve veya ofise gelenler de çok şaşırıyor. Hiç salyası yok. Sorularınız varsa cevap vermeye çalışırım.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Summary

Shih Tzu, farklı görünümüyle gönüllere taht kurmuş bir köpektir. Uzak Doğu kökenli olan bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

139 Yorum

 1. 3 aylık Şahin Tuz köpeğimizi sahiblendirmek istiyoruz kendi çok tatlı sevimli eylenceli bi köpektir pasaportu ve aşaması yapılmıştır ve mevcutdur çalıştığımız dolayından tüm gün evde yalnız kaldı için sevgi dolu bir aileye verilecektir 1800 tl taşıma çantası bax yatağı ve mamasile verilecektir istanbulda yasiyoruz ilgilenler için [email protected] mail adresimize yazabilirsiniz….

 2. Merhaba ücretsiz bir disi ve sifir beden shihtzu sahiplenmek istiyorum Antalya da yaşıyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ❤

 3. iki yıldır shitsu cinsi köpek bakıyorum 3 adet ve hayatımda tanıdığım en insancıl ve oyuncu bir ırk çocuklarla oynamayı yetişkinlere vakit geçirmeyi seven tüyleri dökülmesi mevsim geçişlerinde dökülen bir ırk ev içerisinde beslenmesi en mantıklı bir köpek şunu belirtmek isterim tuvalet eğitimi çok zor manasını yedikten sonra kesinlikle dışarıya çıkarılıp ihtiyacı mi görmesini bekleyeceksiniz aksi halde evin belirli bölgelerine ihtiyacını yapar büyük diskisini yeme sebebi ise yaptığının yanlış olduğunu ve sahibinden bunu gizleyebilmek için yemesidir çünkü kizacaginizi çok iyi bilir ceza olmak istemez soruları biz varsa [email protected] adresinden ulasabilirsiniz

  1. Merhabalar Bende shitsu almak istiyorum daha önce rot bakmıştım okula gidiyorum 7 de ve akşam 5 te geliyorum bu saatler arasında evde tek kalsa bişe olurmu birde yemeğini sabah 7 de versem akşam 5 e kadar acıkır mı

 4. Merhaba, 2 aylık bir Shih tzu sahiplendim. Kokmuyor diye bildiğim için yavrunun komasına şaşırdım. Odayı kokuttu. Küçük olduğu için pudra şampuan ve köpük şampuan denedim. Sorunu çözemedim. Bir öneriniz olabilir mi?

  1. 5 aylık shih tzu var bende. 2 aydır bende. Hiç kokmuyor. Kulakları pis olduğunda koku oluyor. Kulaklarını kontrol ettirin.

 5. 6 aylık erkek bir şitsu köpeğimiz var. Kaka yeme problemi yaşıyoruz. Dışarda kakasını yaptığında bir sıkıntı yok. Ama evde yaparsa hem oynuyor hem de bir parça yiyor. Ispanak ve ananas denedik faydası olmadı. Veteriner kontrolleri tamam. Bu sıkıntıyı yaşamış ve çözüm bulmuş arkadaşların önerilerini bekliyoruz.

  1. Merhaba…benim guzelim 7 senedir bende ..2 aylikken satin almistim..cisini ,kakasini hafif islak gazete parcalari ve tepsisinin ustune yapmayi ogrettim..kakasini ilk zamanlar yiyordu ..ayni cocuk azarlar gibi gosterip azarladim kac defa ..ve kakasini evde yapinca ve ben gorunce hemen temizledim doktum..simdi yemiyor ve unuttu yemegi diyebilirim..deneyin alisiyor yemiyor..kemik kemirtmiyorum ,kemikle de oynattirmiyorum..ev yemekleri veriyorum..hem daha ucuz hem de sihhatli..ciger ve sebze karisimi turlu mesela..selamlar..

 6. shihtzu&pomerian mix 9 aylık tüm aşıları yapıldı ,duygusal,koruyucu ,oyuncu ,gezinti yapmayı çok seven çiş eğitimi var. çok tatlı bir oğluş onunla fazla ilgilenemiyoruz evdeki bebeği kıskanıyor, onu sahiplenecek,yarı yolda bırakmayacak ankarada ikamet edenler lütfen bizi arasınlar. 530 402 30 63

 7. Merhaba 6 aylık shih tzu erkek elimde mevcut hamilelikten dolayı köpeğimi satmak istiyorum. Yatağı baxı tuvalet eğitim kafesi taşması ile birlikte.. tuvalet eğitimi var adı mex.. ilgilenenler için 0542 223 31 30 foto ve video gönderilir.

 8. 3 Ocak doğumlu dişi shih tzu.Tüm aşıları zamanında özenle tamamlandı.Aşı kartı mevcut.En ufak bir sağlık sorunu yoktur.Uzun süre araştımamız sonucu 2 aylıkken annesinin yanından alınmıştır.SAFKAN..Tuvalet eğitimi vardır.Çalıştığımız için tüm gün evde yanlız kaldığından sevgi dolu bir aileye verilecektir.Uysal çok havlamayan,ısırmayan ve sevilmeyi çok seven özel bir köpektir.Taşıma çantası,göz ve kulak kremleri,taşıması ve tasmasıyla birlikte verilecektir.1.500 TL TEL.0532 645 89 10

 9. EN AZ 6 AYLIK DİŞİ SHIH TZU 1.000 TL ARIYORUM. YERİM: ISTANBUL – BAHÇELİEVLER BİLGİLERİNİZE

  1. 3 Ocak doğumlu dişi shih tzu.Tüm aşıları zamanında özenle tamamlandı.Aşı kartı mevcut.En ufak bir sağlık sorunu yoktur.Uzun süre araştımamız sonucu 2 aylıkken annesinin yanından alınmıştır.SAFKAN..Tuvalet eğitimi vardır.Çalıştığımız için tüm gün evde yanlız kaldığından sevgi dolu bir aileye verilecektir.Uysal çok havlamayan,ısırmayan ve sevilmeyi çok seven özel bir köpektir.Taşıma çantası,göz ve kulak kremleri,taşıması ve tasmasıyla birlikte verilecektir.1.500 TL TEL.0532 645 89 10

 10. merhaba bende shih tzu sahiplenmek istiyorum çevrenizde olursa bilgilendirirsenız çok mutlu olurum ??? istanbul/çekmeköy bahar

 11. merhaba bende shih tzu sahiplenmek istiyorum çevrenizde olursa bilgilendirirsenız çok mutlu olurum ??? bahar

   1. Merhaba! Ben ilgileniyorum ,fiyat bilgisi ve ilgili konular hakkında geri dönüş sağlarsanız sevinirim .

 12. Shih tzu köpeğimiz ile ilgilenen varsa ankarada yiz. AB pasaportlu. Orijinal 2 buçuk ay. 1850 TL . 0532 722 07 11

 13. Shih tzu köpeğimiz ile ilgilenen varsa ankarada yiz 05327220711 . AB pasaportlu . Orijinal . 2 buçuk aylık . 0532 7220711

 14. Merhaba ücretsiz köpek sahiplenmek istiyoruz oğlum çok seviyor 12 yaşında shih tzu istiyor sahiplendirmek isteyen varsa en uygun aileyiz

 15. Shih tzu köpek almak istiyorum ama bütçem yetersiz öğrenciyim. Sahiplendirmek isteyen var mı?

 16. Sahiplenme yada uygun bir ücrele ile bir shihtzu veya maltese terrier yavruda ben istiyorum kızım için.Bütçem müsait olmadığı için sahiplenme daha uygun benim için.Yardımcı olursanız minnettar oluruz.

 17. Iki ay önce satin aldik yavrumuzu..cokkk sevimli ve evde yalniz kalabiliyor..fakat özel sebepten dolayi vermek istiyoruz..1500 tl ye sstin aldik 4 aylik erkek tum aşıları tamam…1200 tlye verebiliriz..izmir mavisehirde ikamet ediyoruz..ilgilenen olursa görüşebiliriz..

  1. Merhabalar evde bana arkadas olabilecek bir kopek sanirim. Kendisini gorebilirmiyiz izmirde oturuyorum. Havlama ve tuy sorunu yasiyormusunuz? Evlerimiz komsularimla cok yakim boyle bir durum sorun olabilir birde buyudugunde en fazla kac kilo oluyor. Kucuk bir irkmidir. Tesekkurler simdiden:)

   1. Merhaba cok uyumlu ve arkadas canlısı havlamayan ve tuy dokmeyen bir yavrudur..buyudugunde enfazla 4yada 5 kiloya cikiyor.kucuk bir irktir..

  2. 750 tly alabilirim başka yeterli param Yok ne yazık ki
   Karşıyaka da oturuyorum yarın görmek isterim müsaitseniz

   1. Gaye hanim sabah 9 ve 3 arasi gelip gorebilirsiniz.email adresime telefonunuzu verirseniz sizi arayabiliriz.

   2. Shih tzu ile ilgilenen arkadaslar ben cigdem 05382187268 telefondan bana ulasirmisiniz..

  3. Çiğdem hanım merhaba yazdiklariniz hala geçerli ise iletişim bilgilerinizi [email protected] gonderebilgönderebilirmisiniz bizde karşıyakada oturuyoruz ismim melike…gorusmek dileği ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu