Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Günümüzde en fazla evcil olarak beslenebilen sevimli köpek türlerinden biri de büyümeyen köpek cinsleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere diğer köpek türlerinden farklı olarak büyüme özelliği göstermeyen büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede ev ortamında gerek çocuklar açısından ve gerekse de sevimli bebekler açısından eşsiz dostluk bağları kurabilmektedirler. Birçok özelliklere sahip olmaları sayesinde tercih edilen büyümeyen köpek cinsleri, diğer köpek türlerine oranla çok daha düşük miktarda maliyete sahip olduklarından ayrıca keyifle tercih edilmektedir.

Büyümeyen Köpek Cinslerinde Bulunan Ortak Özellikler Nelerdir?

Hemen hemen tüm büyümeyen sevimli köpek cinslerinde şu gibi ortak özellikler bulunmaktadır;

1- Son Derece Sevecen Bir Karaktere Sahip Olması

Büyümeyen köpek cinslerinde yer alan ortak özelliklerden biri son derece sevecen bir karakter yapısına sahip olmasıdır. Bu sayede ev ortamında çocuklar ve bebekler ile kusursuz düzeyde iletişim kurabilen büyümeyen köpek cinsleri, bu özelliği sayesinde en çok tercih edilen evcil köpek türleri listesinde ilk sırada yer almaktadır.

2- Dost Canlısı Olması

Büyümeyen köpek cinslerinde yer alan ortak özelliklerden biri de, oldukça dost canlısı olmalarıdır. Bu sayede ev ortamında çocuklar ile ve sevimli bebekler ile kusursuz dostluk bağları kurabilen büyümeyen sevimli köpek cinsleri, bu sayede çocuklarda ve sevimli bebeklerde sağlıklı gelişim açısından da önemli katkılar sunabilmektedirler.

3- Günlük Bakımı Son Derece Kolay Olması

Büyümeyen köpek cinsleri ortak özelliklerinden biri de, diğer evcil köpek türlerine oranla daha az tüy dökebilmeleridir. Bu sayede günlük olarak oldukça kolay bir şekilde bakımı yapılabilen büyümeyen sevimli köpek cinsleri, ayrıca oldukça düşük maliyetli olabilmektedirler.

4- Oldukça Sadakatli Olması

Özellikle de eğitildiğinde ev halkına karşı oldukça sadakatli olabilen büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede çocukların ve sevimli bebeklerin yaşam arkadaşlığı görevini üstlenebilmektedirler.

5- Kolay Taşınabilir Olması

Büyümeyen köpek cinslerinin ortak özelliklerinden biri de, minik boy yapısına sahip olmaları sayesinde minik bir çanta içerisinde heryere kolayca götürülebilmesidir. Bu bakımdan tercihiniz doğrultusunda büyümeyen köpek cinsi köpeğinizi örneğin, tatile çıkarken, seyahate çıkarken veya piknik ve gezi turları gibi aktivitelere yönelirken minik bir çanta içerisinde beraberinizde kolayca götürebilmektesiniz.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileridir?

Birçok köpek cinsleri büyümeme özelliğine sahip olmasına karşın, özellikle de büyümeyen köpek cinsleri arasında şu köpek türlerinin daha çok tercih edildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Malte Köpeği

  • Oldukça az tüy dökme özelliğine sahip olan Malte Köpeği, büyümeyen sevimli köpekler arasında bulunmaktadır.

Boston Terrier

  • Tam bir aile köpeği olması sayesinde oldukça ilgi gören Boston Terrier büyümeyen köpek cinsi kısa bacaklı ve kırışık yüz hatlı olması sayesinde oldukça sevimli bir görünüme sahip olmaktadır.
  • Ayrıca oldukça düşük maliyetli olması sayesinde Boston Terrier büyümeyen köpek cinsi de en çok ilgi gören büyümeyen köpek türlerindendir.

Pomeranian Türü

  • Oldukça tatlı bir görünüme sahip olan Pomeranian türü, özellikle iyi eğitildiği takdirde ev ortamında çocuklar ile ve bebekler ile muhteşem dostluklar kurabilmektedir.
  • Oldukça güçlü iletişim kurabilme yeteneğine de sahip olan bu sevimli büyümeyen köpek cinsi minik boyu sayesinde bebeklerin ilgi odağı olmaktadır.

Ayrıca Pekinezler, Şivavalar ve Shih Tzu gibi büyümeyen sevimli köpek cinslerinin de yukarıdaki sevimli  büyümeyen köpek türleri kadar yoğun ilgi alabildiğini belirtmekete fayda görmekteyiz.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Çocuklar Ve Bebekler Açısından Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadırlar?

Büyümeyen köpek cinsleri özellikle de eğitildikleri takdirde ev ortamında çocuklar ve bebekler açısından birçok yönden faydalar sağlamaktadırlar. Bu sayede özellikle de gelişmiş batı toplumlarında yoğun bir şekilde evcil olarak yetiştirilen ve ev ortamında çocukların ve bebeklerin genel sağlık gelişimi açısından bulundurulan büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede gerek çocuklar açısından ve gerekse de bebekler açısından uzun yıllar boyunca kusursuz dostluk ve iletişim olanağı sunabilmektedirler.

İnsan canlısı olmaları sayesinde diğer evcil köpeklerden farklı olarak ev ortamındaki insanlar ile muhteşem iletişim içerisinde bulunan büyümeyen köpke cinsleri, bu sayede yalnızca çocukların ve bebeklerin eğlenmesi açısından değil, aynı zamanda ev ortamında yer alan yetişkin bireylerin de hoşca zaman geçirmesi açısından faydalar sunmaktadırlar. Sempatik hareketleri sayesinde ev ortamındaki insanların günlük stres, yorgunluk ve gerginlik gibi olumsuz durumlardan kolayca arındırılması açısından da büyümeyen sevimli köpek cinslerinin bu anlamda önemli rolü bulunmaktadır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın