GenelSüs Köpekleri

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Günümüzde en fazla evcil olarak beslenebilen sevimli köpek türlerinden biri de büyümeyen köpek cinsleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere diğer köpek türlerinden farklı olarak büyüme özelliği göstermeyen büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede ev ortamında gerek çocuklar açısından ve gerekse de sevimli bebekler açısından eşsiz dostluk bağları kurabilmektedirler. Birçok özelliklere sahip olmaları sayesinde tercih edilen büyümeyen köpek cinsleri, diğer köpek türlerine oranla çok daha düşük miktarda maliyete sahip olduklarından ayrıca keyifle tercih edilmektedir.

Büyümeyen Köpek Cinslerinde Bulunan Ortak Özellikler Nelerdir?

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Hemen hemen tüm büyümeyen sevimli köpek cinslerinde şu gibi ortak özellikler bulunmaktadır;

1- Son Derece Sevecen Bir Karaktere Sahip Olması

Büyümeyen köpek cinslerinde yer alan ortak özelliklerden biri son derece sevecen bir karakter yapısına sahip olmasıdır. Bu sayede ev ortamında çocuklar ve bebekler ile kusursuz düzeyde iletişim kurabilen büyümeyen köpek cinsleri, bu özelliği sayesinde en çok tercih edilen evcil köpek türleri listesinde ilk sırada yer almaktadır.

2- Dost Canlısı Olması

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Büyümeyen köpek cinslerinde yer alan ortak özelliklerden biri de, oldukça dost canlısı olmalarıdır. Bu sayede ev ortamında çocuklar ile ve sevimli bebekler ile kusursuz dostluk bağları kurabilen büyümeyen sevimli köpek cinsleri, bu sayede çocuklarda ve sevimli bebeklerde sağlıklı gelişim açısından da önemli katkılar sunabilmektedirler.

3- Günlük Bakımı Son Derece Kolay Olması

Büyümeyen köpek cinsleri ortak özelliklerinden biri de, diğer evcil köpek türlerine oranla daha az tüy dökebilmeleridir. Bu sayede günlük olarak oldukça kolay bir şekilde bakımı yapılabilen büyümeyen sevimli köpek cinsleri, ayrıca oldukça düşük maliyetli olabilmektedirler.

4- Oldukça Sadakatli Olması

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Özellikle de eğitildiğinde ev halkına karşı oldukça sadakatli olabilen büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede çocukların ve sevimli bebeklerin yaşam arkadaşlığı görevini üstlenebilmektedirler.

5- Kolay Taşınabilir Olması

Büyümeyen köpek cinslerinin ortak özelliklerinden biri de, minik boy yapısına sahip olmaları sayesinde minik bir çanta içerisinde her yere kolayca götürülebilmesidir. Bu bakımdan tercihiniz doğrultusunda büyümeyen köpek cinsi köpeğinizi örneğin, tatile çıkarken, seyahate çıkarken veya piknik ve gezi turları gibi aktivitelere yönelirken minik bir çanta içerisinde beraberinizde kolayca götürebilmektesiniz.

Araba ile Köpek Taşımak isimli yazımızdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Büyümeyen Köpek Cinsleri Hangileridir?

Birçok köpek cinsleri büyümeme özelliğine sahip olmasına karşın, özellikle de büyümeyen köpek cinsleri arasında şu köpek türlerinin daha çok tercih edildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Maltese Terrier

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Bu köpekler oldukça küçük boyutludur. En fazla 25 cm kadar uzayabilirler. Bunun yanında ortalama 3-4 kg kadar bir ağırlığı bulunur. Bu köpekler fiziksel yapılarıyla oldukça tatlı bir görünüme sahiptir. Bunun yanında oldukça zeki ve sadık bir köpektir. Eğitim vermesi kolaydır ve apartman dairesinde yaşamak için uygun bir köpektir.

Maltese Terrier hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Boston Terrier

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Tam bir aile köpeği olması sayesinde oldukça ilgi gören Boston Terrier büyümeyen köpek cinsi kısa bacaklı ve kırışık yüz hatlı olmasıyla beraber oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Ayrıca oldukça düşük maliyetli olması sayesinde Boston Terrier büyümeyen köpek cinsi de en çok ilgi gören büyümeyen köpek türlerindendir. Genel olarak uysal kibar ve dikkatli bir köpek türüdür.

Boston Terrier hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Pomeranian Boo

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Oldukça tatlı bir görünüme sahip olan Pomeranian türü, özellikle iyi eğitildiği takdirde ev ortamında çocuklar ile ve bebekler ile muhteşem dostluklar kurabilmektedir. Oldukça güçlü iletişim kurabilme yeteneğine de sahip olan bu sevimli büyümeyen köpek cinsi minik boyu sayesinde bebeklerin ilgi odağı olmaktadır.

Pomeranian Boo hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Chihuahua (Şivava)

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Ülkemizde en çok karşılaşılan küçük boyutlu köpeklerden bir tanesidir. Oldukça sevimli bir yüz ifadesine sahiptir. Aynı zamanda zeki bir köpek ırkıdır. Zaman zaman inatçılıkları görülebilir ve tuvalet eğitimi vermek zor olabilir. Bunun yanında yabancılara karşı agresif olabilir. Bu köpekler apartman dairesinde yaşamak için oldukça uygundur.

Şivava hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Shih Tzu

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Boyları maksimum 28 cm kadar uzayabilen Shih Tzu ırkı, uzun tüyleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir köpektir. Bunun yanında oldukça dikkatli, zeki ve cesur bir köpektir. Genel olarak sevecen bir mizaca sahiptir ve ev ortamına çabuk adapte olabilecek bir köpektir.

Shih Tzu hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Pekingese

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Bu köpekler dış görünüş olarak oldukça ilgi çekmektedir. Uzun tüyleriyle kaplı vücudu ve küçük suratıyla oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Bu uysal ve cesur olsa da zaman zaman inatçılıkları görülebilir. Pekingese ırkının başına buyruk hareketler sergilemesi de oldukça normaldir. Ayrıca apartman dairesinde yaşamak için uygun bir ırktır.

Pekingese hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Pug

Büyümeyen Köpek Cinsleri Nelerdir

Pug ırkı listemizde yer alan diğer köpeklere oranla daha büyük olabilir, ancak ülkemizde en çok tercih edilen köpek ırklarından bir tanesidir. Yerden yükseklikleri 36 cm’ye kadar ulaşabilir. Tüyleri kısadır ve buruşuk bir suratı vardır. Mizaç olarak uysal ve sadık bir köpektir. Aynı zamanda apartman dairesinde yaşayabilir.

Pug hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Büyümeyen Köpek Cinsleri Çocuklar Ve Bebekler Açısından Ne Gibi Faydalar Sağlamaktadırlar?

Büyümeyen köpek cinsleri özellikle de eğitildikleri takdirde ev ortamında çocuklar ve bebekler açısından birçok yönden faydalar sağlamaktadırlar. Bu sayede özellikle de gelişmiş batı toplumlarında yoğun bir şekilde evcil olarak yetiştirilen ve ev ortamında çocukların ve bebeklerin genel sağlık gelişimi açısından bulundurulan büyümeyen köpek cinsleri, bu sayede gerek çocuklar açısından ve gerekse de bebekler açısından uzun yıllar boyunca kusursuz dostluk ve iletişim olanağı sunabilmektedirler.

İnsan canlısı olmaları sayesinde diğer evcil köpeklerden farklı olarak ev ortamındaki insanlar ile muhteşem iletişim içerisinde bulunan büyümeyen köpke cinsleri, bu sayede yalnızca çocukların ve bebeklerin eğlenmesi açısından değil, aynı zamanda ev ortamında yer alan yetişkin bireylerin de hoşca zaman geçirmesi açısından faydalar sunmaktadırlar. Sempatik hareketleri sayesinde ev ortamındaki insanların günlük stres, yorgunluk ve gerginlik gibi olumsuz durumlardan kolayca arındırılması açısından da büyümeyen sevimli köpek cinslerinin bu anlamda önemli rolü bulunmaktadır.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu