Süs Köpekleri

Papillon Özellikleri ve Bakımı – Papillon Hakkında Her Şey

Eğitim açısından listede önemli köpeklerden biri olan Papillon eğitime vermiş olduğu cevap ve şirinliği ile ön plana çıkan bir köpektir. Bu yazımızda sizlere Papillon Özellikleri ve Bakımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Papillon Kökeni

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Çok eski ırklardan olan bu cins Avrupa tarihinde 700 yıl kadar öncesine dayanmış köklü bir geçmişe sahiptir. Bu köpeğin resimleri rönesans zamanında birçok tabloda kendine yer edinmiştir. Bu cinsin gelişmesinde tablo görünümlerinin payı çok olmuştur. Fransızlar tarafından geliştirilmiş Fransa kökenli bir köpektir.

Papillon Özellikleri

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Papillon görünüş açısından küçük ebatlarda ve çok uzun tüylere sahip, uzunca kuyruğu bulunan bir köpektir. Bu köpeğe geçmiş zamanlarda uzun kuyruğu sebebiyle farklı isimler verilmiştir.

Genelde beyaz bir kürkü vardır ve birçok renk uyumlu lekeler bulunmaktadır. Üzerindeki lekeler her yeri kaplayacak şekilde olmalıdır. Kulakları çoğu zaman dik olmakla beraber bazı zamanlarda düşük haldedir. Burnu son derece belli haldedir. İfadesi son derece dikkat içerisindedir.

Ağırlık: Erkeklerde 4-5 kg / Dişilerde 3-4 kg
Boy: Erkeklerde 20-28 cm / Dişilerde 20-28 cm
Yaşam Süresi: 13-16 yıl

Papillon Karakteri

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Papillon köpek kulaklarındaki değişik görüntü sebebiyle bir kısım insan tarafından Kelebek Köpeği ismini almıştır. Bu köpeklerin genel mizaçları şu şekildedir:

 • Görünümü sıcak kanlı olsa da çok tepki verecek şekilde hal ve hareketleri bulunabilir.
 • Zeki olmasının yanı sıra canlı bir ifade içerisindedir.
 • Özellikle ev dışında yerlerde oyun oynamayı çok sever.
 • Ev içerisinde ise sessiz durarak sahibinin dediklerini yapmak onu mutlu eden bir diğer unsurdur.
 • Papillon sahibine karşı sahiplenme duygusu yoğundur ve yabancılara karşı mesafe içerisinde tutuma sahip olabilir.
 • İyi bir eğitim alan bu köpek eğitimi çabuk kavrar.
 • Hırçın bir hali bulunmaz.
 • Özellikle küçük eğitimlerde çok başarılıdırlar.
 • Papillon Özellikleri doğrultusunda tuvalet eğitimi dışındaki her eğitime son derece yatkındır.
 • Diğer köpeklere karşı havlama durumu yaşanabilir.
 • Kedilerle beraber küçük yaştan itibaren büyütülmesi halinde iyi anlaşabilmektedir.

Papillon Bakımı

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Son derece küçük olan köpek her yere uyum sağlasa da özellikle havlama problemi olan bir cinstir. Kapı çalmalarında ve evinize yabancı insanların gelmesi durumunda çok havlayabilir. O nedenle apartmanda yaşanması isteniyorsa havlamama konusunda eğitilmesi gerekir.

Papillon özellikleri gereği oyun oynamayı çok seven bir köpek olmasına rağmen, evde durmaktan rahatsızlık duymaz. Birçok köpekte olduğu gibi yeteri kadar egzersiz imkanı sağlanmalıdır.

Papillon Bakımı açısından dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Uzunca tüyleri nedeniyle her gün taranma ihtiyacı bulunmaktadır. Koku sorunu olmayan bu köpek son derecede temizdir. Çok gerektiği zamanlarda veterinerin vermiş olduğu kuru şampuan ile yıkanabilir. Tırnaklarının bakımına da özen gösterilmesi gerekir.

Papillon Sağlığı

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Bu köpekler diğer köpeklere oranla çok daha uzun süre yaşayabilmektedir. Genel olarak sağlıklı bir ırk olan Papillon ırkınıın yatkın olduğu hastalıklar; progressif retinal atrofi, diz kapağı çıkığı olarak sıralanabilir.

Papillon Çocuklarla İlişkisi

Papillon Özellikleri ve Bakımı - Papillon Hakkında Her Şey

Papillon oldukça sevecen ve sosyal olan bir ırktır. Bu köpeklerin çocuklarla arası oldukça iyidir. Aynı zamanda onlarla oyun oynamaktan da keyif almaktadır. Aynı şekilde yabancılarla da iyi anlaşabilmektedir.

Papillon ırkı başka köpeklerle ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır ancak küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmeye başlanmalıdır.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.7

Summary

Papillon ırkı oldukça sevimli bir görünme sahiptir. Köken olarak Fransa’dan gelen bu köpekler hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. 05468611704 benim bi kızım var papilon cinsi henuz 10 aylik civari sokaktan bulduk aşıları kmligi var iki bebegmz oldgu icin balkonda besliyoruz degerini verene sahiplendirecegiz.( aldgi zaman sokaga atacak insanlar aramasın bosu bosuna)

 2. Merhaba iki kızım, eşim ve ben Papillon cinsi köpek edinmek istiyoruz . Bahçeli bir evde yaşadığımız için mutlu olacağını düşünüyorum . İki kızımda baka bilecek yaştalar . Uygun bir köpeği olan varsa lütfen iletişime geçerseniz sevinirim . 05320518589 . Aslında sahiplenmek istiyorum ama bilmediğim için olmuyor . Yardımcı olan olursa barınaktanda baka bilirim . Teşekkürler

 3. Seferihisar barınaktan 3 ay önce arka bacağı sakat bir kızı sahiplendik. O kadar muhteşem bir evlat oldu ki bize anlatamam.

 4. Benim papillon-pomerian kırması vardı yurtdışında kaldığımda. Kesin dönüş yaptık ve bazı nedenlerden dolayı getiremedik. Çok akıllı ve sahibine sağdık bir köpek. Kapı çaldığında havlar ama genelde çok sevimli ve oyuncu bir köpek, yok yere havlamaz. Küçük bir cins köpek almak isteyenlere tavsiye ederim, çabuk eğitiliyor ve çok sevimli.

  1. Daha once kedim vardı ama kısa zaman önce sağlık sebeplerinden uyutmamız gerekti.
   Barınaktan küçük cins bir köpek sahiplenmek istiyoruz. Tercihen yavru, bildiğiniz bir papillion cinsi yada shitzu var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu