Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher Bakımı

Alman kökenli Affenpinscher cinsi köpekler 17. Yüzyıl döneminde mutfak ve ev içerisinde bulunan fare ve haşereleri yakalaması için kullanılan köpeklerden biridir. Çok tüylü oluşu ve küçük vücut yapıları enerjik bir yapıya da sahip olmalarını sağlamaktadır.

  1. Yüzyılda soyu tükenen bu köpek cinsi ikinci dünya savaşından sonra Amerika’ da tekrar çoğaltılarak ana vatanı Amerika olarak değişmiştir. Bu köpeklerin çoğaltılmasından sonra apartman ve ev ortamına alışan bu cins köpekler doğal ortamda yaşama devam edemez hale gelmiştir. Dolayısıyla evde beslenebilecek en iyi cinslerden biri olarak bilinmektedir.

Oyuncu bir kişiliği olan bu köpeklerin enerjisinden dolayı sürekli hareket etme isteği olabilir. Bu nedenle tasması takılarak dolaştırılabilecek köpekler arasında yer alır.

12- 14 yıl arası yaşayabilen Affenpinscher cinsi köpekler en fazla 6 kilogram ağırlığında olmaktadırlar. Kuyrukları diğer köpeklere göre daha kısadır.

Affenpinscher Cinsi Köpek Özellikleri 

Sevimli görüntüsü ve sürekli yaramazlık yapacakmış gibi bakışı ile ilgi çeken bu köpek cinsi ev ortamında en çok tercih edilen köpeklerden biridir. Bu köpeğin karakteristik yapısı ev ortamında daha iyi bakılacağını belli etmektedir.

Meraklı, inatçı ve hareketli yapısı ile çocuklarla çok kısa sürede iletişim kurabilmektedir. Siyah, gri, bronz, kırmızı, ve gümüş tonlarında renkleri bulunur. Diğer köpekler ile de çok iyi anlaşır. Bunun yanı sıra sahibine çok sadıktır. Tırmanmayı seven bu köpeklerin en çok sevdiği oyunlar tırmanma hareketlerinin yapıldığı oyunlardır.

Küçük yapıda olmalarına rağmen tehlike anında saldırgan ve korkusuz olabilmektedirler. Atılgan bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra çocuklar ve kadınlar tarafından ok sevilen cinslerdir. Oyuncaklara ve oyun yapmaya düşkün oldukları için günün her saati oynatabileceğiniz köpek cinsi arasında yer alır.

Affenpinscher cinsi köpekler bilinen en eski süs köpeklerinden biri olduğu için çok fazla havlamazlar. Bu nedenle apartman ortamlarında bakılmaya müsait köpeklerdendir. Kulübe ortamını sevmeyen bir köpek olduğu için genellikle evde kendine ait alanlar oluşturarak bulunduğu ortamı terk etmeyi sevmezler.

Affenpinscher Cinsi Köpek Bakımı 

Her köpekte olduğu gibi bu cins köpeklerde de bakımı biraz zahmetli olabilir. Gerekli eğitim verildikten verilen eğitime yönelik tepki verebilen ve unutmayan hayvanlardandır.

Tırnaklarının düzenli olarak bakıma ihtiyacı bulunur. Tüyleri çok sık ve sert olduğundan dolayı sürekli tarama isteyebilir. Bu nedenle gün içerisinde her gün düzenli olarak tüylerinin taranması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra beslenmesinde enerjik bir hayvan olduğu için enerji veren mamalar tercih edilmelidir. Hareket etmeyi seven bir köpek olduğu için de düzenli beslenmesi sağlığı açısından önemlidir.

Affenpinscher cinsi köpekler küçük gövdelerine rağmen çok fazla havlama belirtileri göstermese de havladığında tehlike olduğunu hisseder ve huzursuz olur. Sürekli hareket halinde olduğundan dolayı enerjik yapısından dolayı bazı zamanlar rahatsız edici olabilmektedir.

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher bakımı

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher evde beslenebilir

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher çok tüylü

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher yavruları

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri 

Affenpinscher özellikleri

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın