Süs Köpekleri

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri


Affenpinscher Kökeni

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Alman kökenli Affenpinscher cinsi köpekler 17. Yüzyıl döneminde mutfak ve ev içerisinde bulunan fare ve haşereleri yakalaması için kullanılan köpeklerden biridir. Çok tüylü oluşu ve küçük vücut yapıları enerjik bir yapıya da sahip olmalarını sağlamaktadır.

19.Yüzyılda soyu tükenen bu köpek cinsi ikinci dünya savaşından sonra Amerika’ da tekrar çoğaltılarak ana vatanı Amerika olarak değişmiştir. Bu köpeklerin çoğaltılmasından sonra apartman ve ev ortamına alışan bu cins köpekler doğal ortamda yaşama devam edemez hale gelmiştir. Dolayısıyla evde beslenebilecek en iyi cinslerden biri olarak bilinmektedir.

Affenpinscher Özellikleri

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Oyuncu bir kişiliği olan bu köpeklerin enerjisinden dolayı sürekli hareket etme isteği olabilir. Bu nedenle tasması takılarak dolaştırılabilecek köpekler arasında yer alır.

Kuyrukları diğer köpeklere göre daha kısadır. Tüylerinin rengi ise siyah, gri, bronz, kırmızı, ve gümüş tonlarında olmaktadır.

Sevimli görüntüsü ve sürekli yaramazlık yapacakmış gibi bakışı ile ilgi çeken bu köpek cinsi ev ortamında en çok tercih edilen köpeklerden biridir. Bu köpeğin karakteristik yapısı ev ortamında daha iyi bakılacağını belli etmektedir.

Ağırlık: 3-4 kg
Boy: 30 cm
Yaşam Süresi: 12-14 yıl

Affenpinscher Karakteri

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Meraklı, inatçı ve hareketli yapısı ile çocuklarla çok kısa sürede iletişim kurabilmektedir. Diğer köpekler ile de çok iyi anlaşır. Bunun yanı sıra sahibine çok sadıktır. Tırmanmayı seven bu köpeklerin en çok sevdiği oyunlar tırmanma hareketlerinin yapıldığı oyunlardır.

Küçük yapıda olmalarına rağmen tehlike anında saldırgan ve korkusuz olabilmektedirler. Atılgan bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra çocuklar ve kadınlar tarafından çok sevilen cinslerdir. Oyuncaklara ve oyun oynamaya düşkün oldukları için günün her saati oynatabileceğiniz köpek cinsi arasında yer alır.

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Affenpinscher cinsi köpekler bilinen en eski süs köpeklerinden biri olduğu için çok fazla havlamazlar. Bu nedenle apartman ortamlarında bakılmaya müsait köpeklerdendir. Kulübe ortamını sevmeyen bir köpek olduğu için genellikle evde kendine ait alanlar oluşturarak bulunduğu ortamı terk etmeyi sevmezler.

Affenpinscher Bakımı 

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Her köpekte olduğu gibi bu cins köpeklerde de bakımı biraz zahmetli olabilir. Gerekli eğitim verildikten verilen eğitime yönelik tepki verebilen ve unutmayan hayvanlardandır. Bakımı diğer köpeklere nazaran bir miktar daha zor olabilir. Özellikle yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Tırnaklarının düzenli olarak bakıma ihtiyacı vardır.
 • Tüyleri çok sık ve sert olduğundan dolayı sürekli tarama isteyebilir. Bu nedenle gün içerisinde her gün düzenli olarak tüylerinin taranması tavsiye edilir.
 • Enerjik bir hayvan olduğu için enerji veren mamalar tercih edilmelidir. Ayrıca hareket etmeyi sevmesiyle beraber sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için beslenmesi önemlidir.

Size düşen bu görevlerin yanı sıra, Affenpinscher cinsi köpekler küçük gövdelerine rağmen çok fazla havlama belirtileri göstermese de havladığında tehlike olduğunu hisseder ve huzursuz olur. Sürekli hareket halinde olduğundan dolayı enerjik yapısından dolayı bazı zamanlar rahatsız edici olabilmektedir.

Affenpinscher Sağlığı

Affenpinscher ırkı genel olarak sağlıklı bir genetiğe sahiptir ancak bu köpeklerde omurilikte sıvı dolu bir kist oluşumu görülebilir. Bu hastalık syringomyelia olarak isimlendirilir ve nörolojik bir hastalıktır.

Bu hastalığın yanı sıra diz eklemlerinde gevşeme, kalça displasizi de görülebilir. Ayrıca katarakt problemi de bir diğer sorunlardan bir tanesidir.

Affenpinscher Çocuklarla İlişkisi

Affenpinscher Bakımı ve Özellikleri

Affenpinscher köpekler, genel olarak çocuklarla iyi anlaşmaktadır. İyi huylu bir hayvan olduğu için ev ortamına kolay adapte olur ve çocuklarınızla arkadaş olur. Ancak küçük çocuklu ailelere tavsiye edilmemektedir. Çünkü, bilinçsiz hareketler yapıldığında saldırganlaşabilir.

Örneğin; çocuğunuz köpeğinizi sert bir şekilde kucaklar, kovalar veya ani hareket yaparsa köpeğiniz hırçınlaşabilir ve bunun sonucunda saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Affenpinscher cinsine benzeyen Brüksel Griffonu cinsini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3.1

Summary

Affenpinsher ırkı köpekler bilinen en eski köpek ırklarından bir tanesidir.Genel olarak meraklı, cesur ve inatçı bir mizaca sahiptir. Affenpinscher ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu