Brüksel Griffonu Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Brüksel Griffonu ilk defa 1880’li yıllarda Brüksel’de sergilenen bir köpek ırkıdır. Pug, Griffon, Affenpincher, Schnauzer ve Yorkshire cinslerinin bir araya getirilip melezlenmesiyle Brüksel Griffonu elde edilmiştir. Griffon ırkının üç ayrı cinsi vardır. Bunlar; Belgian Griffon, Brussels Griffon ve Petit Griffon’dur. Fakat American Kennel Club yalnızca Brüksel Griffonu’nu ırk olarak kabul edip kayıtlara geçmiştir. Brüksel Griffonu kendi içinde ince tüylü ve kaba yani sert tüylü olarak ikiye ayrılmıştır.

Brüksel Griffonu Özellikleri

Brüksel Griffonu Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Brüksel Griffonu kare şeklini andıran bir vücut tipine sahiptir. Vücuduna oranla kafası büyük ve yuvarlaktır. Yüzü, burundan içe doğru basıktır, burnu neredeyse yüzüne yapışacak kadar kısa ve küçüktür. Gözleri oldukça büyük ve dışa doğru çıkık, göz rengi ise siyahtır. Bu ırkta çene yapısı diğerlerine göre oldukça farklıdır. Alt çenesi üst çenesinden daha ileride olan köpeğin, alt dişleri dışa doğru eğimlidir. Yüzündeki ifadeyse tıpkı bir maymunu andırır. Kendi orijinal haliyle tercih edenlerin sayısı fazladır fakat bazı bakıcılar kulaklarını ve kuyruğunu kestirmektedir.

Brüksel Griffonu’nun kürkü kendine hastır. Dalgalı ve düz olacak şekilde iki tipte kabul edilir ve rengi genelde kızıl, kızıldan siyaha geçişli, siyah, siyahtan ten rengine geçişli ve kızıl- kahverengi- siyah olacak şekilde birkaç renge ayrılabilir ve show köpeği olarak bilinir.

Brüksel Griffonu Karakteri

Brüksel Griffonu’nun karakteristik yapısı Terrier’e benzetilir. Bu ırk oldukça hareketli, sevecen, cana yakın ve akıllıdır. Sahibine ve yakın çevresindekilere çok iyi arkadaşlık eder. Hareketli olmasından kaynaklı şımarık davranmayı sever ve hareketlerinin ilgi görmesini ister. İzlenmek hoşuna gider. Sahibine yakın olmayı seven Brüksel Griffonu hemen herkesle çok iyi anlaşabilir. Yabancılarla, çocuklarla, evdeki diğer pet hayvanlar, kediler ve hatta diğer köpek ırklarıyla bile uyumu muazzamdır. Tek kusurları zaman zaman alınganlığa yatkın olmalarıdır. Bunun dışında hemen her konuda anlaşabilirsiniz. Beslenme konusunda fazla seçici davranırlar. Brüksel Griffonu’nun en büyük hobisi havlamaktır, havlamayı çok sever ve kendi sesini duymak hoşuna gider.

Brüksel Griffonu Bakımı, Yaşam Alanı ve Egzersiz İhtiyacı

Brüksel Griffonu Nasıl Bir Köpektir? Özellikleri ve Bakımı

Brüksel Griffonu düzenli bakım isteyen bir köpek ırkıdır. Bilhassa kürkü düzenli fırçalanmalıdır. Eğer show amaçlı yetiştirmek istemiyorsanız tüylerini yılda üç veya dört defa tıraş ettirmenizde fayda var çünkü tıraş köpeğinizin daha bakımlı görünmesini sağlayacaktır. Brüksel Griffonu neredeyse hiç tüy dökmez, mevsimsel dönemde ise çok az tüy döker.

Brüksel Griffonu apartman hayatına çok rahat uyum sağlayabilecek bir ırktır. Evin bahçeli olmasına dahi gerek kalmaz. Evin içinde sahibiyle vakit geçirmek onun için yeterli olacaktır. Tek isteği sürekli sahibine yakın olmaktır. Köpeğiyle fazla vakit geçiremeyecek kişiler için uygun olmayan bir ırktır.

Bu ırk çok fazla egzersize ihtiyaç duymaz yani sahibinin egzersiz ihtiyacı için ekstra bir çaba sarf etmesine gerek yoktur. Bunun nedeni ise gün içinde çok fazla hareketli ve aktif olmasıdır. Kendi egzersiz ihtiyacını kendi hareketleriyle giderebilir.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın