Finnish Spitz Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Finnish Spitz

Finnsh Spitz Köpeği günümüzde Finlandiya’ da yer almaktadır. Hatta bu köpek cinsi Finlandiya’nın ulusal köpeği olarak kabul etmişlerdir. Hatta marş ve şarkılarda bile yeri vardır. İskandinav ülkelerinde çok olarak popülerdir. Standart olarak 1812 senesinde belirlenmekte olan bu cins genel olarak Finlandiya hariç diğer ülkelerde ev köpeği olarak sahiplenilir. Bu cins 1987 senesinde ilk defa AKC tarafından kabul edilmiştir.

Finnish Spitz köpeği cinsi canayakın, zeki, cesur ve çok enerjik olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. İlgi görmeyi, dikkat çekmeyi ve insanlarla iletişim kurmaktan aşırı olarak hoşlanırlar. Her insanla özellikle çocuklarla aşırı iyi derecede anlaşır ve onlarla eğlenceli oyunlar oynamayı çok severler. Yabancılara karşı temkinli ve çekingen yaklaşabilir. Genel olarak diğer köpek cinsleriyle arası iyi sayılır. Ayrıca yavru yaşlarda iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Koruyucu özelliği taşımaktadır. Geç olgunlaşan bir cinstir. 3-4 yaşında olgunlaşması başlamaktadır. Bekçilik olarak kullanılmaz, yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Sadece yapacağı şey gelen kişileri haber verecektir. Bunun haricinde başka bir şey yapmaz. Aşırı derece de havlar 1 dakika içinde 160 defa havlar. Havlaması çok olmasından dolayı apartman ev gibi alanlarda komşulara rahatsızlık verebileceğinden dolayı beslenmesi zor olacaktır. Daha çok köy ortamında ve büyük alanlarda daha rahatlıkla beslenilebilir. Yaşam süresi de ortalama olarak 12-15 yıl arasındadır.

Finnish Spitz Köpeği Fiziksel Özellikleri

Finnish Spitz köpeği cinsi hem erkek hemde dişi ortalama olarak aynıdır. Boyları 38-51 cm kadar uzanabilir. Ağırlıkları da boyda olduğu gibi aynıdır. Genel olarak 14-16 kg kadar olabilirler. Finish Spitz görünümü tilkiye benzemektedir. Çok iyi bir av köpeğidir. Genel olarak küçük av ve kuş avlamakta çok yararlı olacaktır. İz sürer ve havlayarak yerini size belirtmektedir. Burnu daralan ve sivrileşmektedir, kulakları dik bir şekildedir. Kare görüntüye sahiptir ve iyi bir simetrik vücuda sahiptir. Kürkü 2 katmanlı ve çok kalındır. Kürkünün rengi genelde parlak kızıl altın rengine sahiptirler. Burnu ve dudağı siyah renktir. Gözleri koyu renk ve badem biçimindedir. Yavruları doğarken genellik koyu renktir. Ama yaşı ilerledikçe kızıl renge dönerler. Tüyleri orta derece uzunluktadır. Göğsü  derin ve yapılıdır.

Finnish Spitz Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalı

Finnish Spitz köpeğinin kürkü kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Ölü hücrelerin temizlenmesi için düzenli olarak fırçalamalı ve taranması gerekir. Kürkü güzel ve temiz kokmaktadır. Mevsimsel şekilde aşırı bir şekilde tüy dökme sorunu olabilir. Kulak ve tırnak düzenli olarak kontrol edilmeli ve kesilmelidir.

Finnish Spitz Köpeği Egzersiz İhtiyacı

Finnish Spitz köpeği cinsi aşırı olarak egzersiz ihtiyacı vardır. Spora çok aşıktır. Yürümek, koşmak ve eğlenmekten çok hoşlanırlar. Yeteri kadar egzersiz yapıldıktan sonra çok sakin ve ayaklarınızın dibinde oturacaktır.

 

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın