İskoç Geyik Tazısı

İskoç Geyik tazısı köpek ırkı Tazılar grubunda yer alan bir köpek cinsidir.Tazıların genel özelliklerini taşıyan bu ırkın konumuzda özellikleri ve bakımından bahsedeceğiz.

İskoç Geyik Tazısı uzun tüyleri olan ve diğer tazı grubundaki köpeklere benzer bir yapısı vardır.Uzunca ve irice kemikleri mevcuttur.Sakalı ve bıyığınla beraber kendine özel bir stili vardır bu hayvanın.Kuyruk kısmı beyaz renkte olabilmektedir.Tüyleri serttir fakat baş kısmı ve gövdenin altındakinler oldukça yumuşaktır.Dişleri tam üst üste gelince kapanacak şekildedir.Tam olarak dik değildir yarı vaziyette dik bir köpektir.

İskoç Geyik tazısı özellikleri ve bakımından bahsetmeye geçebiliriz kısa bir açıklama sonrasında.

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri

İskoç Geyik tazısı son derece sakin yapıda ve kibar bir köpek türüdür.Çocuklarla arası çok iyi ve her zaman içinde sevgi vardır.Çok cesur bir köpektir fakat çok iyimser olduğu için bekçi köpeği olmaya uygun bir ırk değildir.Bazı zaman inatçılığı vardır ve söz dinlemezler buda sahipler için zor bir dönem olabilir.Diğer köpeklerle arası oldukça iyi fakat diğer hayvanlarla arası aynı şekilde iyi değildir.Bu köpeğin değişik bir havlama durumu vardır.

Eğitim yönünden oldukça problemli bir köpektir.Çünkü eğitilebilirliği çok düşüktür bu nedenle zor eğitilebilmektedir.

İskoç Geyik Tazısı apartmanlarda beslemeye uygun bir ırk değildir.Fakat çok fazla istenirse ve yeterli egzersizleri yapılırsa apartmanada uyum sağlayabilmektedir.Ev içerdinde çok hareketli bir ırk değildir fakat bahçede beslenirse rahatcana hareket edebilir bu ırk.Oldukca aktif olarak gözüken bu ırk sürekli hareket etmek ister.Fakat kesinlikle tasmasız bu köpeği serbest bırakmamalısınız.Çünkü hareket halinde olan küçük hayvanlara saldıracak ve peşinden koşacaktır.Süper bir koşucudur.Tüyleri çok sık olduğu için bakımı zordur.Sık sık taranması gerekmektedir.

İskoç Geyik Tazısı

Boyutları ise şu şekildedir:
Yükseklik Erkekde 71 – 81 cm
Yükseklik Dişide 71 – 81 cm
Kilo Erkekde 34 – 50 Kg
Kilo Dişide 34 – 50 Kg

Bu ırk ortalama olarak 8-12 yıl arasında yaşayabilmektedir.

İskoç Geyik Tazısı İngiltere kökenli bir köpektir.Yüzlerce yıllardır İngiltere adalarında gelişim göstermiştir.İskoçyada Orta Çağ zamanında geyik avı için bu köpek kullanılmaktaydı.Daha sonra bu köpek Kraliyet köpeği bile olmuştur.Popülerliği o zamanlar çok artmış ve çok önemsenmiş bir köpektir.Av nedeniyle geyik avcıları yüzünden bu köpeklere karşı büyük bir mücadele edildi.Bazı sahipler köpeklerini korumak için çok büyük çaba sarfetti ve bu köpeklerini korumayı başardılar.Bu köpekler iz sürme ve avlanmada son derece başarılı şekilde değerlendirilmektedir.

İskoç Geyik Tazısı Besleyen varmı? bu konu hakkında dahada detaylı bilgileri besleyen arkadaşlar varsa yorum kısmından yazabilir.Biz bu konumuzda İskoç Geyik Tazısı özelliklerinden bahsettik.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın