Av KöpekleriTazılar

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

“İskoçya’nın Kraliyet Köpeği” olarak bilinen, atletik, kaslı yapıya sahip İskoç Geyik Tazsı’nın bu ünvana nasıl geldiğini hayal etmek zor değil. İskoç Geyiği’nin romantik bir geçmişi, asil bir tavrı ve sevgi dolu bir doğası vardır. Geyik tazılarıda bu geyikleri yakalama ve düşürme amacıyla kullanılırdı. Kendisine ait Maida adlı iskoç geyik tazısının sahibi olan Sir Walter Scott, bu cinsi “Cennetin en mükemmel yaratığı” olarak tanımlamıştır.

İskoç Geyik Tazısı Kökeni

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

İskoç Geyik Tazısı adından da anlaşılacağı üzere tazı kategorisinde yer almaktadır. İngiltere kökenli bir köpektir. Yüzlerce yıllardır İngiltere adalarında gelişim göstermiştir. İskoçya’da Orta Çağ zamanında geyik avı için bu köpek kullanılmaktaydı. Daha sonra bu köpek Kraliyet köpeği bile olmuştur. Popülerliği o zamanlar çok artmış ve çok önemsenmiş bir köpektir.

Cins o kadar eski ki, Geyik Tazısının gerçek kökenini mit ve efsanelerden ayıramayız. Kanıtlar, geyik avlayan büyük tazıların, İskoçlar dokuzuncu yüzyılda oraya varmadan önce dahi İskoçya’da olduğunu gösteriyor. Herkesin bildiği gibi klan reisleri vahşi kızıl geyikleri kovalamak ve düşürmek için devasa, tüylü tazı sürülerinden yararlanırdı.

Av nedeniyle geyik avcıları yüzünden bu köpeklere karşı büyük bir mücadele edildi. Bazı sahipler köpeklerini korumak için çok büyük çaba sarfetti ve bu köpeklerini korumayı başardılar. Bu köpekler iz sürme ve avlanmada son derece başarılı şekilde değerlendirilmektedir.

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

İskoç Geyik Tazısı uzun tüyleri olan ve diğer tazı grubundaki köpeklere benzer bir yapısı vardır. Uzunca ve irice kemikleri mevcuttur. Sakalı ve bıyığıyla beraber kendine özel bir stili vardır. Bazı İskoç Geyik Tazılarının kuyrukları beyaz renkte olabilir. Tüyleri serttir fakat baş kısmı ve gövdenin altındaki tüyleri oldukça yumuşaktır. Dişleri tam üst üste gelince kapanacak şekildedir. Tam olarak dik değildir yarı vaziyette dik bir köpektir.

Bu köpeklerin tüy renkleri genellikle  gri gölgeli, gri benekli, koyu mavi – gri tonlarında görülür.

Ağırlık: Erkeklerde 34 – 50 kg / Dişilerde 34 – 50 kg
Boy: Erkeklerde 71 – 81 cm / Dişilerde 71 – 81 cm
Yaşam Süresi: 8 – 12 yıl

İskoç Geyik Tazısı Karakteri

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

🔸 İskoç Geyik tazısı son derece sakin yapıda ve kibar bir köpek türüdür.

🔸 Çocuklarla arası çok iyi ve her zaman sevgi dolu davranır.

🔸 Çok cesur bir köpektir fakat çok iyimser olduğu için bekçi köpeği olmaya uygun bir ırk değildir.

🔸 Bazı zamanlarda inatçı davranabilir ve itaat seviyesi düşüktür. Bu yüzden eğitim vermesi zor olabilir.

🔸 Diğer köpeklerle arası oldukça iyi fakat diğer hayvanlarla arası pek iyi değildir.

🔸 Bu köpeğin değişik bir havlama durumu vardır.

🔸 Eğitilmesi oldukça zor bir köpektir. Ataları özgür ve vahşi oldukları için aynı genleri taşıyan Geyik Tazıları eğitime meyilli değildirler.

🔸 Uysal bir ırktır.

🔸 Diğer köpeklerden farklı olarak ağlama durumu görülebilir.

🔸 Koruma içgüdüleri gelişmemiştir. Her ne kadar sadık ve cesur olsada iyi bir bekçi köpeği değildir.

🔸 Çoğu tazı gibi İskoç Geyik Tazısı da enerjik bir yapıya sahiptir.

🔸 Oyun oynamaktan pek hoşlanmayan bir ırktır.

🔸 Koşma konusunda oldukça yeteneklidir.

🔸 Uzun yürüyüşlere ve egzersizlere ihtiyaç duyarlar

🔸 Diğer köpekler büyükse ve av olacak potansiyelde değilse köpeklerle de iyi anlaşır.

İskoç Geyik Tazısı Bakımı

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

İskoç Geyik Tazıları apartman yaşamı için tavsiye edilmez. İç mekanlarda nispeten düşük aktivite seviyelerine sahip olmalarına rağmen, büyük bir köpektir ve koşmak için çok fazla alana ihtiyaç duyarlar.

Oldukça aktif olarak gözüken bu ırk sürekli hareket etmek ister. Dışarı çıkartıldığında tasmasız gezdirilmemelidir. İçgüdüsel olarak hareket halindeki küçük hayvanlara saldırmak isteyebilir.

Tüyleri çok sık olduğu için bakımı zordur. Sık sık taranması gerekmektedir. (Köpeklerde Tüy Bakımı)

Zaman zaman tıraş edilmesi gerekebilir. Böylece tüyleri daha düzenli olacak ve karışmayacaktır. (Petzzkuaför)

Gerektiği zamanlar dışında yıkanmamalıdır. Banyo yaptırıldıktan sonra kurutulmasına özen gösterilmelidir. Yüzünden kuyruğuna kadar tüylerle olduğu için aralarda kalan kısımlar da kurutulmalıdır. (Köpek Yıkama Rehberi)

İskoç Geyik Tazısının gözleri çok belirgin olduğu için göz yaralanmalarına eğilimlidir. (Köpeklerde Göz Temizliği)

Eğitim konusunda duyarsız olan bu köpekler için gerçekten dominant ve sözünü geçirebilecek bir köpek eğitmeni gerekir. Başına buyruk ve içgüdüsel asi tavırları sizin için sorun yaratabilir. (Köpeklerde Komut Eğitimi)

Eğitimdeki zorluk İskoç Geyik Tazılarının sosyalleşmesinde de etkili olur. Kendi botundaki köpeklerle oldukça iyi geçinmelerine rağmen küçük boyutta evcil hayvanlar için sürekli tehdit oluşturabilir. Bu nedenle sosyalleşme hayatı boyunca devam etmelidir. (Köpeklerde Sosyalleşme Eğitimi)

Dişleri oldukça keskin ve dayanıklı olan Geyik Tazılarının kendinelerini savunma ve av yakalamada etkin olarak kullanırlar. Bu nedenle dişleri yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Aylık olarak diş kontrollerine gidilmeli ve evde dişler temizlenerek ağız sağlığı korunmalıdır. (Köpeklerde Diş Sağlığı)

Evlerde beslenmesi her ne kadar uygun olmasa da geniş evlerde ve bahçeli evlerde beslenilen İskoç Geyik Tazınız için tuvalet eğitimi ve alışkanlığı edindirmeniz gereklidir. Yaklaşık 4 aylık olana kadar tuvalet kazaları yaşayabilirsiniz.(Köpek Tuvalet Eğitimi)

Zamanı geldikçe tırnak bakımı da yapılmalıdır. Genelde ayda 1 kez tırnakları kontrol edilmeli ve halılara ve koltuklara zarar vermemesi için uzun görünüyorlarsa kesilmelidir. (Köpek Pati Bakımı)

İskoç Geyik Tazısı Sağlığı

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Genel olarak sağlıklı bir ırk olarak bilinmektedir. Anne ve babasının genetik hastalıklarının bilinmesi faydalı olacaktır. Çoğu köpekte olduğu gibi İskoç Geyik Tazılarının da yatkın olduğu hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; mide dönmesi, kardiyomiyopati (kalp kasının anormal kalınlaşması), osteosarkom (kemik tümörü) hastalıkları görülebilir.

Anestezi Hassasiyeti: İskoç Geyik Tazısı da dahil olmak üzere Sighthounds, anesteziye ve düzenli bir doz uygulandığında köpeğin ölümüne yol açabilecek diğer bazı ilaçlara duyarlıdır. Bu hassasiyetin, bu cinsin diğer ırklara göre daha düşük vücut yağ yüzdesi ile ilişkili olduğundan kaynaklanır. Bir İskoç Geyik Tazısı büyüklüğünde bir köpek için normal bir doz, genellikle düşük vücut yağlı Geyik Tazısı için çok yüksek bir doz olabilir.

Dilate Kardiyomiyopati: Dilate kardiyomiyopati, kalp kası çok inceldiğinde ve normal şekilde kasılamadığında ortaya çıkar. Kalp daha çok çalışması gerektiği için büyür. Bu hastalığa sahip köpeklerde anormal kalp ritmi vardır ve zayıflık, iştahsızlık, kilo kaybı, depresyon, çökme, nefes almada güçlük, yumuşak öksürük ve genişlemiş karın dahil olmak üzere kalp yetmezliği belirtileri gösterir. Tedavisi yoktur, ancak dinlenme, diyet ve ilaç tedavisi bir süreliğine yardımcı olabilir.

Osteosarkom: Çoğu zaman büyük ve dev ırkları etkileyen osteosarkom, agresif bir kemik kanseridir. Osteosarkomun ilk belirtisi, uzuvdaki bir topallıktır, ancak nedenini kesin olarak belirlemek için röntgen çekmek gerekecektir. Osteosarkom agresif ise genellikle uzvun kesilmesi sonuçlanır ya da kemoterapiyle tedavi edilir.

İskoç Geyik Tazısı Beslenmesi

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Önerilen günlük miktar: İki öğüne bölünmüş günde 3-4 fincan yüksek kaliteli kuru mama.

Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur.

Satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir fark yaratır. Köpek maması ne kadar iyi olursa, köpeğinizin günlük besin ihtiyaçları o derecede kaliteli karşılanmış olur.

Köpeğiniz normalden daha fazla egzersiz yapıyorsa yada daha aktif bir yaşantı sürüyorsa daha fazla mamaya ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle sizlerin veteriner kontrolüyle besinlerin sıklığını ve miktarını ayarlamalısınız.

İskoç Geyik Tazısı Çocuklarla İlişkisi 

İskoç Geyik Tazısı Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Bu köpeklerin sevecen ve kibar bir ırk olduğunu belirtmiştik. Genel olarak tüm canlılara karşı sevgi besleyen bir köpektir. Özellikle de çocuklarla arası çok iyidir. Ancak bazı hayvanlara karşı saldırgan olabilir.

Çocuklara her zaman köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve onlara nasıl dokunacaklarını öğretin ve her iki tarafın da herhangi bir ısırmayı, kulak veya kuyruk çekmesini önlemek için köpeklerle küçük çocuklar arasındaki her etkileşimi her zaman denetleyin.

 • Başka Köpeklerle İlişkisi
 • Çocuklarla İlişkisi
 • Başka Ev Hayvanlarıyla İlişkisi
 • Yabancılarla İlişkisi
 • Oyunculuk
 • Egzersiz İhtiyacı
 • Taranma İhtiyacı
 • Sıcağa Dayanıklılık
 • Soğuğa Dayanıklılık
 • Bekçilik
 • Koruyuculuk
 • Eğitilebilirlik
 • İtaat Seviyesi
3

Özet

İskoç Geyik Tazısı sevecen, iyi kalpli olmasının yanında tam bir görev köpeğidir. Hızlı koşmasıyla bilinen bu köpek ırkı hakkında daha detaylı bilgi almak için yukarıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu