Genel

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile Köpeklerde Beslenme

Hamile köpeklerin beslenmesi ve bakımı oldukça önemlidir. Özellikle de beslenmesine fazlasıyla önem verilmelidir. Hamile köpeklerin beslenme programları normal köpeklere göre farklı olmalıdır. Köpeğiniz için en doğru beslenmeyi sağlamak, bu dönemi sağlıklı ve dengeli bir şekilde sürdürmesini sağlayacaktır.

Köpeğiniz hamilelik dönemine girmeden önce sağlıklı ve ideal kiloda olması hamilelik sürecini kolaylaştıracaktır. Aksi halde hamilelik dönemi riskli olabilir. Zayıf veya aşırı kilolu köpeklerde bile hamilelik döneminde sorunlar yaşanabilir.

Buradan yola çıkarak, uygun miktarda ve dengeli bir şekilde beslenmesi gerekir. Eğer planlı bir hamilelik süreci olacaksa, ilk olarak köpeğinizin genel sağlık kontrollerini yapmak ve ideal kiloda tutmak gerekir.

Hamile Köpekler Nasıl Beslenir?

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemindeki beslenme programı hem anne köpeğin hem de yavruların sağlıklı olması için önemlidir. Hamile köpekler için yapılan beslenme programı zengin olmalıdır. Bu dönemde sağlıklı beslenen bir köpeğin yavrularının sağlıklı doğma ihtimali yükselecektir.

Hamile Köpekler İçin Beslenme Programı

Hamilelik dönemine başlandığı zamanda hamilelik sürecinde gerçekleşecek olaylar önceden bilinmelidir. Bir köpeğin hamilelik süreci ortalama olarak 9 hafta sürmektedir. Bu süreç içerisinde beslenme programında değişiklikler olması gerekir.

İlk 4 haftalık süreç içerisinde köpeğin normal beslenme miktarı arttırılmadan her zaman ki beslenmesine devam edilmelidir. 4 haftanın sonrasında köpeğin tükettiği mama miktarı %20-30 oranında arttırılmalıdır.

Hamileliğin 6. haftasında yavrular gelişiminin büyük bir kısmını tamamlar. Buna bağlı olarak anne köpeğin midesi küçülür. Bu süreç içerisinde köpek sık sık ama az az beslenmeye başlayacaktır. Bu beslenme şekli günde en az 3 kere olmalıdır. Tercihe göre günde 5-6 kereye kadar çıkartılabilir. Bu süre içerisinde verilen mama miktarı kademeli bir şekilde arttırılmalıdır.

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

8. haftaya gelindiğinde köpeğin tükettiği mama miktarı %50 oranında arttırılmalıdır. Doğumun gerçekleşeceği gün yakınlaştığında köpek yemek yemeyi kesecek ve daha az yiyecektir. Doğumdan öncedeki 2-3 gün boyunca köpeğin mama tüketimi en az %25 oranında azalır. Doğum yaklaştıkça hiç yemek yememeye başlar.

Hamilelik sürecinde köpekler için üretilmiş hamile köpek maması kullanılabilir. Bu mamalar genel olarak köpeğin ihtiyacı olan besinleri karşılamasını sağlar. Bununla beraber sindirimi kolay mamalardır.

Hamile Köpeklerin İhtiyacı Olan Besinler

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile köpeğiniz için bir beslenme programı hazırlamadan önce veterinere başvurmanız en doğru sonucu verecektir. Genel olarak köpeklerin ihtiyacı olan besinler belirlidir. Sadece besin ihtiyacı biraz farklı olabilir. Bunun için özel üretilmiş hamile köpek mamalarına yönelmek iyi bir çözümdür.

Protein: Protein, köpekler için hayati önem taşıyan bir amino asit kaynağıdır. Hem anne köpeğin hem de yavruların gelişimi için oldukça önemlidir. Hamile ve emziren köpeklerin mamalarının içeriğinde yüksek oranda protein bulunmalıdır. Köpekler için en iyi proteinler balık, kümes hayvanları ve sığır, kuzu etinde bulunmaktadır. Eğer köpeğin bu gıdalara karşı herhangi bir alerjisi yoksa seçilecek olan mamanın içerisinde yer alması gerekir. İkincil protein kaynağı ise süt ürünleridir.

Kalori: Hamile köpeklerin daha yüksek kalorili mamalar tüketmesi gerekir. Bu özellikle 6. haftadan itibaren önemlidir. Bu döneme kadar olan süreçte kırmızı et bazlı mamalar tercih edin. En iyi seçecek sığır ve kuzu etidiir.

Yağ Asitleri: Omega-3 gibi yağ asitlerinin alınması köpeğiniz için büyük önem taşımaktadır. Omega-3 köpeğin beyin ve sinir gelişimi için önemlidir. Aynı zamanda görme yetilerini güçlendirir. En iyi Omega-3 kaynağı balıklarda bulunmaktadır. Mama seçimi yapılırken içerisinde balık bulunabilir.

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Vitaminler: Hamile köpeklerin tüm vitaminlere ihtiyacı vardır. Özellikle B6, B9, C ve D vitamini alması önemlidir. C vitamini köpeğin bünyesine demir alımına yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve doku oluşumunda rol oynar.
D vitamini ise kalsiyum emilimine yardımcı olur. Köpeklerin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Balık ve süt ürünleri D vitamini bakımından zengindir.
B6 vitamini doğum için önemlidir. Özellikle çok sayıda yavru doğuran köpekler için büyük önem taşımaktadır. Kümes hayvanlarında ve karaciğer de folat bulunmaktadır, ancak yüksek doz zarar verebilir.

Mineraller: Köpeklerin tüm minerallere ihtiyacı vardır, ancak hamile köpekler için en önemli mineraller kalsiyum, demir ve fosfordur. Demir kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve köpeğin hamileliği sırasında yaygın olarak görülen kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.
Anne karnındaki yavruların kemik ve diş sağlığı için de kalsiyum gereklidir. Emziren köpeklerin daha fazla süt üretmesi için de kalsiyuma ihtiyacı vardır. En iyi kalsiyum kaynağı etli kemiklerdir, ancak hamileliğin 6. haftasından sonra kemik verilmesi köpeği riske atabilir.
Bir diğer önemli mineral ise fosfordur. Yavrulardaki kemik gelişimini destekleme rolünü üstlenir. En iyi fosfor kaynakları hayvan dokularının yanı sıra yumurta ve balıkta bulunur.

Hamile Köpekler İçin En İyi 5 Köpek Maması

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile köpeklerin ihtiyacı olan protein, vitamin ve mineralleri alabilmesi için sizler için seçtiğimiz mamaları tercih edebilirsiniz.

Hills İdeal Balance Tahılsız ve Tavuklu Köpek Maması

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı? Hill’s markasının özel olarak üretmiş olduğu bu kedi maması hem hamile köpekler için hem de yavru köpekler için uygundur. Küçük ve orta büyüklükteki ırklar için özel olarak üretilmiştir. Bu köpek mamasının temel besini tavuk etidir. Aynı zamanda içerisinde patates yer almaktadır.

İçerisinde tahıl bulunmamasıyla beraber hipoalerjenik özelliğe sahiptir. Aynı zamanda antioksidan yapısı vardır. Balık yağı katkısı ile desteklenmiş bu köpek maması Omega-3 ve Omega-6 içeriği sayesinde köpeklerin beyin gelişimini de desteklemektedir. Ayrıca protein bakımından da oldukça zengindir.

Hills köpek mamasını satın almak için buraya tıklayın!

Advance Puppy Maxi Tavuklu Büyük Irk Köpek Maması 

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı? Advance markasının üretmiş olduğu bu köpek maması hem yavru köpekler için hem de hamile köpekler için iyi bir seçenektir. Büyük ırklar için hazırlanmış olan bu mama köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.

Bu mamanın sindirilmesi kolaydır. Ayrıca kemiklerin gelişimi için etkili bir köpek mamasıdır. İçerisinde bulunan %29 protein, %16 yağ, %1.2 kalsiyum, %1 fosfor ve Omega-3, Omega-6 sayesinde hamile köpeklerin ihtiyacı olan besinleri tam olarak karşılamaktadır.

Advance köpek mamasını satın almak için buraya tıklayın!

Brit Care Kuzu Etli Büyük Irk Köpek Maması 

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı? Brit markasının üretmiş olduğu mama, oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. Asıl maddesi kuzu eti olan köpek maması bağışıklık sisteminin güçlenmesi için etkilidir. Aynı zamanda içerisinde pirinç bulunur. Hamile köpekler için en iyi seçeneklerden bir tanesidir.

Hamile köpekler için protein, vitamin ve minerallerin büyük önem taşıdığından bahsettik. Bu mamanın içeriğinde %28 protein, %14 yağ, %1.7 kalsiyum, %1.3 fosfor içermektedir. Hem anne köpeğin hem de yavruların gelişimi için Brit Care maması tercih edilebilir.

Brit Care köpek mamasını satın almak için buraya tıklayın!

Econature Somonlu Köpek Maması

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı? Köpekler için en iyi besin kaynaklarından bir tanesi de deniz ürünleridir. Özellikle de Omega-3 gibi beyin ve tüy fonksiyonlarını geliştirecek olan yağ asitleri deniz ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu mama somonun yanı sıra kuzu proteini de içermektedir.

Econature maması antioksidan özelliğe sahiptir. Aynı zamanda köpeklerin bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren yapısı vardır. Bu mama %21 protein, %11 yağ, %3 lif içermektedir.

Econature köpek mamasını satın almak için buraya tıklayın!

LaVital Küçük Irk Kuzu Etli Köpek Maması 

Hamilelik Dönemindeki Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalı? Küçük köpek ırkları için hazırlanmış olan bu mama hamile köpeklerin sağlıklı ve dengeli beslenmesine yardımcı olmaktadır. LaVital markasının hazırlamış olduğu bu mamanın sindirilmesi kolaydır. Özellikle sindirim sorunu yaşayan köpekler için tercih edilebilir.

Bu köpek maması, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Köpekler için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındırır. Aynı zamanda %29.8 protein, %20.3 yağ, %1.1 kalsiyum, %0.9 fosfor ve Omega-3, Omega-6 barındırmaktadır.

LaVital köpek mamasını satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu