Genel

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Köpekler tüm dünya üzerinde zeki hayvanlar olarak bilinmektedir. pek çok köpek ırkının öğrenme becerisi yüksektir. Hem temel eğitimler hem de itaat eğitimi gibi durumlar için uygun adımlar izlendiğinde eğitim süreçleri oldukça hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Bunun için köpek sahiplerinin muhakkak köpeklerine öğretmesi gereken davranışlar bulunmaktadır. Bu davranışları öğretmek için kullanılacak olan ürünler sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Köpek Eğitim Ürünleri

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Bilindiği gibi insanlar haricinde tüm varlıklar öğrenmez, ancak şartlanır. Yani köpekleri eğitmek için onları şartlandırmak gerekmektedir. Bunun için, genellikle köpekleri ödüllendirmek tercih edilir. En bilindik yöntemler arasında ödül maması bulunmaktadır. Ancak bu yöntem her zaman işe yaramayabilir. Özel durumlar için üretilmiş olan eğitim ürünleri sayesinde daha hızlı öğrenmesi sağlanacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi – Tuvalet Eğitim Spreyi

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Köpek sahiplerinin köpeklerine muhakkak öğretmesi gereken en temel davranışlardan bir tanesi tuvalet eğitimidir. Köpeklere tuvalet eğitimi vermek için ilk olarak köpeğinizin 15 gün boyunca sadece bir oda içerisinde kalmasını sağlayın. Bu oda içerisinde mamasını ve su kabını bir köşeye koyun. Diğer köşeye de tuvalet alışkanlığı kazandırmak için kullanacağınız tuvalet pedini bırakın.

Köpekler, kediler gibi içgüdüsel olarak tuvaletlerini belirli bir alan içerisine yapmadığı için köpeği tuvalet pedine adapte etmeniz gerekmektedir. Bunun için, köpek tuvalet pedinin üzerine tuvalet eğitim spreyi sıkın. Daha sonra köpeğin koklamasına izin verin. köpeğinizin su ve mama tüketiminin ardından dikkatlice takip edin ve tuvaletini yapacağı zaman pedin üzerine götürün. Daha sonra tuvaletini buraya yapmasını sağlayın ve hemen ardından ödüllendirin.

Tuvalet eğitim spreyinin etkisini kaybetmemesi için düzenli olarak yenileyin ve köpeğinizin bu kokuya alışmasını sağlayın. Her tuvaletini doğru yere yaptığında hemen ödüllendirmeyi unutmayın. Eğer tuvalet pedinin haricinde bir alana tuvaletini yaparsa ciddi bir ses tonuyla “hayır” gibi kelimeler kullanarak köpeğinizi uyarın.

Köpek tuvalet eğitim ürünleri satın almak için buraya tıklayın!

İtaat Eğitimi – Ödül Maması

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Günlük yaşantınız içerisinde en çok kullanacağınız temel eğitimler arasında yer almaktadır. Özellikle dominant karaktere sahip köpekler sahiplerinin küçük yaşlardan itibaren bu eğitime başlaması gerekir. Köpeklerde itaat eğitimi 6. aydan itibaren başlayabilir.

İtaat eğitimi içerisinde kalk, otur, gel gibi komutlar yer alabilir. Bu komutları köpeğinize öğretirken her zaman teşvik edici olmalı ve ses tonunuzu iyi kullanmanız gerekir. Tabi ki en büyük ihtiyaçlarınızdan bir tanesi de ödül maması olacaktır.

Köpeğinize bir komut verdikten sonra yerine getirmesini bekleyin ve bu sırada yeni bir komut vermeyin. Köpeğinizin komutu algılaması için yapmasını istediğiniz hareketi taklit edebilirsiniz. Komutu yerine getirmesinin ardından hemen ödül maması vermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki köpek eğitimlerinin en büyük yardımcısı ödül mamalarıdır. 

Ödül maması kullanımını doğru şekilde gerçekleştirmek gerekir. Aksi halde köpeğin kafasında karışıklık yaratabilir. Temel olarak köpeğin yaptığı hareketten veya davranıştan dolayı ödül aldığını anlaması gerekir. Köpeklerde Ödül Maması Nasıl Kullanılır? Ödül Maması Tavsiyeleri isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Köpek ödül maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Havlama Eğitimi – Havlama Kontrol Tasması

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Özellikle şehir hayatı içerisinde yer alanların en büyük sorunlarından bir tanesi köpeklerde aşırı havlama sorunudur. Bu soruna çözüm bulmak için ilk olarak köpeğin havlamaları yok sayılmalıdır. Çünkü, köpeğin havlamasıyla beraber yanına gitmeniz, köpeğe doğru bir davranış sergilediği sinyalini verecektir.

Yukarıdaki yöntem çok temel olmasının yanı sıra her zaman için yeteri kadar işe yaramayabilir. Bunun için ultrasonik ses dalgalarıyla köpeğin uyarılma yöntemi kullanılır. Köpeğin tasmasında yer alan sistem sayesinde köpek havladığında insan kulağının duyamayacağı ancak köpeklerin duyabileceği bir ses dalgası üretilir. Köpekler bu ses dalgasından hoşlanmadığı için havlama eğiliminden vazgeçecektir. Aynı mantıkla çalışan, titreşim ve şok veren tasmalar da bulunmaktadır. Ancak bu ürünler köpeğin doğrudan canını yaktığı için kesinlikle kullanılmamalıdır. Ultrasonik ses sisteminden çıkan ses dalgaları köpeğin hoşuna gitmese de acı çekmesine yol açmayacaktır ve oldukça güvenlidir.

Köpek havlama tasması satın almak için buraya tıklayın!

Köpekler İçin Kemirme Eğitimi – Köpek Uzaklaştırıcı

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Yine köpek sahiplerinin sorun yaşadığı durumlardan bir tanesi köpeklerin eşyaları çiğneyerek ve kemirerek zarar vermesidir. Bu köpeklerin doğrudan içgüdüsel olarak sergilediği bir davranış şeklidir. Köpeklerin bu ihtiyacını karşılamak için çiğneme kemikleri alınabilir, ancak çoğu köpek bu durumdan vazgeçmeyecektir.

Bu sorunu büyük ölçüde çözmek için köpek uzaklaştırıcı spreyler kullanılmalıdır. Bu ürünler köpeğinizin zarar verdiği eşyaların üzerine sıkılır ve insanların duyamayacağı bir koku bırakır. Bu kokuyu alan köpekler eşyalara yaklaşmayacaktır.

Köpek uzaklaştırıcı sprey satın almak için buraya tıklayın!

Köpeklerde Pozitif Şartlandırma – Clicker

Köpek Eğitimlerini Kolaylaştıracak 5 Temel Ürün

Köpek eğitimlerinin olmazsa olmaz ürünlerinden bir tanesi de clicker olarak adlandırılan ses çıkartan aletlerdir. Bu aletlerden çıkan seslerin doğada benzeri bulunmamasının yanı sıra köpeklerin ilgisini çeken bir tona sahiptir. Bu yüzden köpeklerde olumlu duygular uyandırır.

Clicker temel olarak üzerinde düğmesi bulunan ve bu düğmeye basınca ses çıkartan bir alettir. Bu düğmeye basıp köpeğinizi ödüllendirdiğinizde köpek ses ile ödül arasında bir bağlantı kurar. Daha sonrasında her ses duyduğunda ödül geleceğini anlayacaktır. Bu sırada köpeğin yapmasını istediğiniz davranışa teşvik edip ödül maması vermeden önce clickera basmanız köpeğin bilincinde ödül düşüncesini uyandıracaktır. Buna bağlı olarak davranışı öğrenme süresi hızlanacaktır.

Clicker satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu