Genel

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Son dönemlerde evcil hayvan sahipleri tarafından kısırlaştırma bilinci artmaya başladı. Köpeklerde kısırlaştırma sağlıklı ve olması gereken bir durumdur. Eğer köpeğinizin bir eşi yoksa ve kısırlaştırılmamışsa kızgınlık dönemlerinde daha büyük sorunlar görülebilir. Köpeklerde kısırlaştırma hakkında daha detaylı bilgi almak için Köpek Kısırlaştırmanın Faydaları ve Zararları isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra hayatlarında bir takım değişiklikler meydana gelecektir. Genellikle köpeklerde kısırlaştırma işlemi sonrasında günlük hareket miktarlarında azalma görülmektedir. Buna bağlı olarak kilo alımı söz konusu olabilir. Aynı zamanda köpeklerin beslenmesinde de değişiklikler yapılması gerekir. Aksi halde köpeğinizin kilosu kontrolsüz bir şekilde artacaktır.

Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra tercih edilecek olan mama çeşitleri özel olarak seçilmelidir. Ayrıca mama haricinde farklı besinler verilmemelidir. Eğer vitamin ihtiyacı yer alırsa köpekler için uygun olan meyve ve sebzeleri tüketmesinde bir sakınca yoktur. Köpeklerin Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Sebze ve Meyveler isimli yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Köpek Maması Nasıl Olmalıdır?

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra sağlığına daha dikkat etmek gerekir. Kısırlaştırma operasyonu sonrasında köpeğinizin hareket ihtiyacı azalacak ve daha az harekete ihtiyacı olacaktır. Bunun için seçeceğiniz mamanın kalorisi bir miktar düşük olmalıdır. Bu duruma özel olarak üretilmiş köpek mamaları bulunmaktadır.

  • Köpeğin Yaşı: Kısırlaştırılmış köpek maması alırken köpeğin fiziksel durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Yetişkin kısırlaştırılmış bir köpek ile yaşlı köpeklerin beslenme ihtiyaçları arasında farklılıklar olacaktır. Bu yüzden köpeğinizin yaşına uygun bir mama seçmeniz gerekmektedir.
  • Köpeğin Hastalığı: Bir diğer durum ise kısırlaştırma haricinde köpeğinizde görülen hastalıklardır. Örneğin, köpeğinizin sindirim sorunları varsa buna uygun mama seçilmesi gerekir.
  • Köpeğin Irkı: Bir diğer önemli unsur ise köpeğinizin ırkıdır. Köpek ırklarını küçük, orta ve büyük olarak ayıracak olursak, bu ırkların beslenme ihtiyaçları birbirinden farklı olacaktır. Bu yüzden mama seçimi yapılırken köpeğin ırkı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Köpeğiniz için uygun mamaya karar verdikten sonra veterinerinize danışarak beslenme programı oluşturmanız köpeğin sağlığı ve kilosunu koruması için iyi bir adım olacaktır.

Mamanın İçeriği

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Köpekler için mama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en temel unsurlardan bir tanesi de mamanın içeriğidir. Mama seçimi yaparken, mamanın en az %60 kadarının et olduğundan emin olunması gerekir. Köpekler doğaları gereği etçil oldukları için, ihtiyaçları olan proteinin büyük bir kısmını et ürünlerinden karşılaması gerekir. Bu et ürünleri tavuk ve tavşan olabileceği gibi sığır, kuzu gibi hayvanların eti de olabilir.

  • Protein: Köpeklerin beslenmelerini tam ve doğru sağlamak için tercih edilen mamanın protein oranı büyük önem taşımaktadır. Ancak kısırlaştırılmış köpekler için bu oran diğer mamalara göre daha düşük olmalıdır. Çünkü, kısırlaştırma operasyonu sonrasında köpeğin hareketleri kısıtlanır ve tükettiği kadar enerji harcaması gerekir.
  • Yağ: Yine en önemli detaylardan bir tanesi de mamanın yağ oranıdır. Kısırlaştırılmış köpeklerin mamalarındaki yağ oranı normal mamalara oranla düşük olmalıdır. Aksi halde köpeğiniz hızla kilo almaya devam edecektir.
  • Vitamin ve Mineral: Köpeklerin sağlıklı bir bağışıklığa sahip olması için ihtiyaçları olan vitamin ve minerallerin karşılanması gerekir. Bu vitaminlerin tamamı et ürünlerinde bulunmadığı için mamanın sebze ve meyvelerle desteklenmiş olması gerekmektedir. Köpeğin sağlıklı bir mama tüketmesi için mama içeriğinin en az %15 kadarı meyve ve sebzelerden oluşmalıdır.

En İyi 5 Kısırlaştırılmış Köpek Maması

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Sizler için seçtiğimiz kısırlaştırılmış köpek mamalarını denemenizi tavsiye ederiz. Bu mamalar sayesinde köpeğinizin formunu korumanız kolaylaşacak ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Royal Canin Mini Sterilised Kısırlaştırılmış Yetişkin Köpek Maması 

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Royal Canin markasının kısırlaştırılmış köpekler için özel hazırlanan bu köpek maması 1-7 yaş arasındaki köpekler için oldukça iyi bir seçenektir. Royal Canin, ülkemizin en çok tercih edilen mama markaları arasında yer almaktadır. Bu mama normal mamalara oranla %14 oranında daha az kalori içermektedir. Kümes hayvanlarından üretilmiş olan bu mama besleyici ve sağlıklıdır.

Özellikle kısırlaştırma sonrasında hareket oranında azalma yaşanmayan köpekler için iyi bir seçenektir. Protein oranı %30, yağ oranı ise %13 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda içeriğinde yer alan L-Karnitin sayesinde sağlıklı bağırsak geçişine yardımcı olur ve köpeklerin kilo kontrolünü sağlar.

Royal Canin köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Orijen Fit-Trim Tahılsız Köpek Maması

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Orijen tarafından üretilmiş olan bu mama içerisinde %85 oranında et ve %15 oranında meyve ve sebze barındırmaktadır. Köpekler için oldukça besleyici ve sağlıklı olan bu mama tavuk, hindi, balık gibi farklı hayvan gruplarından et barındırmaktadır. Aynı zamanda içerisinde yer alan bal kabağı sayesinde köpekler için oldukça lezzetli bir mama seçimi olacaktır.

Bu köpek maması sindirim sorunu yaşayan kediler için de uygundur. Yetişkin ve yaşlı köpekler için tercih edilecek en iyi mamalardan bir tanesidir. İçerisinde yer alan Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri sayesinde köpeklerin tüy sağlığını destekler ve beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kilo yakımı için oldukça etkilidir. Köpeklerinizin kilo kontrolü için tercih edebilirsiniz.

Orijen köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Medium Sterilised Kısırlaştırılmış Yetişkin Köpek Maması 

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Eğer orta boyutlu ve kısırlaştırılmış bir köpeğiniz varsa Royal Canin’in mamasını denemeyi tercih edebilirsiniz. İçeriğinde yer alan sağlıklı besinler ve kümes hayvanları sayesinde köpeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve kilo kontrolünü sağlayacaktır. Aynı zamanda sindirim sorunu yaşayan köpekler için de tavsiye edilmektedir.

Bu mama seçici damak tadına sahip olan köpekler için iyi bir seçenektir. Aynı zamanda içerisinde yer alan L-Karnitin sayesinde kilo kontrolüne ve sindirime yardımcı olur. Mamanın içerisinde %28 protein, %13 yağ bulunmaktadır. Bu özellikleriyle beraber köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de karşılamaktadır.

Royal Canin köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Pro Plan Light Sterilised Köpek Maması 

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Ülkemizde en çok tercih edilen mama markaları arasında yer alan Pro Plan markasının kısırlaştırılmış köpekler için özel ürettiği bir mama olan bu yetişkin köpeklerin kullanımı için oldukça uygundur. Tahıllı yapısı sayesinde sindirilmesi kolaydır. Aynı zamanda tavuklu olmasıyla beraber köpekler için lezzetli bir mama seçeneğidir.

Protein ve kalori oranı azaltılmış olan bu mama %26.5 protein oranına sahiptir. Yağ oranı ise %16 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda köpeklerin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Özellikle tavuk ürünlerinden hoşlanan kısırlaştırılmış köpekler için oldukça iyi bir seçenektir.

Pro Plan köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Royal Canin Sterilised Pouch Konserve Köpek Maması 

Kısırlaştırılmış Köpekler İçin En İdeal 5 Köpek Maması

Köpekleri tek bir beslenme şekliyle beslemek yanlış bir davranıştır. Kuru mamayla beslemenin yanı sıra beslenmesini çeşitlendirmek için yaş köpek mamaları da verilmelidir. Royal Canin markasının hazırlamış olduğu bu mama %10 oranında daha az kaloriye sahiptir. Bu sayede köpeklerin kilo kontrolünü sağlar. Özellikle su tüketimi az olan köpekler için daha sık kullanılması gerekir.

Bu mamanın protein oranı %8.5, yağ oranı ise sadece %4’dür. Kısırlaştırılmış köpeklerin kilo kontrolünü sağlaması için ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini desteklemek için bu mama tercih edilebilir. Köpeğinizin diyetinin tam anlamıyla doğru bir şekilde karşılanması için hem kuru mama hem de yaş mama kullanmanız gerekmektedir.

Royal Canin köpek maması satın almak için buraya tıklayın!

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu