Genel

Çocuklarla Köpekler Arasındaki Bağı Güçlendirmenin En İyi 5 Yolu

Çocuklara erken yaşlarda hayvan sevgisi aşılamak önemlidir. Bu durum hem çocukların gelişimi için hem de çevresine karşı duyarlı olması için önemlidir. Genellikle çocuklar köpekleri sevmektedir, ancak bir köpekle beraber büyümek onların hem fiziksel hem de psikolojik gelişimine katkıda bulunur.

Hem çocuklar hem de köpekler koşulsuz sevgi sunarlar. Dolayısıyla bir köpekle büyüyen çocuk köpeğiyle arasında duygusal bağ kuracaktır. Bununla beraber tüm aile bağlarını kuvvetlendirir. Ailedeki stres, depresyon, fiziksel ve zihinsel dengeyi sağlamak gibi psikolojik sorunlara karşı etkili bir yöntemdir.

Sizler için köpeklerle çocukların ilişkilerini nasıl güçlendirebileceğiniz hakkında bir dizi tavsiyeler hazırladık. Aşağıdaki listemizde yer alan önerilerimizi uygulayarak çocuğunuzu köpeğinizle dost yapabilirsiniz.

#1 Köpeğe Dokunmasını Sağlayın

Çocuklarla Köpekler Arasındaki Bağı Güçlendirmenin En İyi 5 Yolu

İlk olarak çocuğun köpeğin zararsız olduğunu anlaması gerekir. Her ne kadar çocuk, köpeği sevmek istese bile ondan korkabilir. Dolayısıyla sizin ona yardımcı olmanız gerekmektedir. Bunun için çocuğunuzla beraber köpeğinizin yanına gidin ve köpeğinizi sevmeye başlayın. Sizi izleyen çocuğunuz köpeğin zararsız olduğunu anlayacak ve cesaretlenerek köpeğe dokunmak isteyecektir.

Bu aşamada önemli olan nokta çocuğun köpeğe zarar vermemesidir. Bunun için çocuğunuzu uyararak nasıl sevmesi gerektiğini gösterebilirsiniz. Çocuğunuz her ne kadar temkinli davranışlar gösterse de kısa süre içerisinde köpeğe karşı güven duyacaktır.

#2 Beraber Vakit Geçirin

Çocuklarla Köpekler Arasındaki Bağı Güçlendirmenin En İyi 5 Yolu

Köpeklerin ne kadar duygusal canlılar olduklarını biliyoruz. Beraber vakit geçirdiğiniz sürece onların sizlere karşı olan sevgisinin büyüyeceğinden emin olabilirsiniz. Bunun için köpeğiniz ve çocuğunuzla beraber vakit geçirin. Örneğin; köpeğinizle beraber yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu yürüyüşlerde köpeğinizin tasmasını çocuğunuza verebilirsiniz. Tabiki her zaman ortamın güvenli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Beraber vakit geçirdiğiniz sürece köpeğiniz ve çocuğunuz birbirine alışacaktır. Daha sonra beraber vakit geçirmelerine müsaade edebilirsiniz.

#3 Köpeğin Irkı

İşte en önemli konulardan bir tanesi… Köpekler genel olarak çocukları seven canlılardır. Hatta pek çoğunun koruma içgüdüsü gelişmiş olduğu için onları korumak isterler, ancak tüm köpekler için bunları söylemek pek mümkün değildir. Bazı köpek ırkları çocuklardan hoşlanmaz ve saldırgan tavırlar gösterebilir. Bu yüzden bu köpeklerin küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmesi gerekir. Aynı zamanda hiçbir zaman çocuklarla baş başa kalmaması gerekir.

Eğer çocuğunuz varsa ve köpek beslemek istiyorsanız Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Cinsleri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

#4 Beraber Oyun Oynayın

Çocuklarla Köpekler Arasındaki Bağı Güçlendirmenin En İyi 5 Yolu

işte hem köpeklerin hem de çocukların sevdiği aktivite sizlerle. Çocuğunuz ve köpeğiniz birbirine alıştıktan sonra onların oyun oynamasına imkan sağlayın. Bunun için köpek oyuncakları tercih edebilirsiniz. Örneğin, bahçede git-getir oyunu oynayabilirler. Bu sayede hem köpeğin fiziksel gelişimi hem de zihinsel gelişimi artacaktır. Aynı zamanda beraber oyun oynadıkları için aralarındaki bağ kuvvetlenecektir.

Köpek Oyuncakları Satın AL 

#5 Köpeği Eğitin

Köpekler öğrenen canlılardır. Dolayısıyla onları eğitmek gerekir. Bunun için ilk olarak yavruluk dönemlerinde çocuklara alıştırılmaları için sosyalleşme eğitimi verilmelidir. Bu sayede çocuklara karşı daha sıcakkanlı olurlar. Bunun yanı sıra aile içerisinde yaşayacağı için tüm aileyi tanıması gerekir. Bu eğitimleri verirken köpeğinizle vakit geçirmeniz önemlidir. Ayrıca köpeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimine katkıda bulunmak için muhakkak zekasını geliştirecek oyunlar tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun için Köpeklerin Zeka Gelişimini Destekleyen En İyi 5 Oyuncak isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Mamaları
Köpek Tasmaları
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Köpek Ödülleri
Köpek Ödülleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu